Як військові зможуть безкоштовно законсервувати репродуктивні клітини. Пояснення представника ВРУ та лікаря

Як військові зможуть безкоштовно законсервувати репродуктивні клітини. Пояснення представника ВРУ та лікаря

Як військові зможуть безкоштовно законсервувати репродуктивні клітини. Пояснення представника ВРУ та лікаря
Ілюстративне фото: Unsplash

Станом на зараз у Верховній Раді готують до другого читання законопроєкт № 8011, що передбачає надання військовим безкоштовної послуги з консервації репродуктивних клітин та їх безоплатного зберігання протягом 5 років.

Як пояснив в ефірі телемарафону "Єдині новини" голова комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, наразі до законопроєкту подано понад 80 правок.

"В Україні на сьогодні не розвинена система державних кріобанків. Ті, які існують, або це державні лікарні, які для власних потреб мають невеликі зберігаючі банки. Або приватні кріо банки. Тому уточнення необхідне в законі, що держава має створити державні кріо банки, щоб чітко розрахувати ціну", — зазначив Радуцький.

Він також пояснив, що у першому читанні передбачалося, що гроші будуть взяти з пакету медичних гарантій. Але, якщо так зробити, то правило діятиме для всіх громадян України, а не тільки для військових.

Тому у Верховній Раді пропонують в поправках зробити це пілотним проєктом: Мінфін буде фінансувати цю програму окремо саме для військових, для представників МВС, СБУ, прикордонників тощо.

"Є питання унеможливити і заборонити продаж цих біо матеріалів. По-перше, це генофонд нації. Бо ті люди, які сьогодні на фронті, це еліта України. Її треба зберігати, а не продавати. Якщо буде повна заборона на продаж, то буде і кримінальна відповідальність за порушення. Закон не має бути тільки для чоловіків. Він має бути для всіх. Це треба виправляти до другого читання", — додав нардеп.

Як підготуватися до кріоконсервації репродуктивних клітин

Лікар-репродуктолог, професор Стефан Хміль пояснив, що до кріоконсервації репродуктивних клітин потрібно ретельно готуватися, враховуючи протипоказання.

Чоловіки зокрема мають:

  • Забезпечити статеве утримання 3-4 дні,
  • виключити вживання алкоголю, тютюнопаління,
  • не повинно бути простудних захворювань,
  • виключити відвідування сауни, лазні,
  • зменшити фізичні та психологічні навантаження.

Що стосується жінок, то підготовка має бути більш тривалою, що включає протокол стимуляції овуляції.

"Перед тим треба здати аналізи. Не в кожен день менструального циклу можна розпочати протокол стимуляції. Найдоцільніше під час менструального циклу ми починаємо протокол стимуляції овуляції. І через два тижні проводимо забір яйцеклітин. Це все проводиться під наркозом. І після цього пацієнтка повинна ще відпочити протягом певного періоду часу", — зазначив лікар.

На початок