"Після деокупації у нас ще більше буде роботи, але ми готові до того" — голова ЗОВА Юрій Малашко

"Після деокупації у нас ще більше буде роботи, але ми готові до того" — голова ЗОВА Юрій Малашко

"Після деокупації у нас ще більше буде роботи, але ми готові до того" — голова ЗОВА Юрій Малашко
Юрій Малашко, начальник Запорізької обласної військової адміністрації. Фото: Суспільне Запоріжжя

Понад рік 67% Запорізької області — в тимчасовій окупації. Росіяни змушують людей брати російські паспорти, евакуюють до РФ, мародерять, обстрілюють населені пункти. Як влада планує відбудовувати зруйноване, чи допомагатимуть людям відновлювати приватні будинки та якими будуть перші кроки після деокупації на звільнених територіях, — розповів Суспільному начальник Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко.

 • Нині вся увага прикута до контрнаступу, яку інформацію маєте на сьогодні?

"Знаємо, що окупанти готуються до деокупації і вже починають евакуюватись. Особливо ті колаборанти, які мають тісні зв’язки з Російською Федерацією та допомагали їй у цьому. Родини колаборантів уже виїжджають. А самих колаборантів залишають поки, щоб відпрацьовували гроші".

 • Росіяни будують на окупованій території додаткові фортифікаційні споруди, аби оборонятися?

"Вони щодня працюють над цим питанням. Більше того, вони укріплюються. Вони роблять вопи, доти, мінують наші українські поля й землі, зокрема ті, що вже були засіяні".

Малашко
Заміновані поля. Telegram/Іван Федоровов
 • Окупанти масово евакуювали людей, зокрема й на територію Російської Федерації. Як повертатимуть їх?

"Є певні механізми. Ті люди, які були примусово вивезені та не мають бажання залишитись у Російські Федерації, можуть або через треті країни, або дочекатись звільнення наших територій і повернутись".

 • Люди змушені будуть самостійно добиратись?

"Я думаю, якщо люди будуть знаходитись у Російській Федерації, це буде юридична площина. Після деокупації, після перемоги, коли вони зможуть і їм буде надано всі юридичні можливості повернутися. Я знаю, що деякі паспорти отримували за бажанням, а деякі — примусово. Ті, які отримували примусово, для них зроблять все, щоб вони повернулися".

 • З прифронтових територій евакуація продовжується?

"Там, де проходять активні бойові дії, ми закликаємо всіх евакуюватися. Ми готові до цього питання. Є місця. Якщо говорити про родини з дітьми, то навіть показуємо родинам, де вони будуть мешкати. У нас також є співпраця з волонтерськими організаціями і міжнародними організаціями, які готові навіть за кордон вивезти ці сім’ї і їх там забезпечити всім необхідним".

Малашко
Евакуація зі Степногірська,19 квітня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя
 • Розроблений план деокупації?

"Так, він розроблений, постійно оновлюється. Бачимо виклики, які у нас можуть бути, і ми оновлюємо під сьогодення. Найголовніше в нашому плані деокупації – повернення до деокупованих територій органи місцевого самоврядування, які мають з першого дня почати свою роботу".

 • Якою буде робота з населенням на деокупованих територіях, адже можливі суперечки між тими, хто жив в окупації та повернеться?

"Так, це дуже складне питання. Населення, яке перебувало більше року в окупації, воно трошки змінилося. Будемо також запрошувати не тільки психологів, а й людей, які будуть так звані шляхи примирення робити".

 • Підраховували приблизно, яких збитків завдано?

"Так, ми підрахували. Є й розуміння того, що після деокупації окупанти там нічого не залишать. Ми так і розраховували, за прикладом Херсонської області. Тому на сьогоднішній день близько 29 мільярдів гривень необхідно на відновлення нашого життя".

 • З якого бюджету? Можливо, залучатимете донорські кошти?

"Ми будемо залучати донорські кошти. Більш того, ми вже це робимо. Ми розробляємо проєкти, плани відновлення. Ми також розуміємо, що деякі населені пункти перестануть існувати. Наприклад, селище, в якому 5 чи 10 хат зруйновані, і туди ніхто й ніколи не повернеться. Тому ми все це розраховуємо. Окрім цього, у мирний час у нас був бюджет 24 мільярди, а після деокупації і відновлення – це 29 мільярдів. Тобто розраховуємо як на донорські кошти, так і на допомогу держави".

Малашко
Юрій Малашко. Фото: Суспільне Запоріжжя
 • Як відбудовуватимуть території?

"Ми вже провели деякі наради з цього питання із архітекторами, урбаністами-архітекторами. Підхід наш такий: ми відновимо і великий бізнес, який має бути і працювати. А біля цього бізнесу якраз і будуть розміщені ці населені пункти. Ми пішли за європейським принципом, а не за пострадянським. Це в нас історичний шанс якраз відновити нашу область і зробити все по-новому".

 • Закладені кошти на відбудову будинків мирних жителів? Чи робитимуть це власним коштом?

"У державі вже працює Агенція по відновленню і житла, зокрема. Ми подаємо кожного дня інформацію про наше зруйноване житло. Саме після деокупації знаходитимуть кошти на відновлення цього житла. Люди будуть отримувати сертифікати на ремонти, на купівлю квартири в Запорізькій області чи іншій".

 • Тобто, якщо у людини частково зруйноване помешкання – вона може відновити. А якщо взагалі немає, то може придбати нове?

"Так. Це є державні сертифікати".

 • Це в межах області людина може вибирати, у який населений пункт вона захоче поїхати ?

"Не тільки в межах області, а й у межах країни".

Малашко
Вільнянська багатопрофільна лікарня. Фото: Суспільне Запоріжжя

Малашко
Наслідки обстрілів, Оріхів. Фото: Суспільне Запоріжжя
 • Попередньо можна підрахувати, скільки коштів на відновлення житлового фонду треба?

"Ми прорахували, але ми розуміємо, що після деокупації ці кошти будуть збільшені, тому що той обсяг зруйнованого житла, який знаходиться в окупації, ми ще не знаємо. Після деокупації прорахуємо і будемо знати".

Малашко
Наслідки обстрілів, Гуляйполе. Фото: Суспільне Запоріжжя
 • Більша частина Запорізької області в окупації. Частина території громад під постійними обстрілами, а частина продовжує функціонувати, то що з бюджетом області?

"На жаль, через те, що у нас 67% області окуповано, він не такий, як у мирний час. Але ми намагаємось усе зробити, щоб допомогти військовим, внутрішньо переміщеним особам, тримати економіку нашої області на більш-менш рівні. Це 3 мільярди 700 тисяч на сьогодні, але може бути збільшений, але це тільки п’ять місяців пройшло".

 • З великим мінусом ми будемо ?

"Порівняно з минулим роком, то більше 20%".

 • Які джерела надходження до бюджету, попри повномасштабну війну? Думали, як наповнювати?

"Так, думали. Дуже в цьому питанні нам допомагають військові. Але на сьогоднішній день наші підприємства завантажені десь на 50-60 %. Думаю, якщо піднімемо рівень цього завантаження, — все буде добре".

 • Релоковані збираються повертатись на нашу територію?

"Вони хочуть повертатися, це правда. Але справа в тому, що постійні обстріли і такі, як ракети С-300. На жаль, ми не можемо на них ніяк відреагувати, збити їх. Тому підприємства хочуть повернутись і чекають на деокупацію, яка має відбутися найближчим часом".

 • Запорізька область – це курортна область. Відновлення курортних сезонів після деокупації, яким воно буде?

"Після того, як буде забране все тяжке… Я думаю, що воно й заміноване море. Як тільки ми проведемо всі ці заходи, я думаю, сезон має відкритися. Більш того, уже були певні перемовини з нашими міжнародними партнерами щодо відновлення і створення курортної інфраструктури на нашій території".

"Після деокупації у нас ще більше буде роботи, але ми готові до того" — голова ЗОВА Юрій Малашко
Кирилівка, коса Пересип. Фото з веб-камер Кирилівки. Коса Пересип
 • До того, як очолили Запорізьку обласну військову адміністрацію, ви працювали в Антитерористичному центрі при СБУ, також були заступником голови військової адміністрації Мар'їнки, Красногорівської. Досвід, який мали в Донецькій області, зараз використовуєте в Запорізькій?

"Так, використовується. Більш того, що в Мар'їнці, що в Красногорівці активні бойові дії були. Тут також стали активні бойові дії. Ті потреби цивільного населення і не тільки я розумію, про що йдеться і як це все вирішувати. Потихеньку, але скоро ми це зробимо. Після деокупації у нас ще більше буде роботи, але ми готові до того".

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

Вибір редакції

На початок