У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод

У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод

У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод
Суспільне Львів

У громаді на Львівщині розглядають побудову сміттєпереробного заводу. Проєкт планує реалізувати австрійський інвестор. Однак жителі громади обурюються, оскільки комплекс передбачає не лише завод, а й полігон відходів. А ділянка, де його планують звести, належить до ландшафтного парку.

Бір-Кунинський — село на Львівщині на декілька десятків будинків. Довкола нього — регіональний ландшафтний парк "Равське Розточчя". Місцева жителька Ганна Бурило каже, що на околиці села запланували побудувати сміттєпереробний завод.

У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод: що відомо
Ганна Бурило показує територію, де мають намір звести сміттєпереробний завод. Суспільне Львів

"Завод має бути за каналом, бо в проєкті закладена траса, де мають їхати машини та везти сміття. Попід мою хату. День і ніч машини будуть гуркотіти, машини будуть їхати – ні спання, ні відпочинку, ні життя", — каже мешканка села Бір-Кунинський Ганна Бурило.

Проєкт прагне реалізувати австрійський інвестор Крістіан Чернер, розповідає Ганна Бурило. На сайті YouControl вказано, що він є власником приватного підприємства "Гігаджоуль", яке зареєстроване у Львові.

"І хвороби, і повітря, і вода, і на городі в нас нічого не буде, бо буде купа птахів, які руйнують всю городину. Завод буде переробляти пластик, скло і органіку. Ми запитували, куди зникатиме інше сміття. Відповідь — "утилізовуватиметься". Ми знаємо як в Україні сміття "утилізовують". Ми — не Австрія", — каже Ганна Бурило.

У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод
У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод. Суспільне Львів

Можливу побудову заводу у квітні розглянули на архітектурній містобудівній раді при Львівській обласній адміністрації. А також внесли зміни до генплану території, каже керівниця департаменту архітектури Олена Василько.

З її слів, містобудівною документацією будівництво сучасного комплексу з переробки та утилізації твердих побутових відходів передбачили на східній частині, за межами населеного пункту Бір-Кунинський.

"Справді це є господарська зона регіонального ландшафтного парку "Равське Розточчя". Але є відповідні висновки, що воно не суперечить і може бути таке виробництво розміщене з урахуванням певних вимог до ведення будівництва на цій території", — каже керівниця обласного департаменту архітектури Олена Василько.

Про особливості та переваги для громади такого заводу розповідає заступник голови Добросинсько-Магерівської ОТГ Назар Романчук.

"Реалізація цього проєкту дасть нам можливість створити робочі місця. Це будуть податки в місцевий бюджет. Буде екологічний податок. Також інвестор зголосився, що на всій території громади буде безкоштовний вивіз відходів", — каже заступник голови Добросинсько-Магерівської ОТГ Назар Романчук.

У ландшафтному парку на Львівщині планують збудувати сміттєпереробний завод: що відомо
Територія ландшафтного парку "Равське Розточчя". Суспільне Львів

З його слів, сировина, яка надходитиме на завод, перероблятиметься.

"Це буде комплекс глибинної переробки відходів. І максимально вся сировина, яка буде поступати на даний комплекс, буде перероблятися. Все, що можливо, що є ресурсом – буде забиратися. А безпосередньо залишки — це інертні матеріали, які є безпечні для навколишнього середовища, будуть захоронені на території цього комплексу", — пояснює Назар Романчук.

Натомість юристка з питань екології Ольга Мелень-Забрамна зауважує, що для полігонів твердих побутових відходів має бути санітарно-захисна зона протяжністю 500 м.

"До найближчого житлового будинку від такого об’єкта мало би бути мінімум півкілометра. В принципі на території регіонального ландшафтного парку така діяльність господарська не дозволяється. Треба, звичайно, дивитися на зонування, на проєкт організації регіонального парку. Але зазвичай парки створюються з метою збереження в природному стані цінних ландшафтів", — каже юристка Ольга Мелень-Забрамна.

За словами Ольги Мелень-Забрамної, також має бути розроблений детальний план території. А інвестор повинен розробити ще й звіт з оцінкою впливу на довкілля. І лише після затвердження на сесії селищної ради можна буде приступати до подальших кроків з будівництва.

Що відомо про ландшафтний парк "Равське розточчя"

Регіональний ландшафтний парк "Равське Розточчя" розташований у західній частині Львівської області на північно-східних схилах горбистого пасма Розточчя. Ландшафтний парк створений у межах двох адміністративних районів — Жовківського та Яворівського. Він простягається на понад 30 км із заходу на схід, його максимальна ширина — бл. 10 км.

На заході парк прилягає до кордону з Польщею. Також парк є частиною проєктованого міжнародного українсько-польського біосферного резервату "Розточчя". Резерват створили задля збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів.

На початок