Мобінг у колективі: як багато звернень про цькування надійшло від жителів Полтавщини

Мобінг у колективі: як багато звернень про цькування надійшло від жителів Полтавщини

Мобінг у колективі: як багато звернень про цькування надійшло від жителів Полтавщини
ФОТО: freepik.com

Від початку року до північно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці надійшло дев’ять звернень громадян щодо мобінгу. Мобінг – це цькування в колективі, створення напруженої атмосфери, порушення прав працівників. Можливість законодавчо протистояти цьому з’явилася наприкінці минулого року. Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла керівниця відділу з питань праці південного регіону управління інспекційної діяльності у Полтавській області Наталія Гуска.

11 грудня 2022 року були внесені зміни до Кодексу Законів про працю України і було визначено саме поняття “мобінгу”. Були визначені самі механізми звернень працівників для захисту своїх прав.

За словами Наталії Гуски, видів мобінгу багато. Один, з яких найлегше довести, - економічний.

Комусь в колективі заплатили 100% премії, а комусь, наприклад, тільки 10 %. То це можна також віднести. Чому, якщо я виконував роботу нарівні з усіма, не було ніяких доган і нарікань, але мені заплатили менший розмір премії? Якщо від працівника вимагається виконання додаткових обов’язків, повинно бути тільки за його згодою (працівника), і за це повинна бути проведена відповідна доплата – за виконання обов’язків, не передбачених умовами трудового договору.

Зміни до законодавства щодо протидії мобінгу діють менше ніж пів року, але число звернень громадян свідчить про те, що працівники готові відстоювати свої права, додала Гуска.

В основному звертаються працівники, які скаржаться, що з боку керівництва, вони вважають, проводиться мобінг, або цькування, яке проявляється в примушенні до виконання роботи, яка не передбачена трудовим договором. Також звертаються з таких питань, що керівник до них образливо відноситься, використовує непристойні слова. Також є звернення, коли керівник скаржиться на своїх підлеглих, що колектив стосовно нього проводить мобінг: його бойкотують, не виконують вказівок, рішень, які надаються ним для виконання певних обов’язків.

Ознаки мобінгу в колективі багато в чому залежать від керівника, його вмінь організовувати виробничий процес і взаєморозуміння між працівниками. І це не тільки його бажання, але і обов’язок, сказала Наталія Гуска.

Ми ж забуваємо, що мобінг може бути не тільки з боку керівництва, а і з боку колег. Але я хочу наголосити на тому, що на сьогоднішній день законодавство зобов’язало роботодавця вживати заходів і в тому числі щодо здорової атмосфери в колективі. Законодавством покладено на керівника обов’язки, він повинен на це реагувати. І навіть в Кодексі законів про працю передбачена стаття, що у разі, якщо керівник здійснює мобінг або навіть не вживає заходів, щоб у колективі уникнути мобінгу, він може бути звільнений.

Повністю інтерв’ю в ефірі Українського радіо «Полтава» з начальником відділу з питань праці південного регіону управління інспекційної діяльності у Полтавській області Наталією Гускою слухайте за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram| Twitter | YouTube | Facebook

На початок