Прокуратура відкрила провадження після ревізії в кропивницькому управлінні освіти

Прокуратура відкрила провадження після ревізії в кропивницькому управлінні освіти

Прокуратура відкрила провадження після ревізії в кропивницькому управлінні освіти
Клас, навчання. Фото ілюстративне: Pexels

У Кіровоградській обласній прокуратурі відкрили кримінальне провадження через порушення у роботі управління освіти Кропивницької міськради. Їх виявила Держаудитслужба. Що це за порушення і як пояснюють висновки ревізії в управлінні освіти?

Що кажуть у прокуратурі

Кіровоградська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за результатами ревізії в управлінні освіти Кропивницької міськради. Перевірили його роботу за два роки – з 2019 по 2022. Знайшли порушень на понад дев'ять мільйонів гривень, розповіла Суспільному начальниця відділу захисту інтересів дітей прокуратури Алла Мороз.

"Попередня правова кваліфікація – привласнення або розтрата майна службовою особою у великих розмірах (частина 4 стаття 191 Кримінального кодексу України). Передбачає позбавлення волі від п’яти до восьми років із позбавленням права займатись певною діяльністю до трьох років".

Що каже голова громадської організації "Наша рада" Євгенія Захарченко

Євгенія Захарченко – одна з підписанток петиції щодо висловлення недовіри й звільнення з посади начальниці управління освіти Лариси Костенко. Петицію зареєстрували 19 січня.

"Ми постійно бачимо якісь скандали й проблеми, які зачіпають управління освіти. Бачимо систему, яка не працює за законами й порядками, які прописані в Україні. Бачимо ручне управління. Тобто якщо щось сталось й здійнявся скандал, вони трохи виправляють ситуацію. Мова йде й про благодійні внески, про булінг, про призначення некомпетентних людей на посади директорів закладів, і про розподіл грошей".

Петиція зібрала потрібні 450 голосів. Після цього її розглянули на депутатській комісії з питань освіти, говорить Євгенія Захарченко.

"Друге засідання закінчилось тим, що вони дали рекомендацію про переведення директорки 29 школи на іншу посаду. Деякі інші організаційні питання, які викладені у тому числі й у петиції (наприклад, про переведення закладів на фінансову автономію), члени комісії не рекомендували виносити на розгляд депутатів. 1 березня ми направили 42 звернення на електронну скриньку кожного депутата, щоб вони все-таки розглянули це питання й винесли петицію на розгляд сесії. Депутати сказали, що це не входить до повноважень міськради. При цьому вони пізніше розглянули петицію про заборону УПЦ МП, хоча це теж не їх компетенція".

Після цього, підписанти петиції звернулися до голови обласної військової адміністрації. Це було в березні.

"Ми сподівались, що це щось змінить. Нам трохи більше роз’яснили, але знову ж таки жодних рішень щодо притягнення хоча б до дисциплінарної відповідальності Костенко не було".

Яка позиція начальника Кіровоградської ОВА

Підстав для звільнення Лариси Костенко на сьогодні немає, говорить Андрій Райкович.

"Ларисі Давидівні, яка очолює управління освіти, необхідно зробити відповідні адміністративні висновки – звернути увагу на ті критичні зауваження, які надходять від небайдужих батьків".

Які результати перевірки Держаудитслужби

Євгенія Захарченко звернулась із запитом в управління східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області. У ньому просила надати інформацію щодо результатів перевірки роботи управління освіти Кропивницької міськради.

За її словами, у відповіді, яку їй надіслали 9 травня, йшлось про те, що ревізію управління освіти виконали за період з 1 січня 2019 року по 31 березня 2022 року. Результат – управління допустило фінансові порушення на суму 8 мільйонів 775 тисяч гривень.

Серед них – зайве виділення бюджетних грошей Кропивницькому професійному ліцею на понад п'ять мільйонів гривень; придбання обладнання для дітей з особливими освітніми потребами, яке не відповідає технічним вимогам на майже півтора мільйона гривень. Наступне порушення – несвоєчасна оплата за газ за січень і лютий 2019 року на понад 3 мільйони гривень. Через це виник борг майже 500 тисяч гривень. Усю суму – 3 мільйони 366 тисяч гривень – за позовом газопостачальної компанії й наказу Господарського суду списали з рахунку управління освіти. Окрім цього, встановили неефективне використання державних грошей у сумі 525 тисяч гривень.

19 травня надіслали відповідь Держаудитслужби на інформаційний запит Суспільного. У ній йдеться про те, що керівницю міського управління освіти й головну бухгалтерку централізованої бухгалтерії оштрафували на 255 гривень кожну. Окрім цього, за порушення бюджетного законодавства головну бухгалтерку оштрафували на 1190 гривень.

Як пояснює ситуацію керівниця управління освіти Кропивницької міськради

Усі зауваження можна пояснити, говорить Лариса Костенко: "Кожна перевірка закінчується зауваженнями. Перевірок без зауважень немає. Кожне зауваження пояснюються тими чи іншими фактами. Я не хочу ще раз звертати увагу на ці події. Оцінку зроблять правоохоронні органи".

Про це Лариса Костенко сказала під час брифінгу в міській раді. Докладніше свою позицію виклала у письмовій відповіді, яку надала Суспільному.

У ній, зокрема, йдеться про те, що закуплене за майже півтора мільйона гривень обладнання для дітей з особливими освітніми потребами має кращі й сучасніші технічні характеристики. Щодо виділення зайвих п'яти мільйонів гривень Кропивницькому професійному ліцею, то "твердження ревізора, викладене в акті, суперечить бюджетному законодавству".

Несвоєчасну оплату за газ пояснює так: "Затримки з оплатою були викликані відмовою управління освіти здійснювати підвищення цін на газ за ініціативою постачальника. У зв’язку з чим, постачальник звернувся з позовом до суду про примусове стягнення з управління освіти коштів за газ та судових витрат на суму 484450 гривень. Тобто, умисних дій чи порушень з боку управління освіти не встановлено".

Сім порушень, які вказані в акті, Лариса Костенко називає формальними й такими, що виправлені під час ревізії.

Громадські організації звернулися до заступника міського голови

Євгенія Захарченко каже: 11 травня дві громадські організації – "Наша рада", яку вона очолює, і "Життя без обмежень" – надіслали звернення заступнику міського голови Олександру Мосіну.

"Це звернення про те, щоб міська рада підготувала позов до суду і стягнула завдані збитки з Костенко, щоб ці гроші повернулись до бюджету. Станом на сьогодні відповіді немає, але у них є на це місяць. Думаю, відповідь буде до 11 червня, а можливо, і раніше".

За словами Євгенії Захарченко, йдеться про три з половиною мільйони гривень, які з рахунку управління освіти списали через несвоєчасну оплату за газ, і штраф за це.

На початок