Бойовий медик з “Госпітальєрів ”розповів про порятунок захисників на передовій та роботу медбатальйону

Бойовий медик з “Госпітальєрів ”розповів про порятунок захисників на передовій та роботу медбатальйону

Бойовий медик з “Госпітальєрів ”розповів про порятунок захисників на передовій та роботу медбатальйону
. Бойовий медик Ігор Молдовян. Фото: Суспільне Вінниця

Ігор Молдовян — бойовий медик добровольчого медичного батальйону “Госпітальєри”. На війні хотів бути найбільш ефективним зі своїми знаннями, адже мав медичну освіту та працював у хірургічній стоматології та щелепно-лицевій хірургії. Тож вирішив долучитися саме до госпітальєрської команди.

Про екстрену евакуацію з “нуля”, про медиків, яких ворог визначив, як пріоритетні цілі для знищення та про інструкторську роботу з домедичної допомоги у тренінговому центрі "Досвід ветеранів" — Ігор Молдовян розповів Суспільному.

"Хотів ефективно застосовувати свої знання"

Добровольцем у медичний батальйон “Госпітальєри” Ігор Молдовян пішов у серпні 2022 року. Каже, потрапив туди за порадою товариша Романа Бенцака.

"Я почав вдосконалювати фізичну підготовку, пішов на стрілецькі курси на полігон, крім того, що уже знав ще вивчав тактичну медицину. Також здавав нормативи "Азову". В мене не було такого, що я йду суто медиком. Я розумів, що я піду, а куди саме, в який підрозділ, уже спілкувався зі знайомими військовими", — розповів Ігор.

"Госпітальєри”
Фото: Ігор Молдовян

Медик виїжджає на ротації, рятує життя військовослужбовців у найгарячіших точках країни, зокрема на Запорізькому напрямку та Херсонщині.

"Перша ротація проходила між Херсонською та Миколаївською областями. Це села: Олександрівка, мала Олександрівка, велика Олександрівка, Давидів Брід. Доходили майже до крайньої точки звідки почався наступ з 9-10 листопада, коли почався процес деокупації Херсону", — розповів медик.

Під час другої ротації медика повинні були відправити на Бахмутський напрямок, але перед виїздом напрямок підрозділу, з яким "Госпітальєри" працювали, змінили на Запорізький.

"Робота з підрозділом це певне злагодження. ми не закріплені за ним, але це уже пропрацьована комунікація, знайомства, які також впливають на ефективність роботи", — пояснив медик.

Медико-тактичні вишколи "Госпітальєрів"

Ще один з важливих напрямків роботи Госпітальєрів є медико-тактичні вишколи. За словами медика, це завдання не з легких і не кожен проходить його сповна і до фінішу.

"Це все направлено на те, щоб людина адаптувалась, додати стрес та подивитися як вона буде виконувати свої обов'язки, як буде думати та які рішення буде приймати в такій ситуації", — пояснив Молдовян.

Також медик спонукає людей попри роботу не витрачати час та готувати себе практично та фізично.

"Госпітальєри”
Фото: Ігор Молдовян

До складу екіпажу "Госпітальєрів", в якій працює Ігор Молдовян входить велика група людей, яка має дружні та командні стосунки.

"Це люди, які можуть замінити один одного під час ротації. Багато з нас діючі лікарі в певних сферах, яким потрібно їздити працювати. Тому інша людина заїжджає на заміну цій людині... Тобто так функціонує екіпаж", — пояснив Ігор Молдовян.

Ігор Молдовян працював спільно в команді — "Кейсевак"Кейсевак" — це екіпажі на пікапі, які заїжджають на найскладніші території фронту." і "Медевак"Медевак" — це лікарський екіпаж, швидка, на яку можна перевантажити поранених.".

“Госпітальєри”
Фото: Ігор Молдовян

Перша евакуація пораненого

Перша евакуація пораненого для Ігора була досить хаотичною. Каже, коли він під`їхав до точки, де мав би забрати пораненого вияснилося, що його забрали на іншій машині, проте там не було медиків.

"Нам прийшлося перебувати в дуже небезпечній ділянці. По боках були обстріли, стріляли з мінометів, проте в процесі ми досить швидко знайшли пораненого і через день, два нам скинули фото, де він перебував на візку, але здоровий, з двома кінцівками. Для мене це було приємно побачити фото, бо ти відчуваєш, що доклав зусиль, щоб людина далі жила", — розповів медик.

“Госпітальєри”
Фото: Ігор Молдовян

До повномасштабного вторгнення "Госпітальєри" були демілітаризованим батальйоном, тобто зброю не носили. Ситуація змінилася після 24 лютого. За словами Ігоря Молдовяна, "бойовий медик повинен вміти володіти зброєю".

"Були випадки, коли ми були готові застосувати зброю, вона була у нас напоготові, але до цього не дійшло. У нас зброя знаходиться на випадок того, якщо раптом її потрібно буде застосувати", — пояснив Ігор.

“Госпітальєри”
Фото: Ігор Молдовян

Ворог полює на наші медичні екіпажі

За словами Ігоря Молдовяна, полювання на медиків є. Була ситуація, коли росіяни розстріляли бус із бойовими медиками на деокупованій Херсонщині.

"На жаль ці "істоти" десь заховалися і розстріляли бус із військовими медиками ЗСУ. Полювання таке є, тому що це "жирна ціль", де рятують життя військових, які потім повертаються в стрій".

“Госпітальєри”
Фото: Медичний добровольчий батальйон "Госпітальєри"

Інструкторська діяльність ГО “Досвід ветеранів”

Бойовий медик долучився до проєкту навчання людей домедичній допомозі, зокрема, і ветеранів, які отримали важкі поранення внаслідок війни. Каже, ініціатива та мета проєкту “Досвід ветеранів” — це зосередженість на військових та поліцейських, які братимуть участь у воєнних діях.

"Це буде зменшувати кількість роботи медиків, це буде підвищувати шанс врятувати життя собі та побратиму. Щодо ветеранів, то важливо щоб ветерани, які пройшли бойовий шлях могли поділитися своїм досвідом", — пояснив бойовий медик.

“Госпітальєри”
Фото: Ігор Молдовян

За словами бойового медика, перемога України для нього це "повернути своє", зокрема, вийти на кордони 1991 року.

"Суспільство має бути більш свідомим, а не має просто існувати. І пам'ятати, якою ціною це все відбувається", — зазначив медик.

Повне інтерв'ю із бойовим медиком Ігорем Молдовяном дивіться на YouTube.

На початок