Понад рік винаймають квартири або живуть у гуртожитках та мріють про власне житло замість знищеного. Мешканці гуртожитку у Чернігові в районі ЗАЗу, який 13 березня 2022 року розбомбила російська авіація, вже понад рік чекають на компенсації та допомогу від міста та держави. Будівля гуртожитку не підлягає відновленню і її будуть зносити. Що пропонує людям міська влада — дізнавався кореспондент Суспільного Гордій Єрмак.
Як зараз живуть мешканці зруйнованого гуртожитку
Чернігівка Ірина Большак згадує 13 березня 2022 року, коли її дім бомбардували росіяни під час наступу на Чернігів.
"На момент трагедії ми були в квартирі. Чоловік загинув, а нас із дитиною несло з усім сміттям на перший поверх, і викинуло з будинку".

Жінку з дитиною врятували військові й тероборона.
"Вони у фургоні нас привезли у лікарню, ми місяць перебували в реанімації з дитиною".
З того часу Ірина залишилась без дому. Вже понад рік вона живе у квартирі друзів.
"З житлом поки що нічого не ясно. Кажуть, що будуть видаватись якісь сертифікати, ще їх ніхто не видавав", — каже Ірина.
Старша будинку Зинаїда Шишкун говорить, що люди ходять до інстанцій та шукають інформацію щодо юридичних питань.
"Про нас забули взагалі, не знаємо, який стан нашого будинку, коли будуть зносити. Дуже багато питань юридичних. Ніхто нам нічого не обіцяє, ми ходимо самі по усіх інстанціях, шукаємо: де, хто, що може якусь інформацію, і передаємо один одному".

Що каже міська влада
За рішенням комісії, яка обстежувала будівлю після обстрілу, гуртожиток зноситимуть. Дозволу на демонтаж немає, бо правоохоронці ще проводять там слідчі дії, сказала представниця міського управління ЖКГ Тетяна Корж. Зараз будівлю обнесли парканом та нікого туди не пускають.
В міському відділі квартирного обліку кажуть, в інших гуртожитках Чернігова є вільні 142 кімнати. В них можуть розміститися сім'ї, які потребують житло.
"На сьогодні 279 сімей ВПО. З них 57 сімей заселено до кімнат у гуртожитках. Інші 173 сім’ї написали заяви на отримання модульного будинку", — каже заступниця начальника відділу квартобліку Тетяна Булах.

Також у Чернігові завершується будівництво модульного містечка в тому мікрорайоні, туди планували селити жителів розбомбленого гуртожитку. Про це в серпні минулого року Суспільному повідомляв заступник міського голови Чернігова Віктор Геращенко.
За словами Тетяни Булах, 2 травня цього року Кабінет Міністрів прийняв постанову №429, якою визначено категорії людей, які можуть претендувати на поселення у модульних містечках.
Тетяна Булах говорить, що до цих категорій відносять:
- особи з інвалідністю;
- особи пенсійного віку понад 60 років;
- сім’ї дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування;
- сім’ї учасників бойових дій, які беруть безпосередню участь у бойових діях;
- сім’ї, де особи самі виховують дітей до 18 років;
- сім’ї, в яких особи мають орфанні захворювання.

Як реагують люди
Серед претендентів будуть визначати пріоритетність за бальною системою. Зинаїда Шишкун каже, мешканці гуртожитку тепер можуть не розраховувати поселитися в модульних будинках.
"Дали нам карточку, там написано бали, і ми стоїмо на черзі. Бали треба набирати. Ми набираємо 33 бали найбільше. Наші люди туди точно не потрапляють".
Мешканка гуртожитку Валентина говорить, що за отриманий сертифікат вона нічого не зможе купити.
"Доплатити — у мене немає з чого, залишились голі й босі. Добре, що живі. В нас маленька квадратура, це буде десь 320-330 тисяч, я зовсім нічого не куплю. І куди нам дітися? Хай дадуть нам якісь квадратні метри".

Нагадаємо, на момент бомбардування в гуртожитку проживало 250 сімей. П’ятеро людей загинули, троє з них діти.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.