Відбудова житла після обстрілів: як швидко виплачують 200 тисяч та чи можуть відмовити — інтерв'ю заступниці міністра

Відбудова житла після обстрілів: як швидко виплачують 200 тисяч та чи можуть відмовити — інтерв'ю заступниці міністра

Зруйнований будинок на Донеччині, серпень 2022 року.
Жінка дістає речі зі зруйнованого нічним обстрілом будинку у Дружківці, Донецька область, 18 серпня 2022 року. Російські війська випустили тієї ночі ракети по місту. Фото: AP Photo/David Goldman

Компенсація за зруйноване житло: як швидко виплатять гроші та які умови "єВідновлення" — інтерв'ю заступниці міністра розвитку громад

Програма “єВідновлення”, яку запровадив уряд, дозволяє людям, чиї домівки були пошкоджені внаслідок бойових дій, отримати до двохсот тисяч гривень компенсації на ремонт житла. За словами заступниці міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Наталі Козловської, нині заявки вже подали майже 800 жителів Донецької області. Як швидко можна буде отримати гроші за програмою "єВідновлення", чи можна отримати компенсацію на ремонт житла, якщо будинок чи квартира вдруге пошкоджені обстрілом, чому не радить звертатись по цю компенсацію, коли вартість ремонту більш як 200 тисяч гривень, та як бути жителям Луганщини, чиє житло на окупованій нині території, — заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Наталя Козловська розказала в інтерв'ю Суспільному Донбас.

На кого розрахована програма “єВідновлення”?

— Ця програма розрахована на компенсацію людям за пошкоджені житлові приміщення. Це або приватний житловий будинок, або багатоквартирний житловий будинок, що має незначні пошкодження. Люди можуть подати заявку через застосунок "Дія", щоб отримати компенсацію на проведення відновлювальних робіт.

В яких областях України працює програма “єВідновлення”?

— Це стосується всіх областей, але ми розуміємо, що, якщо йде мова про відновлювальні роботи, то це можливо робити на тих територіях, до яких ми маємо доступ. Тобто відновлювальні роботи в форматі поточного ремонту ми не можемо робити на окупованих територіях, не можемо наразі робити на територіях, де ведуться бойові дії, тому що це неможливо фізично.

Лисичанськ, Луганщина, літо 2022 року
Жителі села поблизу Лисичанська на Луганщині ліквідують наслідки обстрілу. Лисичанськ нині окупований російськими військами. Фото: Тарас Ібрагімов/Суспільне

Якщо після деокупації до приїзду комісії власники пошкодженого житла частково відновили його своїм коштом, чи попадають ці люди під програму?

— Вони попадають під цю категорію. Скажу одразу, як ми бачили собі саме розвиток подій по відношенню до цієї категорії людей. Як ви знаєте, минулого року й в поточному році з досить великої кількості джерел, не тільки з власних коштів громадян, відбулося відновлення.

Але ми розуміємо, що в деяких випадках воно не завершене в повному обсязі, й ми чітко розуміємо, що наразі комісії — й це прописано в постанові Кабміну (від 21 квітня 2023 р. № 381), яка регулює порядок “єВідновлення”, говориться: орган місцевого самоврядування, який створив комісію, й комісія при огляді будинку фіксує факт невиконаних робіт станом на момент, коли вони роблять цей огляд.

Зруйнований будинок у Краматорську
Зруйнована оселя у Краматорську, наслідки обстрілу вночі 17 грудня 2022. Фото: Аліна Смутко/Суспільне

Ми знаємо, що деякі донори, наприклад, давали фінансування на проведення незначних робіт, наприклад, тільки вікна, й ми розуміємо, що дах не відновлений і сьогодні його не зроблено, значить комісія обраховує суму компенсації, яка дозволить, наприклад, зробити цей дах. Тобто всі роботи, які наразі не є виконаними, якраз підпадають під умови цього проєкту.

"Всі роботи, які наразі не є виконаними, якраз підпадають під умови цього проєкту. Якщо у вас незавершені якісь роботи, незавершений дах, наприклад, комісія обраховує суму компенсації, яка дозволить, наприклад, відремонтувати дах".

Компенсація за зруйноване житло жителям Донеччини
Дитина несе лист фанери для ремонту зруйнованого будинку, Краматорськ після обстрілу 12 травня 2023 року. Фото: Суспільне

Як швидко відбуватиметься обстеження та як швидко прийдуть гроші після цього?

— Людина, яка подала заявку через застосунок “Дія”, попадає в певну черговість. Орган місцевого самоврядування, який відповідає за територію, де розташований об’єкт, протягом 30 днів повинен зробити певні кроки. Це чітко визначено, як в законі, так й в постанові Кабінету міністрів.

По-перше, повинен здійснити огляд об’єкта. Додам, що якщо в минулому році зазначений огляд був здійснений, й це дуже добре, що це було здійснено, тоді вони просто перевірять, чи не відновилося, чи щось змінилося, чи може був інший, я перепрошую, "прильот". Перевірять, щоб зафіксувати теперішній стан.

На підставі того, що вони побачать, роблять відповідний акт й заповнюють так званий чек-лист, який є додатком до постанови і в якому зазначено узагальнені моменти, які можуть бути пошкоджено: чи це вікна, чи це дах, чи це двері, чи це якась стіна. Ми проаналізували кошти резервного фонду в минулому році, де ми бачили основні характерні пошкодження, які були, визначили вартість відновлення одиниці робіт. Тож органам місцевого самоврядування необхідно зазначити тільки обсяг. Наприклад, якщо це дах — просто 10 або 20, або 30 чи 40 квадратних метрів. Й вже зрозуміло в цьому "чек листі", що затверджений постановою Кабміну, скільки вартує ремонт квадратного метра.

Компенсація за зруйноване житло
Комунальники закривають вікно, вибите під час обстрілу, Донеччина, 27 березня 2023 року. Фото: Суспільне

"Ми створили універсальні електронний чек-лист, в якому представник органу місцевого самоврядування відзначає, що пошкоджено, і сума компенсації розраховується автоматично".

Це було зроблено, щоб підходи були однакові, не було маніпуляцій з будь-якої сторони, що комусь більше, а комусь менше. Тому ми зробили такий універсальний "чек лист", який дозволить органам місцевого самоврядування в електронній формі (ніякої паперової форми) заповнити обсяги пошкодження й автоматично буде розрахована сума компенсації.

Як тільки розрахована ця сума компенсації, ми одразу бачимо цю інформацію в реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Ми знімаємо цю інформацію з реєстру й передаємо її в казначейство на оплату. Після здійснення оплати, гроші будуть перераховані людині на рахунок.

"Гроші з рахунку зняти буде неможливо".

Після цього гроші можна буде використати за двома напрямками: або ви можете придбати будівельні матеріали для відновлення свого будинку, або ви можете винайняти підрядну організацію й офіційно їй і нею на рахунок розрахуватись за проведені роботи. Грошей на руки не можна буде зняти й це основне правило цієї програми.

Жителька Донеччини, чиє житло зруйноване
80-річна пані Галина тримає кота біля свого частково зруйнованого будинку у Лимані на Донеччині, 14 грудня 2022 року. Жінка живе у квартирі без світла, води та тепла. Лиман був звільнений від російських військ 4 жовтня. Фото: Genya Savilov/AFP/Getty Images

Орган місцевого самоврядування за результатами виконання вами робіт також буде дивитись, щоб саме ті будівельні матеріали пішли на відновлення вашого будинку.

Коли розпочнуться перші виплати за програмою “єВідновлення”?

— Наразі ми маємо інформацію про те, що в 706 населених пунктах є об’єкти, які пошкоджені. Зараз ми дивимось, як оперативно органи місцевого самоврядування розвертають цю роботу. Вже ми бачимо, що створено 165 комісій.

Зараз ми подивимось, як буде працювати цей механізм, але система нам дозволяє на 20-й день розгляду підсвічувати, який орган самоврядування ще не пройшов процедуру. Наприклад, не завантажено акт огляду, й ми розуміємо: 20 днів пройшло, а нічого не змінилось. Тоді ми можемо звернутись до органу місцевого самоврядування й сказати: орган місцевого самоврядування, тут в тебе щось не те, 20 день проходить, заявка є, а дій не відбувається. Це зроблено, що вони розуміли, що ми також це бачимо.

Ми з органами місцевого самоврядування провели вже близько 10-ка тренінгів про те, як це працювати з системою, як створювати кабінет, як генерувати відповідний документ, підтягувати, технічні фахівці 24/7 надають допомогу щодо того, які в кого є проблеми.

Зруйнований обстрілом будинок у Слов'янську, квітень 2023 року.
Фото: Getty Images

Ми розуміємо, що ця система побудована на технічному підході, й ми чітко розуміємо, що ми повинні зробити максимум, для того, щоб надати їм можливість робити це якісно.

Чи можуть люди з підконтрольної Україні Донеччини та Луганщини подавати заявки на цю програму?

— Якщо говорити про незначні пошкодження — ці люди мають право участі в програмі. Але ми повинні розуміти, що зараз ми говоримо про проєкт, який дозволяє покрити витрати в обсязі 200 тисяч гривень.

Якщо ви розумієте, що у вас витрати більше, ніж ця сума, то це буде наступний наш етап реалізації закону, який буде мати трохи інші підходи, щодо того, як люди будуть отримувати компенсацію. Тому що це не буде грошима на картку, це буде інший зовсім підхід.

Тому треба сконцентрувати увагу на тому, що ви наразі повинні зрозуміти: наскільки у вас значні пошкодження й незначні. Наша мета зробити так, щоб перший проєкт працював на одному будинку.

"Не потрібно подавати заявку на отримання компенсації саме по “єВідновленню”, якщо у вас обсяг пошкоджень більший, тому що ви не зможете скористатись іншою програмою, а вона буде".

Ми зараз в процесі розробки складової, яка дозволить компенсувати виконання робіт на суму більше ніж 200 тисяч гривень.

Як бути, якщо людина подала заявку на “єВідновлення”, а будинок вже відновленню не підлягає?

— В тому випадку включається механізм, який передбачений законом: людині буде розрахована сума компенсації, яка також може бути витрачена відповідно до закону за двома складовими. Перший — ви зможете за рахунок цих коштів або придбати житло в іншому місті (ми бачимо звернення й кейси, де люди говорять, що в мене був приватний житловий будинок, але я туди повернутись не можу, я туди морально повернутись не можу). Тому було прийнято рішення, й це передбачено законом, що людина зможе придбати житло будь-де на території країни.

Наприклад, якщо у вас було житло знищено в Краматорську, й ви туди не можете повернутись, необов’язково придбати в Краматорську — ви можете його придбати в іншому місті.

Зруйнований будинок у Краматорську на Донеччині
Мешканець зруйнованого обстрілом будинку Марк виносить свої вцілілі речі із квартири у Краматорську, 14 березня 2023 року. Російські військові зранку 14 березня обстріляли місто. Влучили у багатоповерхівку. Фото: Wojciech Grzedzinski for The Washington Post/Getty Images

Це буде наступний механізм відповідно до закону, де ви можете отримати компенсацію й придбати житло. Або, другий варіант, ви зможете ці гроші витратити на відновлення свого домогосподарства на своїй земельній ділянці.

Чи потрібно реєструватись на програму “єВідновлення”, якщо сума на ремонт більша, ніж 200 тисяч гривень?

— Ми наразі не рекомендуємо такі кейси брати в роботу, тому що потім буде дуже складно простежити, що саме, за яким напрямком було використано. Я сподіваюсь, що до кінця поточного місяця буде процедура, яка дозволить людям отримати компенсацію, якщо пошкодження на суму 200 тис. грн плюс.

"Для будинків, ремонт чи відновлення яких коштує більш як 200 тис. грн зараз розробляють іншу програму з виплат".

Ми розуміємо, що це об’єкт, який можливо відновити, але він просто коштує дорожче. Це буде інший механізм. Він буде процедурно дуже схожий, тому що ми всі будемо базуватись на реєстрі пошкодженого, знищеного майна, на робочій комісії. Ці складові, які ми покладаємо на органи місцевого самоврядування, до кожного сегменту будуть обов’язковими.

Якщо людина вже скористалася програмою “єВідновлення”, а після цього росіяни знову обстрілами пошкодили житло, чи може вона подати заявку вдруге?

— Так, якщо є повторне пошкодження, люди можуть подавати документи на отримання компенсації. Тут органам місцевого самоврядування потрібно буде працювати досить оперативно, тим паче в тих населених пунктах, які знаходяться досить недалеко (від фронту — ред.), або постійно обстрілюються ворогом.

Зруйнований будинок у Бахмуті
Собака виглядає з вікна зруйнованого будинку в Бахмуті Донецької області, 4 грудня 2022 року. Фото: YEVHEN TITOV/AFP/Getty Images

За який проміжок часу людина повинна використати кошти за цією програмою?

— Постанова передбачає, що є рік для того, щоб реалізувати кошти відповідно до цього проєкту.

Хто фінансує проєкт та скільки грошей у нього вкладено?

— Зараз ми розпочали фінансувати цей проєкт за рахунок коштів фонду ліквідації збройної агресії Російської Федерації. Ми маємо відповідний ресурс на цьому рахунку. І я ще раз нагадаю, що кошти, які закумульовані на цьому рахунку, — це арештовані кошти російських банків на території країни.

"Дуже ключове: нині саме арештовані російські активи та ресурси направляються на відновлення об'єктів на території країни".

Для подальшої роботи відпрацьовуємо наразі механізм зі Світовим банком, який долучиться до нас в фінансуванні цього проєкту.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок