Із першого липня на Миколаївщині ціна за доставку кубометру газу зросла на 15 копійок

Із першого липня на Миколаївщині ціна за доставку кубометру газу зросла на 15 копійок

Із першого липня на Миколаївщині ціна за доставку кубометру газу зросла на 15 копійок Уніан

Із 1 липня вступив у силу другий етап приведення тарифів на доставку газу до економічно-обґрунтованого рівня. Про це в ефірі Українського радіо: Миколаїв розповіла начальниця управління зовнішніх комунікацій АТ "Миколаївгаз" Еліна Луцкевич.

З чим пов'язана зміна тарифу на доставку газу?

У 2019 році НКРЕКП відповідно до змін у законодавстві, у Законі про ринок газу, вивело наш тариф на розподіл із загальної платіжки за газ в окрему – за розподіл або доставку газу. І встановило на рівні 1 грн 31 коп. за один куб. Вона розрахована наступним чином: обсяг спожитого газу за минулий газовий рік (із 1 жовтня по 31 вересня) і ділиться на рівні частини.

З 1 липня ціна за доставку кубометру газу зросла на 15 копійокСуспільне-Миколаїв

І після того, як визначається середнє споживання за місяць, помножується на цей тариф, який з 1 січня становить 1.31 грн за куб. Але цей тариф не був економічно обґрунтований, адже тариф розподілу є основним джерелом надходження коштів для здійснення нашої діяльності. НКРЕКП вирішило зробити це вирівнювання в декілька етапів. З 1 липня тариф розподілу мав становити 1,62 грн за куб. Але напередодні 1 липня вони переглянули це рішення і вирішили знизити тариф до 1,46 грн. Наразі з 1 липня споживачі сплачують за доставку 1 куб.м. газу 1,62 грн. Ціна виросла на 15 коп.

Для кожного регіону свій тариф на доставку газу. Від чого залежить його розмір?

Є декілька критеріїв, якими керуються Нацкомісія під час встановлення тарифу. Один із основних - це протяжність газопроводу по області і їх зношеність. Тариф – це кошти, які освоює Миколаївгаз і направляє на ремонт, реконструкцію газових мереж, підтримання їх роботи в безаварійному стані. Керуючись тим, наскільки зношені газопроводи, скільки відремонтувати, які кошти направити – розраховується розмір фінансування. У Миколаївській області налічується 8700 розподільчих газопроводів на 350 тисяч споживачів. Мережа газопроводів дуже розгалужена. Коли береться співвідношення кількості споживачів, під’єднаних до газорозподільної мережі, з цього і вираховується розмір тарифу. Для великих міст, де малорозгалужена система і багато споживачів, цей тариф менший.

Про зношеність мереж. Чи покриє тариф ремонт?

Це болюче питання. Ми багато років намагалися достукатися до НКРЕКП, щоб переглянути наш тариф, адже він маленький, і не покриває затрат на обслуговування газорозподільної системи. І навіть зараз не досягає бажаного рівня. У Миколаївській області третина газопроводів вичерпали свій строк експлуатації.

Яким має бути тариф, які були пропозиції до НКРЕКП?

Щонайменше в два рази, але щоб модернізувати систему і зробити її сучасною (обладнання, газорозподільні пункти, шкафні, електрохімзахист, обладнання моніторингу-діагностики, датчики тиску), має бути в десятки разів.

Стан зовнішніх мереж не єдина проблема, є ще внутрішні мережі. Що з ними?

Зовнішні мережі ми обслуговуємо з нашого тарифу. Коли газ з вуличного газопроводу потрапляє в будинок у внутрішній газопровід – він теж експлуатується і зношується. Але минулого року згідно із змінами в Законі про житлово-комунальні послуги, обслуговування внутрішньобудинкових мереж було винесено в ринкову послугу, і зараз будь-яка компанія, яка має дозвіл Держпраці на обслуговування газових мереж, може займатися цією діяльністю за договорами.

Про платіжну дисципліну населення. Яка заборгованість станом на сьогодні?

Коли почався карантин, платіжна дисципліна погіршилась. Ситуацію ускладнило те, що на законодавчому рівні заборонили відключати газопостачання боржникам. Зараз у нас рівень розрахунків близько 70%. Сплачувати краще зараз рівномірними частинами, аніж потім великою сумою. І коли закінчиться карантин і мораторій на відключення за борги знімуть, ми будемо відключати таких споживачів від постачання.

Що стосується доставки газу, він розділяється рівномірними частинами, і зараз, коли люди побачили в платіжках скільки вони мають сплачувати за доставку газу, це фіксована сума щомісяця, і вони можуть сплатити один раз наперед і заплатити комісію один раз.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди