Як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій на Харківщині

Як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій на Харківщині

Як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій на Харківщині
Терапевт проводить реабілітацію бійця. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Близько 2,5 тисячі сеансів фізіотерапії провели для військових реабілітологи позаштатної групи при Штабі оборони Харкова. Понад рік лікарі виїжджають у місця розташування підрозділів на Харківщині та Донеччині, обладнання для лікування опорно-рухового апарату беруть із собою.

Про це Суспільне Харків розповів керівник проєкту з реабілітації, офіцер Олег Шевцов.

46-річний боєць харківської тероборони Олександр прийшов на процедури зі скаргою на біль у попереку.

як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій
Терапевт проводить реабілітацію бійця харківської тероборони Олександра. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Одягаєш бронежилет, ходиш у ньому, а це додаткове навантаження на спину. Я вважаю, що скоріше за все це причина. Присів і все — встати не можеш", — поділився Олександр.

Фізіотерапевт Артем Пархоменко пояснив, що саме у випадку Олександра терапія буде максимально ефективна.

"Дуже великого неврологічного дефіциту немає, є м’язове перенавантаження. Зараз нормалізуємо тонус, і протягом якогось часу службовцеві буде набагато краще", — пояснив фізичний терапевт Артем Пархоменко.

За його словами головна мета проєкту — розповсюдити фізичну терапію на ЗСУ.

"Стан військовослужбовців дуже критичний. Покращуємо його прямо на позиціях, щоб не відволікати бійців від служби. Я допомагав військовим з самого початку повномасштабної війни на базі свого реабілітаційного центру. Але згодом у тому місці, де я приймаю, кількість відвідувачів-військових дуже зменшилася, і тому я почав виїжджати на позиції, де це більш необхідно. Я в цьому проєкті більш як місяць", — розповів Артем Пархоменко.

як працює мобільна група харківських фізіотерапевтів у зоні бойових дій
Реабілітація військовослужбовця. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Частина з терапевтів — це волонтери-фізіотерапевти, інша частина — вже мобілізовані, повідомив Артем Пархоменко.

"Як кажуть деякі військові, війна не така страшна, як її наслідки. Фізична терапія є в арміях НАТО, тому я вважаю, що потрібно просовувати фізичну терапію в наших Збройних силах в умовах нинішнього воєнного стану. Маємо підтримувати стан службовців уже зараз, не відкладаючи на потім", — сказав Пархоменко.

Як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій на Харківщині
Реабілітація військовослужбовця. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Найчастіше до фізіотерапевтів звертаються із проблемами хребта, травматичними та постравматичними ураженнями суглобів, розповів чоловік.

"Це наслідки носіння бронежилетів, великого фізичного навантаження на військовослужбовців. З цим потрібно працювати вже зараз, бо з кожним днем ці проблеми посилюються", — пояснив Артем Пархоменко.

як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій
Терапевт проводить реабілітацію бійця. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

По допомогу звернувся і 23-річний харків’янин Владислав, який служить у теробороні понад рік.

"Найважче, що ніс — 50 кілограмів на відстані до 10 кілометрів. Багато хлопців кажуть: "Я потерплю". Насправді цього робити не можна. Зараз потерпимо, а потім буде гірше", — розповів Владислав.

"Він повернеться в бойові умови та буде носити бронежилет, і біль дуже швидко повернеться. Але звідси вийде вже з якимись знаннями, що йому робити далі, та ми зменшимо йому як мінімум больовий синдром", — сказав фізіотерапевт Сергій Іванов.

Як працює мобільна група фізіотерапевтів у зоні бойових дій на Харківщині
Фізіотерапевт Сергій Іванов. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Коли почалося російське вторгнення, я залишався в Харкові, нікуди не виїжджав. Спочатку допомагав як волонтер — годував свій район. Потім, коли гуманітарки стало менше, ми якраз познайомилися з Олегом Шевцовим. Він сказав, що є потреба у фізіотерапії. Я не міг не відгукнутися. Це те, що ми можемо робити найкраще, те, що ми любимо робити, і це наш внесок у перемогу. Я вважаю, що кожен має робити те, що він може. Не всі можуть тримати зброю в руках, бігати", — поділився Сергій Іванов.

До війни чоловік був співвласником невеликого реабілітаційного центру в Харкові.

"Ми використовуємо великий спектр методик. Це візуальна діагностика, ортопедичні та неврологічні тести, УЗД-дослідження, які можемо портативно привезти. Далі ми застосовуємо мануальні, фізіотерапевтичні методики, інфрачервону лампу, вібромасажер, ударно-хвильову терапію, кінезіотейпування, вакуумні банки. Практично все, що маємо, беремо з собою. Тут у нас маленький реабілітаційний центр", — пояснив Іванов.

як працює мобільна група харківських фізіотерапевтів у зоні бойових дій
Медичне обладнання, яке використовують харківські реабілітологи. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Фізіотерапевти почали займатися реабілітацією бійців у 2022 році, коли йшли запеклі бої за визволення Харківської області, розповів керівник групи Олег Шевцов.

"Командування Харкова поставило завдання відновлювати бійців, які на той момент не отримували ні відпусток, ні медичної реабілітації. Тому ми створили декілька проєктів, які могли їх розвантажувати. Об’їздили з декількома офіцерами масажні салони та запропонували їм попрацювати з військовими. Домовилися, що будемо раз на тиждень привозити бійців, які гостро потребували допомоги після носіння бронежилетів, іншої амуніції", — розповів Шевцов.

як працює мобільна група харківських фізіотерапевтів у зоні бойових дій
Керівник проєкту з реабілітації Олег Шевцов. Травень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

За його словами, таким чином почали їздити по військових частинах та по локаціях, де живуть військовослужбовці.

"Ми створювали такий конвеєр із бійців, де могли лікувати близько 40 військовослужбовців. Це максимум, якого ми спромоглися досягти. Командування побачило нашу роботу, високо оцінило результати, і було створено групу. Волонтери нас укомплектували, благодійники дали автівку, яка допомагає нам виїжджати на передову. Спочатку працювали в Харкові, потім охопили Харківську область — наші бригади тероборони, і тепер ми раз за разом їздимо на бахмутський напрямок. Наразі ми сконцентрувалися на бойових бригадах", — зазначив керівник проєкту з реабілітації.

"Нині таку допомогу вони можуть отримати лише в госпіталі або в реабілітаційному центрі. Ми створюємо прецедент, який показує, що є необхідність цієї посади саме на передовій", — повідомив Олег Шевцов.

За його ловами, цього тижня реабілітологи планують їхати до бійців у район Бахмута.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок