Від початку 2023 року українці почали частіше звертатися до лікарів — Опендатабот

Від початку 2023 року українці почали частіше звертатися до лікарів — Опендатабот

Лікарка і пацієнт
Ілюстративне фото: Getty Images

Кількість українців, що звертаються до лікарів первинної медичної допомоги (ПМД), зросла на 19% у порівнянні з 2021 роком, до повномасштабного вторгнення РФ. До того ж у 2023 році помітно збільшилась кількість літніх пацієнтів та дітей, які звертаються до лікарів.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, посилаючись на дані Національної служби здоров'я (НСЗУ).

"З січня по квітень 2023 року до лікарів, що надають первинну медичну допомогу (йдеться про сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів) звернулись 15,6 млн пацієнтів. Це на 19% більше, аніж за відповідний період до початку великої війни, у 2021 році: тоді звернулось 13,2 млн пацієнтів", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що січні-лютому минулого року кількість пацієнтів сягнула 10,9 млн осіб. Це майже удвічі більше, ніж за відповідний період 2021 року (5,7 млн). Цьогоріч кількість пацієнтів дещо зменшилась — до 7,6 млн осіб, але все ще залишається на третину більшою, аніж у відповідний період 2021 року.

Опендатабот
Інфографіка Опендатабот

На початку минулого року по допомогу почали частіше звертатись українці у віці 18-39 років — таких пацієнтів побільшало майже утричі, та 39-64 — більш ніж удвічі більше.

"Після початку повномасштабної війни у березні-квітні 2022 кількість пацієнтів скоротилася в середньому на 39%, а кількість візитів — на 47% до відповідних показників 2021 року", — йдеться у повідомленні.

За перші чотири місяці цього року кількість візитів пацієнтів до лікарів зросла на 16% у порівнянні з відповідним періодом 2021 року: 24,9 млн проти 21,4 млн, та на 5% — до 2022 року: 23,6 млн візитів.

Опендатабот
Інфографіка Опендатабот

Зазначається, що у цьому році по допомогу до лікарів стали частіше звертатись літні люди та діти. Так, у віковій групі 65+ пацієнтів побільшало на 33% у порівнянні з 2021 роком, а кількість їх візитів зросла на 38% відповідно.

Пацієнтів віком від 6 до 17 років стало на 19% більше, а кількість їх візитів до лікарів зросла на 20% у порівнянні з першими 4 місяцями 2021 року.

Опендатабот
Інфографіка Опендатабот

За словами представника Асоціації приватних медичних закладів України Андрія Аннопольського наявне зростання кількості пацієнтів та їх візитів до лікарів ПМД 20% — цілком реальна цифра. Він назвав кілька чинників, які впливають на це:

  • більшає законтрактованих закладів — долучаються як окремі лікарі, що, наприклад, працюють як ФОПи, так і приватні клініки;
  • зростає кількість пацієнтів, які уклали декларацію з сімейним лікарем та потім використовують електронні направлення до інших лікарів за програмою медичних гарантій;
  • щороку зростає кількість та наповнення пакетів програми медичних гарантій — відповідно, зростає й кількість записів на відшкодування лікування.

"Варто згадати й про пацієнтів, які виїхали з країни через повномасштабну війну. Далеко не усі розірвали декларації з сімейними лікарями. Телемедицина розвивається, тому припускаю, що скорочення записів по виїхавшим хоча й відбувається, але не дорівнює кількості українців, що виїхали", — зазначив Андрій Аннопольський.

За даними МОЗ, станом на 8 травня внаслідок повномасштабної війни в Україні повністю зруйновано 177 медзакладів, понад 1,4 тисячі було пошкоджено.

У березні міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що в Україні відновлено близько 200 медзакладів, зруйнованих росіянами, деякі з них відбудовували з нуля.

На початок