"Розвиток потрібен не лише дітям з міст". Як у селі на Буковині облаштували простір для дітей

"Розвиток потрібен не лише дітям з міст". Як у селі на Буковині облаштували простір для дітей

"Розвиток потрібен не лише дітям з міст". Як у селі на Буковині облаштували простір для дітей
З дітьми у просторі займаються фасилітатори. Фото: Ольга Симчич

У Лукавцях Чернівецької області сорок дітей відвідують простір, дружній для дітей. Його облаштували на базі місцевого прихистку для переселенців, водночас заняття відвідують й діти з громади. Створити простір допомогла громадська організація "СТАН" – всього облаштували п'ять таких закладів в Україні.

Орієнтувалися на те, щоб у малих містах та селищах було місце, де діти зможуть весело та безпечно проводити дозвілля, а також матимуть техніку для навчання. Суспільне Чернівці розповідає, як працює простір у Лукавцях та що про нього кажуть діти.

Простір дружній для дітей працює у Лукавцях вже п'ятий місяць, каже адміністраторка Катерина Стражир. Спочатку заняття організовували в одній з кімнат прихистку – їх відвідували переважно діти, які евакуювалися у громаду. Згодом діти почали запрошували на заняття своїх друзів зі школи. Тоді за підтримки благодійних організацій у прихистку облаштували дві кімнати, зокрема з ігровою зоною, де є м'який куточок й столи для занять з художнього мистецтва.

"Приїздили багатодітні сім'ї. Дітям потрібно було чимось зайнятися, їх потрібно було чимось відволікти. Коли ми проводили фокус-групи, зрозуміли, що діти з громади теж потребують цього, бо вони потерпають від нерозуміння, що відбувається в країні".

Які заняття проводять у просторі дружньому до дітей
Фото: Людмила Безір

Заняття проводять щодня.

"У понеділок і п'ятницю у нас більше творчі заняття. Вони відпочинкові, бо діти після школи втомилися. Зазвичай це кінопокази з піцою чи смаколиками. Перед цим у нас є кулінарна хвилинка, де на кухні діти можуть щось собі приготувати і їсти це, дивлячись фільм", – каже Стражир.

Які заняття проводять

У просторі працюють п'ятеро людей – це адміністратор, психолог та три фасилітатори, які організовують дозвілля дітей. Кожен фасилітатор відповідає за свій напрямок занять.

Людмила Візер займається з дітьми художнім мистецтвом, зокрема малюванням, аплікацією, ліпленням. Фасилітаторка проводить шість занять на тиждень: один день займаються мистецтвом, в інші – грають в настільні ігри або дивляться фільми.

"Я за професією художниця, тому займаюся тим, що мені до душі й прищеплюю художній хист дітям. Водночас намагаємося впродовж тижня охопити різні види діяльності", – каже Візер.

Заняття тривають від тридцяти хвилин до години, також роблять перерву між ними. Розклад публікують у соцмережах, тому діти можуть прийти на те заняття, яке їм подобається.

"Не всі діти можуть витримати стільки часу в просторі, тому ми поділили заняття так, щоб всім було зручно, адже не всі хочуть займатися малюванням, грати у теніс чи працювати за комп'ютером".

Діти малюють у просторі дружньому до дітей у Лукавцях
Діти малюють у просторі дружньому до дітей. Джерело: Людмила Візер.

Фасилітатор Петро Олексюк на своїх заняттях навчає дітей базових комп'ютерних навичок: як працювати з поштою та створювати презентації. Іноді ділить дітей на групи за віком чи знаннями.

"Малих дітей вчу, як увімкнути комп'ютер. Зараз діти сидять у гаджетах, телефонах чи планшетах, а комп'ютер вони не знають – іноді навіть мишку не вміють правильно водити чи папку створити", – розповідає чоловік.

У комп'ютерному класі діти займаються двічі на тиждень. Заняття тривають 45-50 хвилин з перервами. Оцінки дітям не ставлять, каже Петро.

"У нас тут можна прийти й попрацювати, якщо тобі важко сьогодні чи немає настрою, ти вільно встаєш і йдеш грати в настільні ігри або, що тобі більше подобається", – розповідає фасилітатор.

Також у просторі планують проводити для дітей курси з комп'ютерної та фінансової грамотності, каже Стражир.

У Лукавцях на Буковині діти можуть займатися у комп'ютерному класі
Заняття у комп'ютерному класі. Джерело: Людмила Візер.

Що про простір кажуть діти

Наразі простір відвідують сорок дітей. Школяр Василь приходить на заняття у просторі разом з другом. Каже, такий простір у селі потрібний, бо тут діти можуть розвиватися, – раніше у вільний час просто гуляли селом та спілкувалися.

"Лукавці – досить мале село, вважаю, що такий простір тут потрібний, бо не тільки діти, які живуть у місті, можуть так розвиватись, потрібно розвиватись усім. Також діти можуть весело проводити час, спілкуватися з однолітками та розвиватися. Коли я сюди вперше прийшов й побачив атмосферу, то мені сподобалося", – розповідає хлопець.

Василь любить відвідувати заняття, де навчають комп'ютерних навичок, – тут навчився працювати з електронною поштою та робити презентації. Також разом з другом люблять грати у теніс та волейбол, а також настільні ігри.

Простір дружній для дітей у Лукавцях
Простір відвідують сорок дітей. Фото: Людмила Візер

12-річна Марина живе у прихистку для переселенців, при якому працює простір. Тут знайшла собі друзів серед переселенців та місцевих дітей. Каже, найбільше їй подобаються заняття з малювання, втім любить також складати пазли та дивитися фільми.

Школяреві Миколі Миронюку запропонувала відвідати простір сестра. Каже, вирішив сходити з братами й відтоді любить відвідувати заняття. Раніше у вільний час допомагав мамі по господарству та відвідував уроки музики у школі – у простір приходить, щоб відпочити.

"Це щось схоже на зону для відпочинку. У мене щодня по п'ять уроків, в середу – шість і є сьомий урок музики. Опісля я ще приходжу до простору. Тут заняття подобаються більше, бо більше розваг", – каже Микола.

Як відвідати простір

Заняття у просторі проводять щодня з 16:00 до 20:00 на вулиці Івасюка, 4 у Лукавцях Берегометської громади.

У просторі для дітей в Лукавцях влаштовують покази фільмів
Фото: Людмила Безір

Що відомо

  • Простір облаштовано у межах проєкту "Відповідь на кризу в Україні - 2022", який реалізовувався Громадською організацією СТАН \ STAN в партнерстві з чеською гуманітарною організацією "People in Need" за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Канади.
  • Зараз підтримка простору дружнього до дитини відбувається громадською організацією “СТАН” в партнерстві та за фінансової підтримки чеської гуманітарної організації “Людина в біді”.
  • Громадська організація "СТАН\STAN" нещодавно облаштувала п'ять просторів дружніх до дитини – чотири в Івано-Франківській області та один на Буковині.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

Вибір редакції

На початок