Музеї Миколаївщини повернулися до роботи, працівники оновлюють експозиції — начальниця управління культури ОВА

Музеї Миколаївщини повернулися до роботи, працівники оновлюють експозиції — начальниця управління культури ОВА

Музеї Миколаївщини повернулися до роботи, працівники оновлюють експозиції — начальниця управління культури ОВА
Миколаївський краєзнавчий музей. Фото Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

На Миколаївщині станом на 18 травня працюють майже усі музеї. Співробітники влаштовують виставки, запроваджують просвітницькі програми. Проте зачиненими для відвідувачів лишаються три музейні заклади, що пошкоджені внаслідок російських обстрілів.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Буберенко.

Всього за час повномасштабного вторгнення пошкоджені сім музейних будівель: Миколаївського обласного краєзнавчого музею, його філії —"Військово—історичний музей імені Суворова" в Очакові, "Музей мариністичного живопису імені Судковського" в Очакові, що є філією обласного художнього музею імені Верещагіна, також Баштанського краєзнавчого музею і його філії в селі Христофорівка, Березнегуватського народного історичного музею та Снігурівського історико—краєзнавчого музею.

Баштанський краєзнавчий музей
Баштанський краєзнавчий музей. Фото з архіву Олега Требуха

За словами Олени Буберенко, станом на 18 травня майже всі комунальні музейні заклади області працюють: оновили експозиції та організовують виставки місцевих авторів.

Закритий через значні пошкодження споруди "Музей історії та образотворчого мистецтва села Христофорівка" Баштанського району, через постійні обстріли Очакова також зачинений "Музей живопису Судковського " та "Військово-історичний музей".

Снігурівський музей закритий для відвідувачів. Але працівники станом на 18 травня здійснюють інвентаризацію експонатів, що залишилися після деокупації громади.

"Найскладніша ситуація зі Снігурівським музеєм. Окупаційні війська розташовувались в Будинку культури, в якому функціонував музей. Оргтехніка, музейний фонд, облікові книги – все майже знищено. 40 відсотків фонду втрачено. Втім, ми шукаємо придатне приміщення, аби розмістити ті 60 відсотків фондів, що залишилися. Також серед місцевих жителів розпочата робота щодо поповнення музейного фонду експонатами, що стосуються російсько—української війни", — розповіла начальниця управління.

Зі слів Олени Буберенко, влітку 2022 року відповідно до Наказу Міністерства культури та інформаційної політики відбулася евакуація музейного фонду комунальних закладів за територію області.

"Тому експонати обласних музеїв не постраждали. Заклади поділяються на першу, другу, третю черги за ступенем цінності. То перший, другий ступінь повністю евакуйований, третій – частково. Зберігають експонати за межами регіону ", — говорить Олена Буберенко.

Зала Миколаївського музею суднобудування і флоту
Зала Миколаївського музею суднобудування і флоту. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Як розповіла посадовиця, з обласного бюджету були виділені майже 5 мільйонів гривень на ремонт обласного краєзнавчого музею після ліквідації пошкоджень.

"Архітектурна частина фасаду не торкнута, але всі вікна, двері, внутрішні приміщення зазнали пошкоджень, тому виділені гроші для усунення цих пошкоджень. Обстрілювали заклад чотири рази, прилітало в організації поряд і вибуховою хвилею вибивало вікна, двері, навіть вітрини були розбиті в середині", — говорить Олена Буберенко.

Наукові співробітники музеїв працюють і над концепцією подальшої музейної роботи, каже начальниця управління культури. Робота зі збирання експонатів щодо російсько-української війни буде систематизована.

"У Миколаєві в музеї "Підпільно-партизанського руху на Миколаївщині в 1941—1944 роках" вже відкрита експозиція, присвячена російсько-українській війні, дуже актуальна і затребувана відвідувачами. Музейні працівники взаємодіють з волонтерами, з військовими, які надають експонати. Ми не можемо уявити наші музеї без експозицій про сьогоднішні події. Ми тільки починаємо цю роботу, але обов’язково в кожному комунальному музеї будуть відображені ці події", — наголосила Олена Буберенко.

Що відомо про музеї Миколаївщини

Станом на 18 травня в Миколаївській області зареєстровано 11 комунальних музеїв з філіями, 158 музеїв, що створені у складі установ, організацій, навчальних закладів.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram

Вибір редакції

На початок