Корупційний бекофіс: НАБУ затримало голову Верховного Суду Князєва через ймовірне отримання хабаря

Корупційний бекофіс: НАБУ затримало голову Верховного Суду Князєва через ймовірне отримання хабаря

Голова Верховного Суду Всеволод Князєв
Голава Верховного суду Всеволод Князєв під час засідання Пленуму Верховного Суду у Києві, 22 жовтня 2021 року. Фото: Віктор Ковальчук /УНІАН

16 травня голові Верховного суду Всеволоду Князєву та адвокату-посереднику, якого напередодні викрили разом з Князєвим повідомили про підозру в отриманні хабара на 2,7 мільйона доларів. До цього, 15 травня, їх затримало Національне антикорупційне бюро. Хабар, за версією НАБУ, був за ухвалення рішення в інтересах власника групи "Фінанси і кредит" Костянтина Жеваго.

Антикорупційні органи повідомили окремі деталі розслідування, а судді Верховного Суду відсторонили Князєва з посади голови. Суспільне з’ясовувало, що відомо про справу, щодо якої, ймовірно, давали хабар, а також, хто з адвокатів може бути причетний до корупції.

Що сталося

У понеділок, 15 травня, пізно ввечері пресслужба Національного антикорупційного бюро повідомила, що правоохоронці викрили "масштабну корупцію у Верховному Суді, а саме схему щодо одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного Суду". Про деталі НАБУ пообіцяло повідомити згодом. Після цього кілька українських ЗМІ з посиланням на власні джерела написали, що йдеться про голову Верховного суду Всеволода Князєва. Обшуки проводилися у багатьох суддів Великої Палати суду.

16 травня НАБУ і САП провели брифінг, де підтвердили затримання Князєва й адвоката-посередника. Правоохоронці не можуть затримувати суддю без дозволу Вищої ради правосуддя — єдиним вийнятком є ситуації, коли людину затримують під час вчинення злочину або одразу після, чи вона намагається втекти.

За словами керівника САП Олександра Клименка, детективи дізналися про корупційну схему із залученням суддів Верховного Суду на початку цього року:

"Під час розслідування ми зафіксували фактичне існування у Верховному Суді так званого "бекофісу" — адвокатського об’єднання, яке прикривалось наданням легальних адвокатських послуг. Адвокатське об’єднання виступало посередником між керівництвом Верховного Суду і тими особами, які бажали вирішити свої питання у суді за неправомірну вигоду. Це стосувалось не лише рішень Верховного Суду, але і більшості інших судів на території України. Іншим фактам буде надана правова оцінка у ході досудового розслідування. Наразі тривають слідчі дії щодо інших суддів".

Директор НАБУ Семен Кривонос назвав цю справу "найбільшим викриттям за всю історію діяльності антикорупційних органів".

"Нами було зафіксовано низку контактів власника фінансової групи "Фінанси та кредит" з одним із власників адвокатського об’єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності. Вони домовилися про передачу неправомірної вигоди на користь високопосадовців суду для ухвалення потрібного рішення для цього підприємця. Вже за кілька днів після встановлення контактів, 15 березня мало відбутися засідання. І внаслідок попередньої домовленості це засідання було перенесене на іншу дату.

Почалося акумулювання коштів від бізнесмена до адвоката, і уже 19 квітня Верховним Судом було ухвалене рішення. І вже після цього адвокат — учасник цього злочинного угрупування, отримав від керівництва Верховного Суду вказівку щодо розподілу цієї неправомірної вигоди серед учасників злочинного угрупування — суддів. 3 травня була отримана перша частина цієї вигоди", — заявив Кривонос.

Зліва направо: голова НАБУ Семен Кривонос, керівник САП Олександр Клименко, керівник другого підрозділу детективів НАБУ Борис Індусенко
Зліва направо: голова НАБУ Семен Кривонос, керівник САП Олександр Клименко, керівник другого підрозділу детективів НАБУ Борис Індусенко під час брифінгу щодо викритої схеми одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного Суду, Київ, 16 травня 2023 року. Фото: Фото Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Згодом пресслужба НАБУ уточнила, що спочатку передали суму хабаря 1,35 мільйона доларів, а 15 травня — другу частину коштів: 450 тисяч доларів. Після цього Князєва й адвоката затримали.

Повідомлення про підозру їм поки не вручили. Попередньо справу кваліфікували за частиною 4 статті 368 (одержання хабаря) та частиною 4 статті 369 (пропозиція хабаря) Кримінального кодексу.

Після вручення підозри прокурори повинні звернутися до Вищої ради правосуддя, щоб отримати дозвіл на притягнення судді до кримінальної відповідальності, арешт та відсторонення з посади судді. Якщо рада дасть дозвіл, сторона обвинувачення може подавати клопотання про запобіжний захід до Вищого антикорупційного суду. Якщо ж ВРП не погодиться, правоохоронці не матимуть такого права.

Правоохоронці не назвали ні прізвище затриманого адвоката, який ймовірно передавав кошти Князєву, ні назву адвокатської компанії. За інформацією джерел Суспільного, йдеться про адвоката Олега Горецького — керуючого партнера юридичної фірми "Горецький і Партнери". Суспільному не вдалося додзвонитися в компанію для перевірки цієї інформації — на номери, зазначені на сайті, ніхто не відповідає.

В оприлюднених правоохоронцями записах прослуховування йдеться про довірену особу Верховного суду, яку слідство не називає. Разом з тим, під час брифінгу вони повідомили, що у цій справі працював детектив під прикриттям. У розмові з "довіреною особою", ймовірно голова Верховного Суду, називає ім’я Олег, як посередника, з яким "довірена особа" мала розділити частину коштів за послуги.

За що саме ймовірно давали хабар

19 квітня 2023-го Велика Палата ухвалила рішення у справі про право власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo.

За даними слідства, у 2002 році Жеваго придбав ці акції у чотирьох компаній. 18 років потому колишні акціонери звернулися до господарського суду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути їх собі. Проте, суд відмовив у задоволенні вимог. Апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.

За даними НАБУ, аби не допустити втрату акцій на початку березня 2023 року бізнесмен начебто вступив у змову з адвокатом "бекофісу" у Верховному Суді. Протягом березня-квітня 2023 року бізнесмен, за версією НАБУ, передав адвокату 2,7 млн доларів (1,8 млн доларів — суддям Верховного Суду, решта — як “оплату” посередницьких послуг).

народні депутати Костянтин Жеваго (ліворуч) та Віталій Хомутинник, Київ, 22 травня 2019 року
На архівному фото: народні депутати Костянтин Жеваго (ліворуч) та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради України, Київ, 22 травня 2019 року. Фото: Гонтар Володимир/УНІАН

Костянтин Жеваго заперечив причетність до хабаря. У заяві, поширеній його пресслужбою 16 травня, йдеться, що ця інформація "повністю неправдива". Він також зазначив про "безпідставний зв'язок і явне підтасування" щодо рішення суду про акції Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo.

За словами Жеваго, Велика Палата ухвалила рішення не в його інтересах, а "в інтересах великої публічної компанії з поважними акціонерами, яка торгується на основному майданчику Лондонської фондової біржі".

Хто такий Князєв

Всеволод Князєв — уродженець Миколаєва, працював адвокатом із 2001 року. У 2013-му став суддею Миколаївського окружного адміністративного суду, а через два роки очолив його. Під час судової реформи у 2016 році став одним з переможців під час конкурсу до нового Верховного Суду.

Князєв потрапив у Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, звідки судді делегували його до Великої Палати.

Вже наступного року після конкурсу він став секретарем Великої Палати Верховного Суду. Вона, зокрема, переглядає рішення касаційних судів Верховного Суду, приймає рішення у так званих зразкових справах — щодо вирішення виняткової правової проблеми для формування судової практики. До складу Великої Палати входить 16 суддів, делегованих касаційними судами.

Секретар Великої Палати організовує роботу Великої Палати, головує на її засіданнях, інформує Пленум суддів Верховного Суду про діяльність палати.

Під час виборів на посаду голови Верховного Суду у листопаді 2021 року Князєв набрав найбільше голосів суддів і очолив суд. Його колишня голова Валентина Данішевська пішла у відставку.

За посадою голова Верховного Суду є членом Вищої ради правосуддя — найвищого органу суддівського врядування, що вирішує питання призначення і звільнення суддів. Цей же орган вирішуватиме питання про надання згоди на затримання й арешт Князєва, якщо про це клопотатимуть прокурори. Крім того, голова Верховного Суду є суддею Великої Палати.

Що кажуть у Верховному Суді

Одразу після оприлюднення інформації про можливе затримання Всеволода Князєва, судді Верховного Суду скликали позачергове засідання пленуму — збори суддів, що мають право приймати рішення, які стосуються суду.

Судді спершу ухвалили заяву про "повну відповідальність за події, що відбуваються у зв’язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників".

"Судді Верховного Суду вимушені констатувати, що корупційні діяння в судах будь-яких ланок, а тим більше у ВС, завдають непоправної шкоди репутації та довірі до Суду, нищать авторитет правосуддя. Верховний Суд діє і буде діяти за принципом самоочищення, вживаючи всіх необхідних заходів. Це чорний день в історії Суду", — йдеться в заяві.

А після цього проголосували за висловлення недовіри Князєву, що фактично означає його звільнення з посади голови суду. Тимчасово виконувати його обов’язки буде секретар Пленуму Дмитро Луспеник.

Учасники позачергового засідання пленуму Верховного суду, Київ, 16 травня 2023 року
Учасники позачергового засідання пленуму Верховного суду, Київ, 16 травня 2023 року. Фото: Ковальчук Віктор/УНІАН

Сім місяців тому із того ж залу Всеволод Князєв заявив перед Пленумом суддів, що видав наказ про відрахування зі штату суду на той момент голови Касаційного господарського суду Богдана Львова після оприлюднення інформації про його російський паспорт.

"Як ми неодноразово наголошували, Верховний Суд — єдиний у своєму прагненні до перемоги над ворогом, до боротьби за незалежність судової влади, повного викорінення із судової системи проявів корупції та колабораціонізму. Наші принципи — верховенство права та справедливість — були та залишаються незмінними", — заявив тоді Князєв.

На початок