Стріт-арт на межі: чи залишаться "бойові котики" на об'єктах культурної спадщини Запоріжжя

Стріт-арт на межі: чи залишаться "бойові котики" на об'єктах культурної спадщини Запоріжжя

Стріт-арт на межі: чи залишаться "бойові котики" на об'єктах культурної спадщини Запоріжжя
Стріт-арти з "бойовими котиками", м. Запоіжжя 16.05.2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

З 11 травня в Запоріжжі на фасадах будинків, зокрема тих, що належать до пам’яток архітектури, почали з'являтися патріотичні стріт-арти з “бойовими котиками”. Як з'ясувалося, дозвіл на їхнє розміщення у відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради не надавали. Втім, департамент культури та туризму Запорізької міської ради не планує замальовувати "бойових котиків". Чи залишаться патріотичні малюнки на об'єктах культурної спадщини — розбиралося Суспільне.

Отже, 12 травня на сайті Запорізької міської ради повідомили:

"Зображення з українським настроєм вже почали з’являтись на фасадах різних будівель у Запоріжжі... Ініціативу реалізовують у спільній роботі департаменту культури і туризму, ГО "Культурні сили України" та Головного управління патрульної поліції в Запорізькій області."

Захист об'єктів культурної спадщини Запоріжжя: проблеми та можливості
Стріт-арт з "бойовими котиками" в Запоріжжі, 16.05.2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Як зазначив представник департаменту культури та туризму Запорізької міської ради Микита Гапонов, створювали такі зображення під кураторством департаменту культури та туризму Запорізької міської ради:

"Навіть у цей непростий час маємо на меті підтримати патріотичний та бойовий дух запоріжців, прикрасити наше місто та наповнити його простір натхненням. Саме тому всіляко підтримуємо активних українських художників та ініціативну громадськість. Плануємо цю співпрацю зробити безстроковою, адже муралів в місті ніколи не буває забагато".

Марія Скворцова — менеджерка ГО "Культурні сили України"— розповіла, що головна мета проєкту культурних стін емоційна підтримка візуальним мистецтвом.

"Ми хочемо, аби психологічний стан людей покращувався та виникала посмішка".
Стріт-арт на межі: Чи залишаться "Бойові котики" на об'єктах культурної спадщини Запоріжжя
Марія Скворцова, менеджерка ГО "Культурні сили України". Фото: Суспільне Запоріжжя

Марія Скворцова зазначила, що перед створенням стріт-артів погоджували їх розміщення з департаментом культури та туризму Запорізької міської ради:

"Ми привезли художників і спитали у департаменту: "На яких локаціях це [розміщення стріт-арту - ред.] було б доречно?" Разом з департаментом пройшлися містом, обираючи локації. Обирали більш публічні місця, адже наші котики несуть певні меседжі".

Менеджерка ГО каже, що не помітили охоронні таблички на будівлях:

"Це вже наша провина, і ми несемо за це відповідальність. Ми дійсно це прийняли, одразу зреагували, що потрібно підібрати фарбу. Давайте замалюємо, бо ми ж не вандали".

Захист об'єктів культурної спадщини Запоріжжя: проблеми та можливості
Стріт-арт з "бойовими котиками" в Запоріжжі, 16.05.2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Ліворуч від котика висить охоронний знак, що це будинок з державного реєстру охоронних пам'яток України... Тож будь-які зміни з фасадами та будівлями об'єктів культурної спадщини як мінімум вимагають відповідного дозволу," - зазначив начальник відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради Ігор Кисліцин.

Розміщення жодного зі стріт-артів не узгоджували з відділом культурної спадщини Запорізької міськради.

"На нашу думку, малювати на пам’ятках архітектури — нецивілізовано як найменше. Ми вже поспілкувалися з ініціаторами цього "перфомансу", вони запевнили, що протягом дня, максимум двох, це буде виправлено, знято та замальовано".

Захист об'єктів культурної спадщини Запоріжжя: проблеми та можливості
Ігор Кисліцин, начальник відділу охорони культурної спадщини ЗМР. Фото: сайт запорізької міської ради
"Адже є багато інших об’єктів, без відповідного правового статусу, на яких можна малювати", — наголосив Ігор Кисліцин.

Запорізький краєзнавець Роман Акбаш пояснює:

"Коли на таких пам’ятках без дозволу щось малюється, фарбується, добудовується, то поліція, відповідні органи культурної спадщини тоді приїжджають і виписують припис, щоб привели все до первісного стану. Тобто до того, в якому його прийняли на облік у державному реєстрі нерухомих пам’яток".

Стріт-арт на межі: Чи залишаться "бойові котики" на об'єктах культурної спадщини Запоріжжя
Роман Акбаш, запорізький краєзнавець.

Проте, за словами директорки департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Катерини Сімонової, замальовувати “бойових котиків” на фасадах будинків культурної спадщини не будуть:

"Я наполягаю на тому, що це не мурал. Це — стріт-арт, якого дуже багато по всій Європі. Позаду мене теж пам’ятка архітектури, на якій нанесена реклама наркотиків. На всіх локаціях були такі самі реклами наркотиків. Художники, дякуючи їм, абсолютно без бюджетних коштів їх спочатку замалювали, а потім нанесли патріотичних котиків".

Стріт-арт на межі: Чи залишаться "бойові котики" на об'єктах культурної спадщини Запоріжжя
Катерина Сімонова, директорка департаменту культури і туризму Запорізької міської ради. Фото: Суспільне Запоріжжя
"Якщо десь щось пішло, можливо, трішки більше, ніж хотілося, і якісь пам’ятки були зачеплені, то це все після війни виправиться".

Загалом у Запоріжжі вже намальовано 23 патріотичні котики.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

Вибір редакції

На початок