Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі Запоріжжя

Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі Запоріжжя

Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі Запоріжжя Суспільне Запоріжжя

Запорізький краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний станом мостового переходу на перехресті проспекту Соборного та вулиці 12 Квітня. Востаннє його ремонтували 5 років тому - ліквідували аварійні ділянки. А ось реставраційні роботи на ньому не передбачені через те, що споруда втратила статус пам’ятки культурної спадщини.

Мостовий перехід знаходиться на межі двох районів Запоріжжя – Вознесенівського та Дніпровського – і в епіцентрі двох транспортних потоків: зверху - автомобільного та знизу - залізничного. Постійний рух транспорту його весь час розгойдує, споруда вкрита тріщинами - розповів Роман Акбаш.

Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі ЗапоріжжяСуспільне Запоріжжя

Запорізький краєзнавець Роман Акбаш, фото: Суспільне Запоріжжя

Попереджає краєзнавець і про небезпеку для містян - ажурні пропілеїПропілеї - це парадний вхід, проїзд, утворений портиками та колонадами, розташованими симетрично відносно осі руху. з тріщинами на обох боках височіють над пішохідними переходами, котрими пересуваються люди:

"Ці декоративні елементи, що розташовані зверху (жителі міста можуть називати їх просто карнизами), вони висять, фактично, вже "на чесному слові". І зо дня на день можуть обвалитися. Вони ж не чекатимуть, коли їх відремонтують."

Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі ЗапоріжжяСуспільне Запоріжжя

Мостовий перехід звели у 1952-му році, він поєднав дві архітектурні епохи - конструктивізм 30-х років та монументальний ампір 40-50-хх років минулого століття, фото: Суспільне Запоріжжя

У Запоріжжі після Другої світової війни робили ансамблеву забудову вулиць і площ. Міст є частиною такого архітектурного ансамблю з будівлями, розташованими навколо площі імені Поляка. Однак, цей об’єкт втратив статус архітектурної та культурної пам’ятки Запоріжжя, котрий мав кілька років тому, – розповів Роман Акбаш.

До переліку міських об’єктів культурної спадщини міст був включений у 2007-му році рішенням міськради. У 2017-му міськрада свій перелік об’єктів скасувала. І зараз обласний відділ культурної спадщини створює нові списки цих об’єктів. А міст після 2017 року, котрий називався «Шляхопровід над залізницею в районі вулиці 12 Квітня», не вважається, архітектурною цінністю. Хоча, як зазначає Роман Акбаш, будь-який містянин скаже: "Це - архітектурна візитівка Запоріжжя".

Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі ЗапоріжжяСуспільне Запоріжжя

До переліку міських об'єктів культурної спадщини мостовий перехід був включений з 2007-го по 2017-й роки, фото: Суспільне Запоріжжя

Оскільки споруда не має статусу пам’ятки культурної спадщини, реставраційні роботи на ній не передбачені, можливий тільки технічний ремонт, - повідомив начальник відділу охорони пам’яток культурної спадщини Запорізької міської ради Ігор Кисліцин:

"Юридично у нього статусу пам’ятки немає, оскільки на нього не була розроблена облікова документація. Відповідно, він не був поданий до Міністерства культури як пропозиція до занесення до реєстру. Тобто, з точки зору пам’яткоохоронного законодавства – це просто шляхопровід."

Ігор Кисліцин пояснив - якщо статусу немає, тоді мостовий перехід не підпадає під дію пам’яткоохоронного законодавства і його сприймають, як звичайний об’єкт, який необхідно відновлювати.

Краєзнавець Роман Акбаш занепокоєний долею мостового переходу в центрі ЗапоріжжяСуспільне Запоріжжя

Востаннє аварійні ділянки мосту ремонтували 5 років тому, фото: Суспільне Запоріжжя

Начальник відділу житлово-комунального господарства Вознесенівської райадміністрації Микола Нечипорук телефоном повідомив Суспільному, що балансоутримувач цього шляхопроводу - Запорізька міська рада. Капітального ремонту потребують також інші шляхопроводи у цьому районі – над вулицею Перемоги в районі Вознесенівського ринку та поблизу зупинки громадського транспорту «вулиця Гагарина». Проєкти їхньої реконструкції розроблені, до Департаменту фінансів Запорізької міськради надісланий бюджетний запит. Однак, цьогоріч кошти на це не передбачені, фінансування ремонту цих об’єктів розглядатиметься з наступного року.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди