На Здолбунівських ставах гніздує птах, закільцьований за дві тисячі кілометрів від Рівненщини — в Ізраїлі. Це крячок річковий, якого помітив орнітолог Василь Ільчук під час весняного обліку. Загалом на початку травня на комплексі з 16 водойм він зафіксував майже 60 видів птахів і вперше за 15 років досліджень помітив тут мартина малого.
Крячок річковий є перелітним видом з родини мартинових.
"Сам птах — звичайний, рибу ловить, пірнає, також живиться водяними комахами. На Здолбунівських ставах він загніздився кілька років тому. До того протягом десяти років їх не було тут на гніздуванні взагалі", — зазначив орнітолог.


У колонії, яка навесні загніздилася на Здолбунівських ставах, трапився птах з червоною пластиковою міткою.

За даними Василя Ільчука, птаха закільцювали в Ізраїлі, тож орнітолог надіслав запит у центр кільцювання і вже отримав відповідь.
"Його закільцювали 24 квітня 2018 року, на той момент птахові було приблизно два роки. Тобто зараз йому вже сім. Мета кільцювання якраз, щоб бачити, скільки років живуть, звідки й куди літають. Центр кільцювання є в кожній країні. В Україні він діє при Національній академії наук, туди я надсилаю цифри, які зчитав, а вони вже знають з якої країни, роблять запит, а звідти дають відповідь з деталями про кільцювання цього птаха", — пояснив Василь Ільчук.

Облік на Здолбунівських ставах орнітолог проводить в період міграції птахів 15 років поспіль.
"У весняно-літній період на ставах велике скупчення птахів. Частина — гніздяться, а інші зупиняються на прольоті. Скажімо, мартин малий — це птах, який в нас на Рівненщині ніде не гніздиться, виключно пролітній і зараз якраз гарна зграя в нас затрималась відпочити, похарчуватися й далі полетить. Він на здолбунівських ставах вперше з'явився за приблизно 15 років досліджень", — розповів орнітолог.





Мартини звичайні гніздяться на Здолбунівських ставах великими колоніями і в травні вже мають пташенят.
"Тут майже тисяча пар мартина звичайного. Це величезна колонія, вона на кілька частин розділена. Бо Здолбунівські стави — це комплекс з 16 водойм і, по-науковому, дуже хороший біотоп. Вони тягнуться від селища Цементників і аж до Богдашева, там найбільший став. Є відкриті плеса, є зарослі частково, з прибережною рослинністю, є канали, є й повністю зарослі очеретом водойми, де гніздяться чаплі сірі і чепури великі.
Це теж вид, який віднедавна на Рівненщині гніздиться, десь сотня пар. А довідалися про це за допомогою дронів, спеціально купували, щоб дослідити цих птахів по області. Кілька років тому, перед повномасштабним ми їх досліджували і пускали дрони над цими очеретами, бо туди важко дістатися. Ми написали по чепурі наукову статтю, вона зараз в друці", — зауважив Василь Ільчук.


Також він додав, що рівненські орнітологи теж кільцюють птахів і за цими мітками відстежують, що пернаті повертаються і знову гніздяться на Здолбунівських ставах.
"І цікаво, що один із кільцьованих нами птахів минулого року загніздився на Здолбунівських ставах і цього року точно в тому самому місці з тим же кільцем UH-32. Крім того, прилітають птахи з Угорщини, Хорватії, Польщі, Великобританії, Нідерландів. Загалом, в травні на Здолбунівських ставах я побачив майже 60 видів, але в дописі згадав лише кількох цікавих, серед них — чернь червонодзьоба, це качка така з Червоної книги України", — повідомив Василь Ільчук.

За даними орнітолога, в Україні чернь червонодзьоба гніздиться лише на прісних водоймах Азово-Чорноморського узбережжя.
"І вперше в Україні в глибині суходолу, тобто на території не при морі, я виявив гніздування цього птаха на Здолбунівських ставах, років десять тому. Це унікальний випадок. І ці птахи там гніздяться дотепер, щороку десь до п'яти їх є", — наголосив орнітолог.

Також він підсумував, що за 15 років досліджень орнітофауна Здолбунівських ставів поповнилася 34 новими видами. А в повному списку пташиного розмаїття цього комплексу водойм є 151, п'ять з яких є червонокнижними. Це лелека чорний, нерозень, чернь червонодзьоба, гоголь і крех середній.

Водночас орнітолог зауважив, що близькість Здолбунівських ставів до траси становить небезпеку для птахів:
"Особливо, коли малі повиводяться й тільки стають на крило. Починають літати й потрапляють під машину. Двох мартинів мертвих виявив, бугайчиків кілька разів знаходив. Це недолік близькості до траси, але ці питання можна вирішувати, якщо поставити над нею захисні бар'єри, як за кордоном".

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: