На Кіровоградщині за час повномасштабної війни зареєстрували більше бізнесів ніж закрили

На Кіровоградщині за час повномасштабної війни зареєстрували більше бізнесів ніж закрили

На Кіровоградщині за час повномасштабної війни зареєстрували більше бізнесів ніж закрили
Фото ілюстративне: unsplash

В умовах функціонування воєної економіки, суб’єкти господарювання та підприємці-початківці Кіровоградської області все частіше обирають статус фізичної особи-підприємця. Така ситуація зумовлена підприємницьким потенціалом населення регіону, підтримкою на законодавчому рівні та спрощеною процедурою отримання статусу фізичної особи-підприємця. Про це Суспільному розповіла кандидатка економічних наук, доцентка кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету Тетяна Грінка. За інформацією начальниці управління податкових сервісів державної податкової служби в регіоні Ірини Янкевич, лише з початку 2023 року і на кінець квітня на податковий облік взяли 1660 фізичних осіб-підприємців, а припинили свою діяльність 952.

"Реєстрація ФОП – це до години часу"

Кропивничанка Ірина Іванова зареєструвала ФОП у листопаді 2022 року: "Реєструвала через "Дію". Витратила до години часу. Але я радилась з бухгалтеркою, гуглила незрозумілі мені моменти. В податкову ходити не треба було, інформацію про зареєстровану ФОП отримала чи не одразу після цієї самої реєстрації".

Податки підприємиця, сказала, сплачує через електронний кабінет платника податків на сайті податкової служби.

Статистика

Ірина Янкевич розповіла, що усього на Кіровоградщині зареєстровані 36193 фізичні особи-підприємці. Це дані на 1 травня 2023 року: "За березень-грудень 2022 року в області зареєструвалися 3308 фізичних осіб-підприємців, припинили свою діяльність 2604. А протягом січня-квітня 2023 року на податковий облік взяли 1660 фізичних осіб-підприємців (далі – ФОП), припинили свою діяльність 952".

Аналіз

За словами Тетяни Грінки, у перші дні повномасштабної війни багато підприємців області тимчасово припинили діяльність в очікуванні подальшого розвитку подій: "Певні державні органи також не знали, як продовжувати роботу, а реєстри були заблоковані для уникнення несанкціонованого втручання. Через два місяці з моменту введення воєнного стану на підконтрольній Україні території почалося відновлення майже усіх бізнеспроцесів, а найбільш завзяті підприємці планували розпочати власну справу та зареєструвати фізичну особу-підприємця".

Фактично відновлення реєстрації нових бізнесів почалося 22-23 березня 2022 року, сказала науковиця: "Важливий внесок у це зробили схвалені у березні податкові пільги для ФОП та відновлення з 28 березня онлайнреєстрації в "Дії". Тобто значно спростили процедуру подання документів для реєстрації ФОП у державного реєстратора чи нотаріуса. Нині діє принцип екстериторіальності реєстрації, який означає, що державна реєстрація проводиться незалежно від місцезнаходження ФОП. Це сприяло різкому пожвавленню реєстрації ФОПів, у тому числі переселенців".

З початку війни парламент ухвалив низку змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування та звітності ФОП. Зміни, що безпосередньо стосуються оподаткування ФОП, внесли законами №2120-ІХ від 15 березня, №2142-ІХ від 24 березня, №2173-ІХ від 1 квітня та №2192-ІХ від 14 квітня 2022 року, сказала Тетяна Грінка: "ФОПи, які є платниками єдиного податку першої та другої груп, отримали право з 1 квітня і до припинення чи скасування воєнного, надзвичайного стану на території України не сплачувати єдиний податок. Це не відстрочка сплати, а саме звільнення. Третя група отримала право сплатити нарахований єдиний податок після закінчення воєнного стану, без нарахування штрафних санкцій".

Крім того, зі слів доцентки, ФОПи мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати єдиний соцвнесок за себе з 1 березня 2022 року і протягом усього часу до припинення/скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після цього: "Зрештою, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України №2260-IX, відповідно до якого податкові перевірки, за деякими винятками, не розпочинаються, а розпочаті – зупиняються".

Таким чином, підсумувала Тетяна Грінка, протягом 2022 року реалізація державної регуляторної політики була спрямована на вдосконалення та спрощення правового регулювання господарських відносин, їх адаптації та налаштування на "воєнні рейки", підтримку підприємництва та зменшення втручання органів місцевого самоврядування у діяльність суб’єктів господарювання.

На початок