Його родину змалював Улас Самчук: на Тернопільщині відкрили пам’ятну дошку вчителю та краєзнавцю

Його родину змалював Улас Самчук: на Тернопільщині відкрили пам’ятну дошку вчителю та краєзнавцю

Його родину змалював Улас Самчук: на Тернопільщині відкрили пам’ятну дошку вчителю та краєзнавцю
Фото: Шумська ТГ

У Шумську на фасаді професійно-технічного училища (приміщення колишньої школи) встановили пам’ятну дошку Віктору Данилевичу. Саме його родину змалював у своєму романі "Волинь" Улас Самчук. Про це повідомляють на сторінці Шумської територіальної громади в соцмережі.

Віктор Данилевич – учитель, етнограф, археолог, фотограф, краєзнавець, а ще – учасник національно-визвольних змагань та в'язень сталінських концтаборів.

Освячення пам’ятної дошки вчителю та краєзнавцю Віктору Данилевичу
Освячення пам’ятної дошки Віктору Данилевичу. Фото: Шумська ТГ

Ініціативу щодо встановлення пам’ятки цьому земляку протягом тривалого часу втілювали члени громадської організації "Меморіал Південна Волинь" та Шумського Пласту.

Пам’ятна дошка вчителю та краєзнавцю Віктору Данилевичу в Шумську
Пам’ятна дошка вчителю та краєзнавцю Віктору Данилевичу. Фото: Шумська ТГ

Урочисте відкриття пам’ятної дошки доручили родичам Віктора Данилевича.

Екскурс в історію Шумщини та України провела для учасників заходу вчителька ліцею Лариса Приймич. Вона розповіла маловідомі факти про видатного земляка, зазначила, що його діяльність варта цілої книжки, йдеться у повідомленні.

Під час відкриття пам’ятної дошки
Під час заходу. Фото: Шумська ТГ

"Символічно, що саме зараз, у період повномасштабної війни, відкрили меморіальну дошку нашому краянину, який також боровся за Україну. Його зброєю було знання, віра в Бога, українське слово та величезна любов до рідної землі", – сказав на відкритті голова громади Вадим Боярський.

Біля меморіальної таблиці Віктору Данилевичу
Біля меморіальної таблиці. Фото: Шумська ТГ

Віктор Данилевич народився у багатодітній родині священника в селі Тилявка. Був вчителем української мови у семирічній школі в Шумську (тепер приміщення училища). Проводив просвітницькі заходи та був активним учасником національно-визвольного руху. За це отримав 10 років ув’язнення та 5 років таборів із конфіскацією майна. Помер 1963 року в російському місті Осінники. Реабілітували його 1990 року посмертно.

Учасники відкриття пам'ятної таблиці Віктору Данилевичу
Учасники заходу. Фото: Шумська ТГ

Вибір редакції

На початок