Напередодні дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, який відзначається 14 травня, в Одесі відкрили меморіал у Прохорівському сквері та запустили в обіг марку, присвячену праведникам народів світу. Як це було, бачили журналісти Суспільного.
У Прохорівському сквері в Одесі вшанували пам’ять праведників народів світу – людей, які переховували євреїв під час Другої світової війни. Напередодні тут відкрили меморіал та висадили 110 кленів. Під кожним деревом розмістили табличку з іменем людини, яка рятувала євреїв.

Світлані Коріцькій на початок війни було чотири роки. Каже, що добре пам’ятає, як її з маленькою сестрою та братом переховували у себе сусіди.
"Деяким заважало, що мати у нас єврейка. І вони весь час старатися нас знищити. Нас ховали люди, з сусідніх сіл, з цього села, але завжди находили. І в один час прийшли нас вивозити в Кодиму на знищення. Дідусь просив, що залиште хоч дітей. Раз мама єврейка, то хоч дітей, батько не єврей", — розповіла жінка.

Надія Калугіна розповіла історію, як її бабуся врятувала життя єврейській дівчинці.
"Під час війни моя бабуся витягла з розстріляної ями непритомну дівчинку. Карателі розстріляли євреїв і з 12 членів родини бабуся витягла одну цю дівчинку, яка стогнала околицями. Вона принесла її додому, не дивлячись на те, що у неї ще було своїх четверо дітей. Бабуся її спитала, як звати. Вона сказала: "Мене звати Ліза". Каже: "Забудь це слово, що тебе звати Ліза. Ти тепер будеш Валя Панченко". Під цим ім’ям ця Ліза прожила з бабусею всю війну. Потім вона знайшла своїх родичів в Одесі", — поділилася історією Надія.

Людмила Клейнер – донька єврейки. Жінка згадує, як під час Другої світової війни потрапила до гетто.
"Ми залишились з мамою вдвох, жили у будинку. Двірник на початку 1943 року видав нас і нас забрали в гетто. Воно було на суконній фабриці в Одесі, всі це знають. З гетто вона (тітка-ред.) мене викупила, тому що румуни напівроздягнені, принесла мамі шубу і мене забрали", — розповіла Людмила.
Також в Одесі 12 травня погасили марку, присвячену праведникам народів світу. Марки випустили тиражем 2000 штук, але у продаж вони не надходитимуть: їх планують дарувати, як пам’ятний набір для іноземних делегацій.

"Сьогодні ми запустили в обіг марку, яка є власною маркою, вона присвячена праведникам миру. На цьому конверті зображена вся Україна, і та, яка зараз окупована. І цифрами відмічено в якій області скільки було праведників. Праведники – це люди, які рятували євреїв під час Другої світової війни. На самій марці зображена пам’ятна монета, яка символізує і яка була випущена з нагоди цього свята", — повідомив директор одеської дирекції "Укрпошти" Сергій Дрозд.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області