"Настав час створити велику роботу з історії Миколаєва" – видавчиня про книгодрук під час війни

"Настав час створити велику роботу з історії Миколаєва" – видавчиня про книгодрук під час війни

"Настав час створити велику роботу з історії Миколаєва" – видавчиня про книгодрук під час війни
Видавчиня Ірина Гудим. Миколаїв, 28 травня 2023 року. Фото: Ніна Булах/Суспільне Миколаїв

У миколаївському видавництві Ірини Гудим станом на травень 2023 року працюють над виданням книг з історії, краєзнавства, дитячих книжок. За рік повномасштабної війни у Миколаєві кількість літератури, яку автори бажають видавати, а також тиражі скоротились.

Про книговидавництво під час війни кореспондентам Суспільного розповіла миколаївська видавчиня Ірина Гудим.

За словами Ірини Гудим, із березня по листопад 2022 року через обстріли Миколаєва російськими військами її видавництво не працювало. Обладнання евакуювали, а книги залишили.

"Книги можна повторити. Я боялася за папір. Це така велика цінність. Я іноді жартую, що ваші гроші дешевші за мій папір", — говорить видавчиня.

За час повномасштабної війни у видавництві було надруковано кілька книжок. Тиражі скоротились, деякі автори, каже пані Ірина, радіють навіть трьомстам екземплярам.

У видавництві Ірини Гудим за 22 роки роботи було надруковано 600 книжок різним накладом понад чотирьохсот місцевих авторів. Це книги у жанрі фентезі, пригоди, казки, лірика та краєзнавча література.

"Ми закінчували у 2022 році книгу Валерія Коби "Борщ з бичками". Це велика робота. Сюди увійшли передмістя Миколаєва, які належать до Богоявленського району. Це Галицинове, Лоцкіне, Лупарево. Всі ось ці місця, які зараз у важкому такому становищі, бо вони зазнали величезних руйнувань. Люди постраждали, історія – залишиться", — говорить видавчиня.

Книга миколаївського автора Валерія Коби "Борщ з бичками"
Книга миколаївського автора Валерія Коби "Борщ з бичками". Фото: Ніна Булах/Суспільне Миколаїв

Письменниця Олена Півненко почала писати свою першу книгу у стилі фентезі "Єлень пряжа долі" в 15 років. Говорить, мріяла побачити її у паперовому варіанті. За два роки звернулася до видавчині Ірини Гудим. У відповідь відчула скепсис. Але рукопис видавчиня все ж взяла.

"30 грудня 2018 року мені зателефонувала Ірина Гудим і сказала приїхати у видавництво за 30 хвилин. Я приходжу і мені кажуть: "Ми готуємо твою першу книгу до друку". Це дуже вартісне задоволення. Особливо, коли це самовидавництво і ти вкладаєш свої гроші. Загалом перепон немає, щоб твоя мрія стала реальністю", —говорить письменниця.

Письменниця Олена Півненко
Письменниця Олена Півненко. Фото: Ніна Булах/Суспільне Миколаїв

Ірина Гудим відзначає, що у 2023 році у видавництві друкували також літературу для дітей українською.

"Ми закінчили роботу, яку розпочали до війни. Це казки "Гидке каченя" та "Дюймовочка". Потім ми зробили дуже велику роботу з Аліною Тітовою. Ця книжка стала таким психологічним тренінгом людям, їм треба виговоритись. У нас дуже мало літератури для підлітків, літератури, яка дає можливість розвитку суспільства, яка допомагає вивчати культуру України", — розповіла жінка.

Дитяча книжка надрукована у видавництві Ірини Гудим у 2023 році
Дитяча книжка надрукована у видавництві Ірини Гудим у 2023 році. Фото: Ніна Булах/Суспільне Миколаїв

Станом на 28 травня у видавництві друкують видання “Силуети старого міста” з історії Миколаєва, книга російською мовою. Над нею двоє авторів працювали протягом 10 років. Один з них, історик Ігор Гаврилов, свій труд не побачив: чоловік помер у травні 2021 року.

"Це дуже серйозні гроші для того, щоб заплатити гідному перекладачеві, який може це зробити. Припустимо, щоб перекласти цю книгу, має бути не просто перекладач, він має бути ще й істориком. Дешевої книги більше не буде. На жаль, книжка стає дуже дорогим, елітним продуктом. Книжка буде у того, хто її цінує", — сказала Ірина Гудим.

Видавчиня говорить, що миколаївський читач потребує видань з історії Миколаєва.

"Зараз настав час створити велику роботу з історії Миколаєва. Вона буде сучасною з к'юаркодами. Вона актуальна зараз. Ми її маємо і зобов'язані зробити. Це те, що я можу залишити після себе таке серйозне", — розповіла Ірина Гудим.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок