У початковій школі села Артелярщина Зіньківської громади, де від початку повномасштабного вторгнення живуть переселенці, замінили систему опалення. До цього у закладі були труби, яким майже 30 років, розповів Суспільному завідувач установи Михайло Довгаль. Крім того, у школі відремонтували санвузли та зробили пральню. Усе за гроші чеської гуманітарної організації.
Надія Бабенко із Сіверська Донецької області разом із онукою проживають у центрі компактного проживання. Розташований він у початковій школі села Артелярщина Зіньківської громади. Сюди жінки вимушено виїхали рік тому через війну.

"Ракети летіли. Я ж город посадила і порося кинула, курей 53 штуки, кролів 17 штук покинула і маленьких, кішок і собак. Там уже не дивився. Там завчасно були документи приготовані. Схопили валізу, і все. Воно як стріляє, це таке страхіття. Гуп-гуп. Не зрозумієш куди, не вийдеш, кухня розвернута, повалений дах, вікна лежать у дворі, двері повиривало. Дерево у мене було 1 метр 70 сантиметрів в обхват, його з коренем вирвало", — каже переселенка з Донеччини Надія Бабенко.
У закладі живуть 40 переселенців. Наприкінці минулого року у приміщенні замінили систему опалення, відремонтували санвузли та замінили лінолеум, розповів Михайло Довгаль.
"Була проблема із санвузлами, була проблема із теплом. Тому що якби можна, я б вам приніс шматочок труби, яку вирізали, яка з 1994-го року, яка забита іржею, осадом до мінімального проходження теплоносія. Батареї тут були поставлені просто конвектори", — говорить завідувач філії "Артелярщинська початкова школа" Михайло Довгаль.

"Зробили другий поверх, перший не відключали поверх, щоб людям було тепло, зручно. Потім пройшов час, хто хотів з людей перейти на другий поверх, оскільки тут було тепліше, а там ми почали роботи, переходили на другий поверх проживати, інші залишалися на першому", — розповіла адміністраторка ЦНАПу села Артелярщина Світлана Манойло.
Для ремонту залучили чеську гуманітарну організацію "Людина в біді", додав начальник відділу соцзахисту.
"Вибір був з тих умов, щоб заклад опалювався дровами. Це була зима, була загроза відсутності газу. Це був один із факторів впливу на ухвалення рішення. Також незначна кількість людей і сусідні школи, які приймали учнів цієї школи. Тобто це не завдавало шкоди навчальному процесу і капітальна споруда, яка давала можливість розміщувати людей. Вклали сюди майже два мільйони гривень для проведення ремонту. Це гроші чеської благодійної організації "Людина в біді"", — говорить начальник відділу соцзахисту виконкому Зіньківської міськради Віктор Півень.

За словами Віктора Півня, із бюджету громади спрямовували 70 тисяч гривень на технічний нагляд та проєкт.
Тепер дуже тепло, добре, помитися є де. Я не знаю, як і хто цінує, а я, до прикладу, ціную це особливо. Покупатися є де. Пішли зранку, викупалися обидві, увечері пішли свою справу зробили, попрати є де" , — каже переселенка з Донеччини Надія Бабенко.
Загалом у Зіньківській громаді проживають 2 500 переселенців, повідомив начальник відділу соцзахисту Віктор Півень.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: