Миколаївщина буде відновлюватися. Це процес довгий, але незворотній — заступник начальника Миколаївської ОВА

Миколаївщина буде відновлюватися. Це процес довгий, але незворотній — заступник начальника Миколаївської ОВА

Миколаївщина буде відновлюватися. Це процес довгий, але незворотній — заступник начальника Миколаївської ОВА
Пошкоджена будівля на Миколаївщині. Травень 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Станом на 13 травня від Миколаївської області до Агенції відновлення та розвитку інфраструктури України, що розробляє та впроваджує проєкти з відбудови країни, подано десять проєктів з відбудови. У переліку насамперед зруйновані внаслідок агресії РФ об'єкти соціальної інфраструктури.

Про це кореспондентам Суспільного розповів заступник начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Микола Марінов.

У липні 2022 року Міністерство інфраструктури України презентувало міжнародним партнерам та представникам бізнесу план з відновлення зруйнованої інфраструктури України. За словами Миколи Марінова, за Миколаївською областю серед європейських країн закріплена Данія.

"Миколаївщина буде відбудовуватися за данські гроші — це вже незворотнє. Не треба забувати про неурядові, приватні організації. Ми не очікували, що після того, як президент, Уряд домовилися з Данією щодо відновлення області, першими, з ким ми почали контактувати, був навіть не данський Уряд, а приватні компанії. Дзвонили і питали про допомогу", — говорить заступник начальника Миколаївської ОВА.

Костянтинівська гімназія Первомайської селищної ради
Пошкоджена будівля Костянтинівської гімназії Первомайської селищної ради. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Микола Марінов розповів, що після Данії виявили ініціативу щодо надання допомоги Миколаївщині інші країни — Молдова, Франція, Німеччина, Казахстан тощо.

"Десять об'єктів — це початок. Наразі обговорюється перелік першочергових об'єктів, що Данія почне відновлювати. Решта країн також підключаються до цього процесу. Але, якщо Данія бере десять об'єктів, то інші країни обирають по одному або певний напрямок, не у вигляді об'єктів, а у вигляді процесів. Відновлення — це процес довгий, але незворотній", — сказав Микола Марінов.

Перелік об'єктів, що першочергово будуть відновлювати, остаточно не визначений. Втім, каже Микола Марінов, насамперед це зруйновані об'єкти соціальної, транспортної інфраструктури.

"Я не буду називати об'єкти. Скажу тільки, що це лікарні, школи, дитячі садочки. Плюс житло для внутрішньо-переміщених осіб, для жителів області, у яких зруйновані оселі. Це техніка замість тієї, що була пошкоджена або вкрадена російськими військовими: сміттєвози, автобуси, вантажівки для комунальних підприємств", — розповів посадовець.

Новогригорівська філія Шевченківського ліцею Шевченківської сільської ради
Новогригорівська філія Шевченківського ліцею Шевченківської сільської ради. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

За словами секретаря Миколаївської міськради Дмитра Фалька, Уряд Данії профінансував діяльність італійської компанії One Works, що працює над розробкою Генерального плану Миколаєва.

"Триває робота над Генеральним планом Миколаєва, разом з італійською компанією One Works. Під егідою Європейської економічної комісії ООН (UNECE) компанія працює над новим Генпланом міста власним коштом або за гроші донорів. Також німецький інвестиційний Фонд виділив фінансування на здійснення робіт над Генпланом ", — сказав Дмитро Фалько.

Дмитро Фалько каже, що гуманітарна допомога Миколаєву надходить від різних країн і міст Європи — це генератори, установки зворотного осмосу, транспорт, будівельні матеріали тощо.

"У польському місті Гель створений центр гуманітарної допомоги, куди надходить вся допомога з ЄС. Там відбувається оформлення вантажів і звідти вони доставляються до Миколаєва", — розповів Дмитро Фалько.

За інформацією Миколаївської обласної військової адміністрації, станом на 13 травня з початку російського вторгнення на Миколаївщині пошкоджено частково або повністю 17 738 цивільних об’єктів. Понад 3 000 обєктів під удари потрапляли неодноразово.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram

На початок