Юрій Макаров прокоментував призначення Євгена Нищука очільником Шевченківського комітету

Юрій Макаров прокоментував призначення Євгена Нищука очільником Шевченківського комітету

Юрій Макаров прокоментував призначення Євгена Нищука очільником Шевченківського комітету
Юрій Макаров. Facebook

22 травня мало відбутися нагородження лауреатів Шевченківської премії-2023. Однак у цей день Володимир Зеленський тільки призначив нового голову комітету. Ним став актор та колишній міністр культури Євген Нищук.

В ексклюзивному коментарі для журналістки Суспільне Культура Асі Клітної колишній очільник комітету премії Юрій Макаров поділився своїми думками щодо цієї ситуації.

"Євген Нищук, мені здається, цілком оптимальна кандидатура. Бо він людина з репутацією, він людина, яка дбає про свою репутацію, він людина, яка в принципі цілком впевнено почувається в коридорах влади. Ну і головне, що я особисто виніс зі спілкування з ним, що він людина все ж таки зі смаком і позицією", – зазначив він.

Також Макаров розповів, що ідея провести церемонію нагородження саме 22 травня належить саме йому, оскільки ця дата важлива для нього особисто: "Оскільки саме з репресій на 22 травня серед студентів університету Шевченка почалося моє політичне дорослішання і мій шлях як політичного українця".

Тепер, на його думку, нагородження може відбутися аж на День незалежності. Макаров зазначив, що немає ніяких претензій до Офісу президента, оскільки "можливо їм зараз не дуже до цього".

Також у розмові Макаров оцінив діяльність на посаді голови комітету премії.

Як зазначив колишній голова комітету, він намагався просувати українську культур, як "явище дуже вартісне". І саме у такому руслі він та увесь склад колишнього Шевченківського комітету працював – намагаючись просувати бачення української культури як "європейської, і передової, і новаторської, і проривної, і сміливої, відкритої світу, незакомплексованої, і це, мені здається, вдалося".

Шевченківська премія-2023: конфлікт і переможці

Національну премію України імені Тараса Шевченка вважають однією з найвагоміших в Україні. Її вручають щороку, починаючи з 1961, за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.

Традиційно лауреатів оголошують 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, однак не цього року. Замість цього зʼявилась заява голови комітету премії щодо перенесення нагородження на 22 травня через необхідність визначити лауреатів у новій номінації.

Зрештою, вечері 11 березня комітет опублікував імена лауреатів:

  • література – за книгу поезій "Орден мовчальниць" Катерина Калитко;
  • публіцистика, журналістика – за публіцистичні статті та виступи останніх років Віталій Портніков;
  • музичне мистецтво – за аудіоальбом "Пісні Української революції" Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук;
  • кіномистецтво – за документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірина Цілик;
  • літературознавство і мистецтвознавство – за книгу "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах Михайло Назаренко.

У категоріях "Театральне" та "Візуальні мистецтва" лауреатів не оголосили.

Колишній голова комітету Юрій Макаров склав свої повноваження у березні 2023 року. Причиною цього рішення став цьогорічний скандал довкола Премії, пов'язаний з несвоєчасним оголошенням її результатів, а також бажанням створити додаткову номінацію.

Більше про конфлікт щодо Шевченківської премії читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок