Децентралізація без особливого статусу. Як Зеленський пропонує змінити Конституцію

Децентралізація без особливого статусу. Як Зеленський пропонує змінити Конституцію

Доповнено
Децентралізація без особливого статусу. Як Зеленський пропонує змінити Конституцію

Президент Володимир Зеленський запропонував зміни до окремих положень Конституції щодо адміністративно-територіального устрою.

Згідно з оприлюдненим на сайті ВР текстом документу, поточна редакція проєкту закону є продовженням реформи децентралізації, запровадженої в 2014 році. Основна відмінність полягає в тому, що райони замінюються на округи та громади, також вводиться поняття префект.

Президент за поданням Кабміну призначатиме і звільнятиме префектів в округи, області та місто Київ терміном до трьох років, як представників держави. Префекти матимуть право зупинити будь-яке рішення місцевих рад, якщо воно суперечитиме Конституції.

В основній частині попередньої редакції законопроєкту зазначалися назви всіх областей, окрім Донецької та Луганської, однак документ у 2014 році так і не був ухвалений Верховною Радою через згадку окремих районів ОРДЛО у прикінцевих положеннях. У день прийняття цих змін під парламентом відбулися протести та вибухнула бойова граната, через що загинули 4 нацгвардійці, які охороняли будівлю ВР.

У поточному проєкті ці поняття ще більше розмиваються, конкретно не згадується жодна область України. До переліку адміністративно-територіальних одиниць пропонується ввести громаду, округ, область, Автономну Республіку Крим. У перехідних положеннях не йдеться про особливий статус ОРДЛО, як раніше і заявляв Зеленський.

Президент хоче скоротити строк повноважень голови громади, депутатів ради громади, окружної і обласної рад, обраних на чергових виборах, до 4 років (нині — 5 років). Строк повноважень голови окружної і обласної ради має становити один рік.

При цьому Верховна Рада матиме право призначати позачергові вибори голови громади, ради громади, окружної, обласної ради не пізніше 180 днів з дня дострокового припинення їхніх повноважень, а у разі ухвалення місцевою владою акта, що не відповідає Конституції та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці – не пізніше 120 днів з дня припинення.

Також з нової редакції прибрано пункт, за яким місцева рада може двома третинами голосів висловити недовіру голові держадміністрації, на підставі чого рішення ухвалює президент.

У партії Зеленського вже підтвердили, що про особливий статус для ОРДЛО у поточній редакції змін до Конституції не йтиметься. Лідер фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко, вочевидь, впевнений у позитивному рішення ВР з цього питання, оскільки ще до голосування заявив, що документ "спрямують до Конституційного суду вже цього тижня" (для спрямування до КС парламент має проголосувати за це рішення простою більшістю в 226 голосів).

Як відомо:

  • Реформа децентралізації стартувала в Україні на початку 2014 року після Євромайдану. Її основною метою була передача значних повноважень і бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування.
  • Зокрема, реформою передбачалося посилення місцевого самоврядування, зміна положення про адміністративно-територіальний устрій, гарантія наділення місцевого самоврядування достатніми повноваженнями та ресурсами, врахування історичних, економічних, екологічних і культурних особливостей при плануванні розвитку громад, створення об'єднаних територіальних громад, а в перспективі — запровадження інституту префектів і нової територіальної основи України зі зменшенням кількості районів.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди