"В окупації я почала ніби помирати зсередини": історія жительки Херсонщини, яка живе в Кропивницькому

"В окупації я почала ніби помирати зсередини": історія жительки Херсонщини, яка живе в Кропивницькому

"В окупації я почала ніби помирати зсередини": історія жительки Херсонщини, яка живе в Кропивницькому
Рита Смірнова. Фото: Суспільне Кропивницький

Художниця з Каховки Херсонської області Рита Смірнова пройшла фільтрацію в окупованому Криму, щоб приїхати в Кропивницький через Росію, Білорусь, Латвію, Литву і Польщу. Її рідне місто окуповане російською армією з 2022 року. Про життя в окупації та як виїжджала, жінка розповіла Суспільному.

Рита Смірнова в окупації прожила рік, місяць тому переїхала в Кропивницький. Розповіла, що хотіла виїхати влітку – був страх залишатися в місті, яке російська армія розстрілювала мінометами й танками: "У нас загинули сусіди. Коли росіяни стріляли до цього, у нас так не гинули люди. Може, щось поодиноке, але ми не чули. Коли загинув Міша і Катя (сусіди – ред.), ми зрозуміли, що це вже більш серйозно".

Ліки не допомагали впоратись з тривогою, яка була постійно: "Я зрозуміла, що почала ніби помирати зсередини. І це мене підштовхнуло до того, що треба щось змінювати. І ми вирішили їхати в нікуди. Виїхати взагалі не кожен може, бо це великі гроші. Нам гроші дав дідусь – "похоронні" – у нього були відкладені. За виїзд з однієї людини беруть 350 доларів".

Згадує, мітинги проти російської окупації тривали з початку березня 2022 року, майже два місяці: "Я познайомилася з дівчиною, яку після такого мітингу забрали. Для мене було шоком, що її били не ФСБ, а наші колаборанти. Вона після цього була у психіатра, там ми і познайомилися".

Під час спроби виїхати на територію підконтрольну Україні, представники російської спецслужби допитували жінку та її маму в окупованому Армянську. Зі слів жінки, від результату фільтрації залежало, чи дозволять їм виїхати: "Він (працівник російської спецслужби – ред.) сидів з телефоном, гортав, питав про щось особисте в переписці. Мамі поставили питання: "Що ж вам не сидиться в Росії?", тому що після "референдуму" це наче Росія для них".

У Каховці Рита Смірнова працювала в художній школі. Коли місто окупували, відмовилась виходити на роботу. У Кропивницькому працює у музеї мистецтв. Сказала, що на волі знову відчула бажання писати картини: "Тут я почуваюся у безпеці. Можна просто гуляти по траві. Немає якихось "пелюсток" (мін – ред.). Там ти кожен раз думаєш, що десь щось вони могли розкидати".

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок