Гранітний обеліск та меморіал революції. Якою колись бачили Долину троянд архітектори, розповів краєзнавець

Гранітний обеліск та меморіал революції. Якою колись бачили Долину троянд архітектори, розповів краєзнавець

Гранітний обеліск та меморіал революції. Якою колись бачили Долину троянд архітектори, розповів краєзнавець
Суспільне Черкаси / Катерина Костюк, вид на Долину троянд з пагорба Слави, 2023 рік

Від дикого пляжу та заростей, де випасали кіз, до розкішного скверу з клумбами "королеви квітів". Якою була еволюція Долини троянд у Черкасах розповів Суспільному історик, краєзнавець Борис Юхно. А ще був проєкт на встановлення гранітного обеліска на честь 4 575 десантників, залучених у черкаській операції.

За словами Бориса Юхна, опісля спорудження пагорба Слави у 1965 році та встановлення там монумента, тогочасна влада Черкас взялася облаштовувати зону поза спиною Батьківщини-Матері:

"Наприкінці березня 1976 року почалися гідротехнічні роботи зі створення нового черкаського скверу. Його проєкт розробили в місцевому облвідділі інституту “Укржитлоремпроект” кількома місяцями раніше, а до втілення задуму взялися напрочуд швидко. Причина – разючий контраст панорами попереду встановленої роком раніше Батьківщини-Матері та позаду її".

За спиною монумента на острівцях трави паслися кози, ближче до води височіли очеретяні хащі та стелився смужкою дикий пляж.

"Дикий у тому розумінні, що геть не окультурений. Тож партчиновникам стало ніяково і вони вирішили продовжити горішній меморіальний комплекс аж до водосховища. Саме так, початково давно розважальна територія задумувалася як чергове “святе місце для кожного черкасця", — розповів Борис Юхно.

З його слів, наступні пів року з дна Дніпра на прибережне мілководдя земснаряд намивав ґрунт. У результаті площа майбутнього скверу збільшилася з 2,6 до 5 гектарів.

"Потім береги підперли сотнями кубометрів гранітного каменю, почали завозити родючий ґрунт, який ближче до осені товстим шаром вкрив пісок. Спеціалісти підібрали сорти троянд, які найяскравіше “полум’янітимуть в пам’ять про героїв-визволителів Черкас”", — додав краєзнавець.

Оскільки через рік країна мала святкувати 60-річчя Жовтня, пояснив Борис Юхно, місцеві посадовці вирішили прикрасити місто 60 тисячами кущів “королеви квітів”.

"Чверть троянд саме тут і висадили. З вересня 1976-го до травня наступного року усі роботи були завершені, згодом придніпровська низина й справді увібралася у неймовірну пишноту червоних бутонів і по праву стала називатися Долиною троянд, чого не скажеш про відповідність назви у 90-ті".

долина троянд
Суспільне Черкаси / Катерина Костюк

Утім, додав краєзнавець, дещо із задуманого тодішня влада так і не втілила в реальність:

"Єдине, від чого відмовилися з початкового плану, так це від гранітного обеліска на честь 4575 десантників, залучених у черкаській операції. Вирішили, що на тлі верхнього монумента він просто загубиться. Була ще ідея до згаданого ювілею Жовтня облаштувати тут височезний Меморіал революції, головну стелу якого було б видно навіть мандрівник теплоходами, та й з ним не склалося. З огляду на подальшу історію країни, воно, мабуть, на краще".

Долина троянд у Черкасах
Суспільне Черкаси / Катерина Костюк, 2023 рік

Нині територія парку займає площу 5,1 гектара, йдеться на сайті КП "Дирекція парків". Тут можна посидіти біля одного з мініозер або фонтанів, прогулятися по алеях, відпочити на лавочці. Увечері вздовж алей запалюються ліхтарі. У вихідні дні тут часто проводять фестивалі, святкування або концерти.

Унікальний сонячний годинник

В 2012 році на території парку було встановлено величезний сонячний годинник. Його назва — "Птах"Діаметр циферблата складає п'ятнадцять метрів. Оригінальність і головна відмінність цього годинника від аналогів, встановлених в інших містах України, полягає в тому, що його велика стрілка — гігантська скульптура лелеки, а нумерація на циферблаті — ковані стільці, на яких можна посидіти.

Долина троянд у Черкасах
Фото Ніколас Дубінський

Алея сакур для ханамі по-черкаськи

У 2018 році в Долині троянд з'явилася ще й алея сакур. Саджанці цих японських вишень місту подарувала делегація з Японії. Їх висадили другий секретар посольства Японії в Україні Хошіно Юічі та міський голова Анатолій Бондаренко. Вони заклали алею сакур в межах святкування 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Японією, а також відзначення Року Японії в Україні. Навесні 2023 року черкасці та гості міста вишиковувалися в чергу, щоб зробити фото в сакурах.

Долина троянд у Черкасах
Суспільне Черкаси / Анна Іщенко, травень 2023 року, у Черкасах квітнуть сакури

З парку відкривається чарівний краєвид на Дніпро. Тут є можливість зустріти молодят, сімейні пари із дітьми та молодь – адже там кожен може знайти для себе розвагу до душі.

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

На початок