"Перемога в кожній клітині": у столиці відбулась акція на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу

"Перемога в кожній клітині": у столиці відбулась акція на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу

"Перемога в кожній клітині": у столиці відбулась акція на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу
Меморіал "Червона стрічка" у Києві, 19 травня, 2023 р. Фото: БО "100% Життя"

Як боротися з ВІЛ/СНІДом в умовах війни — це питання порушили сьогодні, 19 травня, під час акції "Перемога в кожній клітині", що відбулася в Києві напередодні Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу.

Про це повідомляє найбільша пацієнтська організація БО "100% Життя".

Громадські активісти, посадовці, лікарі, представники міжнародних організацій принесли квіти до меморіалу "Червона стрічка" у столиці.

Покладення квітів до меморіалу "Червона стрічка" на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу
Покладення квітів до меморіалу "Червона стрічка" на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу, Київ, 19 травня, 2023 р. Фото: БО "100% Життя"

Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних. За роки незалежності СНІД забрав життя більше 50 тисяч українців. Щодня в Україні в середньому реєструється 33 випадки захворювання на ВІЛ, 9 – на СНІД, повідомляють в організації "100% життя".

За останні кілька років динаміка прийому антиретровірусної терапії показувала невпинний зріст. Щороку збільшувалась кількість людей, які приймали ліки, і на початок 2022-го більше 130 000 пацієнтів із ВІЛ отримували лікування. Після вторгнення Росії в Україну кількість пацієнтів, які отримували лікування, на початок 2023 року становила 121 189 людей. Показники щодо смертності через СНІД, незважаючи на війну, не погіршились.

Ольга Гвоздецька і Дмитро Шерембей під час виступу на акції "Перемога в кожній клітині", Київ, 19 травня, 2023 р.
Ольга Гвоздецька і Дмитро Шерембей під час виступу на акції "Перемога в кожній клітині", Київ, 19 травня, 2023 р. Фото: БО "100% Життя"

"Це велике досягнення", — сказала під час виступу на акції заступниця генерального директора Центру громадського здоров’я Ольга Гвоздецька. Вона сподівається, що в наступні роки Україні вдасться досягти нульового показника смертності від СНІДу, адже ВІЛ — це хронічне захворювання, яке піддається контролю при прийомі АРВ-терапії.

Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін наголошує, що на сьогодні держава забезпечує лікування ВІЛ-інфекції для всіх пацієнтів на безкоштовній основі.

Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін
Заступник міністра охорони здоров’я України Ігор Кузін. Фото: БО "100% Життя"

"Зараз в Україні 121 тис. людей отримує АРВП, понад 264 тис. пацієнтів регулярно отримують послуги з профілактики ВІЛ за кошти держбюджету", — зазначив Кузін.

"Після повномасштабного вторгнення Росії кількість пацієнтів, які отримують АРВ-терапію в Україні, майже на 9 тисяч менша, ніж рік тому. Немає можливості з’ясувати, де саме ці люди, що з ними трапилось". Про це сказав голова БО "100% Життя" Дмитро Шерембей. Завдання своєї організації він вбачає у тому, щоб допомогти пацієнтам, які змушені були перервати лікування, поновити курс.

Голова благодійної організації "100% Життя" Дмитро Шерембей
Голова благодійної організації "100% Життя" Дмитро Шерембей. Фото: БО "100% Життя"

В організації зазначили, що з початком повномасштабної війни в Україні виник ризик дефіциту ліків для пацієнтів із ВІЛ. На екстрений запит Центру громадського здоров’я та найбільшої пацієнтської організації БО "100% Життя", програма PEPFAR інвестувала 13 мільйонів доларів на екстрену закупівлю ліків для всіх ВІЛ-позитивних пацієнтів в Україні. Нині міжнародні партнери PEPFAR, USAID та Глобальний Фонд погодили фінансування на закупівлю ліків для українців на наступні два роки.

Учасники заходу "Перемога в кожній клітині" представили портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу. Його створив штучний інтелект зі світлин пацієнтів, активістів, донорів, лікарів — як символ солідарності людей, які борються і допомагають перемогти хворобу.

Кампанія "Перемога у кожній клітині" представила створений штучним інтелектом портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу
Кампанія "Перемога у кожній клітині" представила створений штучним інтелектом портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу. Фото: БО "100% Життя"

"Штучний інтелект на основі 772 унікальних фото команди «100% життя» згенерував узагальнений образ. Вийшов образ "Вікторія, яка перемагає епідемію СНІДу", сумарно "намальований" близько 3-а тисячами світлин. Штучний інтелект обрав саме жіночий образ, оскільки кількість жіночих світлин була набагато більшою, аніж чоловічих – тисячі жінок працюють у медичні системі та пацієнтських організаціях України з боротьби із ВІЛ/СНІДом", – розповідає Дмитро Шерембей.

Попри повномасштабну війну, тестування на ВІЛ в Україні є доступним і безоплатним. Тест можна зробити у сімейного лікаря, у кабінетах "Довіри", медзакладах. Найближчий пункт тестування можна знайти на карті.

Вибір редакції

На початок