Експертка центру політичних досліджень: Косово — хороший урок для України

Експертка центру політичних досліджень: Косово — хороший урок для України

Експертка центру політичних досліджень: Косово — хороший урок для України
Поліція Косова чергує біля муніципальних після сутичок, що відбулися між поліцією та етнічними сербами напередодні, 27 травня 2023 року, фото: AP

Ситуація у Косово — хороший урок для України, адже на прикладі балканського регіону можна побачити, до чого може призвести не до кінця врегульований конфлікт.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказала експертка-балканістка, заступниця директора Українського незалежного центру політичних досліджень Марія Гелетій.

"Будь-який конфлікт, який буде врегульовано неправильно, а в нашому випадку це війна з Росією, це означає нестабільність, яка буде завжди нагадувати про себе. Косово є цим прикладом", — зазначила вона.

За словами експертки, сьогоднішня ситуація не до кінця загрозлива, але вона може перетворитися на загрозливу, якщо буде використано якісь додаткові провокації, і цей конфлікт буде фактично запущено.

"Зараз армія (Сербії — ред.) рухається до кордонів, але не значить, що вона буде втручатися. Так само є протест косовські серби протестують проти обрання мерів, які є представниками албанських партій. В північній частині Косово переважно проживають серби. 23 квітня там відбулися місцеві вибори. І серби ці вибори фактично бойкотували. Причина проста — серби хочуть автономії", — пояснила ситуацію Гелетій.

При цьому експертка наголосила, що Росія є сильним гравцем у Косово.

"Росіяни, зокрема, Вагнер підтримують ці рухи протестів, які відбуваються в самому Косово. Для Вучича це проблема. У нього є всередині країни велика підтримка Росії, з іншого боку Косово — серби не хочуть втрачати Косово і давати йому незалежність", — сказала вона.

Водночас на думку Гелетій, Європа буде активно втручатися і не допустить конфлікту, адже якщо цей конфлікт почнеться, це буде нове загострення, нова війна на Балканах, що дуже близько до європейських кордонів.

Що відомо про кризу на кордоні Косова та Сербії

31 липня 2022 року президент Сербії Александар Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. У серпні Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

26 грудня Александар Вучич запровадив найвищий стан бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовим. 28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією. 29 грудня Вучич скасував запроваджений стан підвищеної бойової готовності.

19 березня 2023 року частково визнане Косове і Сербія узгодили перші кроки на шляху до нормалізації політичних взаємин між країнами.

26 травня президент Сербії Александар Вучич привів армію країни у ступінь найвищої бойової готовності у зв’язку із напругою в частково визнаному Косовому, де відбуваються сутички між силами поліції та сербським населенням регіону.

На початок