Що означає для потенційного членства України в НАТО статус партнера з розширеними можливостями

Що означає для потенційного членства України в НАТО статус партнера з розширеними можливостями

Ексклюзивно
Що означає для потенційного членства України в НАТО статус партнера з розширеними можливостями
Ілюстративне фото

12 червня 2020 року Україна увійшла до кола найближчих партнерів НАТО: Альянс надав нам статус партнера з розширеними можливостями. Крім України такий статус мають Фінляндія, Швеція, Грузія, Австралія та Йорданія. Що це дає Україні в ефірі Українського радіо розповів голова представництва, директор Офісу зв’язку НАТО в Україні Александер Вінніков.

"Надання статусу партнера розширених можливостей свідчить про те, що держави Альянсу високо цінують значний внесок України в операції та місії під егідою НАТО. По-друге, партнер розширених можливостей - це ініціатива, спрямована на посилення оперативної сумісності держав партнерства із збройними силами НАТО", — розповів Вінніков.

За словами директора Офісу зв'язків НАТО в Україні, наша держава в цьому статусі може скористатися спеціальними можливостями для підтримки такої співпраці: "Йдеться про розширений доступ до програм і навчань з оперативної сумісності, а також активніший обмін інформацією, зокрема, щодо набутого досвіду".

"Статус партнера не впливає на рішення щодо членства країни в Альянсі: держави НАТО продовжують підтримувати зусилля України щодо реформування країни, в тому числі в секторі безпеки та оборони. Програма розширених можливостей не про реінтеграцію: НАТО дотримується свого рішення, ухваленого на Бухарестському саміті НАТО в 2008 році про те, що Україна та Грузія стануть членами Альянсу", — заявив Вінніков.

Він наголосив, що план дій щодо членства є інтегральною частиною процесу приєднання до НАТО: "Тому пріоритетом для України має бути фокус на внутрішніх реформах. В нас є радники, які щоденно працюють з колегами в українських владних інституціях і на високому рівні є діалог".

"Щоб стати членом НАТО, треба провести комплексні реформи у владі. Це охоплює й економічну сферу: для бізнесу дуже важливо, що у країні працювала судова влада і щоб інвестори були захищені", — пояснив Александер Вінніков.

Також, як розповів експерт, НАТО співпрацює з Міністерством оборони України за допомогою різних засобів: “Це включає і діалог між міністрами оборони держав НАТО з їхнім українським колегою, й неформальне спілкування. Також є спільна робоча група з питань реформи, яка регулярно розглядає важливі питання порядку денного реформи”.

"Ми чекаємо ухвалення стратегії національної безпеки України, яке було відкладено. Цей документ сформує стратегічну основу для подальшого проведення оборонної реформи", - зауважив Вінніков.

Що відомо

  • Україна отримала статус партнера розширених можливостей НАТО, що надає змогу для тіснішої військово-промислової співпраці, працевлаштування українців у структурах альянсу і додаткового захисту від нього.
  • Постійна представниця США при НАТО, посол Кей Бейлі Гатчісон заявила, що набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями не є ознакою наближення країни до Плану дій щодо членства в Альянсі, яке вона зможе отримати у слушний час.
  • Верховна Рада ухвалила законопроєкт №2247, що передбачає зміну деяких військових звань рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу відповідно до стандартів НАТО.
  • Президент Володимир Зеленський підписав указ "Про Річну національну програму під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік".

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди