У Кропивницькому вперше за 20 років розробляють схему теплопостачання. Чому вона потрібна

У Кропивницькому вперше за 20 років розробляють схему теплопостачання. Чому вона потрібна

У Кропивницькому вперше за 20 років розробляють схему теплопостачання. Чому вона потрібна
Підготовка до опалювального сезону на вулиці Велика Пермська у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Схему теплопостачання міста розробляють для Кропивницького вперше за понад 20 років. Про це Суспільному розповів заступник міського голови Олександр Вергун. Паралельно працівники комунального підприємства "Теплоенергетик" готуються до нового опалювального сезону – замінюють старі труби на нові, лагодять обладнання в котельнях, виявляють і ліквідовують пориви на тепломережах. Таку роботу виконують щороку, говорить керівник підприємства Олександр Чельник. Суспільне розповість, чому місту потрібна нова схема теплопостачання.

У Кропивницькому готуються до опалювального сезону

Кропивницьке комунальне підприємство "Теплоненергетик" готується до опалювального сезону – замінюють на нові старі труби, яким пів століття, говорить директор підприємства Олександр Чельник. Протяжність теплових мереж Кропивницького – 163 кілометри. Торік відремонтували два з половиною кілометри.

"Заміні підлягає практично все, тому що трубопроводи, які експлуатуються підприємством, проробили понад два експлуатаційні терміни. Їх вік сягає 40, а інколи й більше років. Активно ведуться роботи у центральній частині міста. Це все виконується в рамках майбутньої схеми теплопостачання. Аналізуємо стан теплових мереж, виявляємо тих споживачів, які нині залишились".

У Кропивницькому розробляють схему теплопостачання міста. Чому вона потрібна
Мікрорайон Шкільний у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

У дев'ятиповерхівці 20 років живе Галина Литвишко. У квартирі централізоване опалення. Розповідає про температуру цієї зими: "І 7 градусів було, і 16, то вмикала обігрівач".

Від централізованого теплопостачання щороку від'єднуються 2500 тисячі людей

Щороку від системи централізованого опалення від’єднуються від двох до двох з половиною тисяч людей. До прикладу, у 2019 абонентами "Теплоенергетика" були 22 тисячі, цьогоріч – 13500 тисяч. Це дані від заступника міського голови Олександра Вергуна. З його слів, нова схема теплопостачання дозволить модернізувати механізм подачі тепла, орієнтуючись на нинішню кількість абонентів. Розробляють її вперше за понад 20 років.

"Наша проблема з теплопостачанням – це гіганти-котельні – кропивницька ТЕЦ та південно-західна котельня. Їх проєктна теплова потужність 200-300 мВт на годину, а на сьогодні вони працюють на 30-40 мВт. Тобто ці гіганти працюють на мінімальних потужностях, ті генерації по тепловій енергії, які збудовані, нам сьогодні не потрібні".

У Кропивницькому розробляють схему теплопостачання міста. Чому вона потрібна
Заміна труб тепломережі у 101-мікрорайоні Кропивницького. Фото: Суспільне Кропивницький

Торік на підготовку до опалювального сезону витратили 21 мільйон гривень, говорить Олександр Чельник.

"Це паливно-мастильні матеріали, обладнання та його ремонт. Якщо будуть фінанси, то на підготовку до цього опалювального сезону витратимо стільки ж, якщо не більше. Вкрай необхідно, щоб система була надійною та готовою до проявів військових і бойових дій".

Зі слів Олександра Вергуна, на цей опалювальний сезон з міського бюджету виділили для підприємства 120 мільйонів гривень: "Це гроші на погашення заборгованості за спожитий природний газ, придбання матеріалів, обладнання і виплату зарплат".

За минулий опалювальний сезон люди боргують підприємству 29 мільйонів гривень. Загальний борг за попередні роки – 170 мільйонів.

"Заборгованість різниці в тарифах складає 390 мільйонів гривень. Водночас ми винні теплопостачальній компанії "НАК Нафтогаз Трейдинг" 565 мільйонів гривень за два опалювальних сезони", – сказав Олександр Чельник.

Хто виготовлятиме схему теплопостачання міста

У лютому "Теплоенергетик" через систему публічних закупівель "Прозоро" провів торги на визначення підрядника, який розроблятиме схему теплопостачання. Підприємство готове було заплатити 6 мільйонів 700 тисяч гривень. Єдиний учасник і переможець торгів – київське підприємство "Енергопром-інжиніринг". Договір уклали на 6,5 мільйонів гривень, говорить Олександр Вергун.

“Схема теплопостачання міста має бути у кожному населеному пункті, де є централізоване опалення. Відповідно до законодавства, термін її дії 10 років. У нас цю схему виготовляли ще в радянські часи. Останні зміни, які вносились, на початку 2000-х років, а можливо навіть наприкінці 90-х".

Кропивницький називає лідером серед міст за кількістю людей, які перейшли на автономне опалення.

"Нова схема теплопостачання буде націлена на тих споживачів, які користуються централізованим теплопостачанням. Тих, які на автономному, на жаль, примусити повернутись важко. До того ж усі інженерні мережі, які були у будинках, мешканці демонтували".

Презентувати нову схему теплопостачання планують в середині червня. Остаточний варіант підготувати восени. Після цього схему має затвердити Міністерство регіонального розвитку.

"Ми маємо п'ять місяців на підготовку до опалювального сезону, – говорить Олександр Чельник. – А тому в рамках майбутньої схеми теплопостачання уже починаємо роботи. Зокрема, готуємо приміщення під будівництво котелень, будемо замінювати певні ділянки трубопроводів. Схема теплопостачання, подальше виготовлення проєктів і будівництво займе роки".

Скільки саме років може зайняти цей процес, спрогнозувати, каже, складно. Так само не може, поки, сказати, скільки труб до початку опалювального сезону вдасться замінити.

Нині на підприємстві виготовляють проєкт реконструкції трубопроводу, що пролягає вулицею Чорновола у центрі міста. Тут планують замінити більше 800 метрів труб – на відрізку від вулиці Гагаріна до площі Богдана Хмельницького. Завершити виготовлення проєкту планують до кінця весни.

Вибір редакції

На початок