Ботанічна природна пам'ятка "Яблуня-колонія" знаходиться у місті Кролевець Сумської області. Вважається, що цій яблуні - понад 200 років. І увесь цей час вона росте не як дерево, а як кущ, укорінюючись бічними гілками.

Офіційний статус яблуні
Яблуня-колонія має статус ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення, згідно з указом Президента України від 09.12.1998 року № 1341. У 2005 році межі заповідної території, де росте яблуня, було збільшено до 0,1 га. Це територія Кролевецької станції юних натуралістів, а також тут знаходиться еколого-натуралістичний відділ центру позашкільної освіти Кролевецької міської ради.

У чому особливість яблуні-колонії
Яблуня-колонія являє собою близько 15 стовбурів, що ростуть на 10 сотках. Її особливість у тому, що вона вкорінюється гілками, що нахиляються до землі. Таким чином, понад 200 років, рослина продовжує своє життя. Материнський стовбур при цьому давно відмер. Такий спосіб розмноження не властивий яблуням.
Яблуня продовжує щороку квітнути і плодити.

Історія та легенди
Як з'явилася яблуня в Кролевці, точно не відомо. Вважається, що понад 220 років тому її посадив садівник місцевого князя Мещерського, який жив і був похований в Андріївці.

Під яблунею знаходиться могильна плита, на якій викарбувано: "Князь Петр Сергеев сын Мещерский родился 1780 августа 24 умер 1848 февраля 18 в отроду 68 лет". Через це одна з поширених місцевих назв яблуні — "княжа".

В одній із своїх праць про яблуню-колонію згадував Іван Мічурін. Він також надсилав листа до Кролевця з проханням надіслати йому живці незвичайної яблуні.
У 1970 році, за свідченнями місцевого жителя, фахівця райсільгоспуправління М. Палиці, на землі лежали 9 стовбурів яблуні, діаметром 30—40 см. До 2008 року їхня кількість майже подвоїлася.

Кролевецька яблуня-колонія ввійшла до трійки переможців у голосуванні за звання Європейського дерева 2023 року. Про це повідомили на сайті конкурсу.
Розташування
Знаходиться яблуня-колонія у місті Кролевець Сумської області, у районі Андріївка. Адреса: вулиця Андріївська, 71. До Кролевця можна доїхати залізницею з Києва та Сум, а також автобусами з Сум та Конотопа.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram