Як розпізнати хронічну втому і подолати цей стан. Пояснює психологиня

Як розпізнати хронічну втому і подолати цей стан. Пояснює психологиня

Як розпізнати хронічну втому і подолати цей стан. Пояснює психологиня
Фото: Ольга Горбаньова

У світі 12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми. Як зазначає ресурс BMJ Best Practice від Британського медичного журналу, це серйозне тривале захворювання, що вражає системи організму. З ним люди часто не можуть займатися своїми звичайними справами, іноді прикуті до ліжка, мають сильну втому і проблеми зі сном. Водночас у Міністерстві охорони здоров'я України зазначають, що втома може бути симптомом багатьох хвороб: діабету, серцево-судинних, артриту, анемії, захворювань щитоподібної залози, апноеТимчасове припинення дихальних рухів, зумовлене гальмуванням дихального центру, розміщеного в довгастому мозку, найчастіше — внаслідок посиленої вентиляції легень. Це призводить до збідніння крові на вуглекислоту, яка подразнює дихальний центр. Апное можуть спричинити також збудження чутливих нервових закінчень легень, кровоносних судин, шкіри тощо. або ж і синдрому хронічної втоми.

Про те, як розпізнати втому, якою вона буває і як її подолати, в етері Суспільне. Спротив розповіла психологиня, фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоровʼя Ольга Горбаньова.

— Що таке втома? Чому люди втомлюються і які на це причини?

— Втома — це тимчасове зниження працездатності. Це, до прикладу, коли ми достатньо спимо, для дорослої людини не менше семи годин, але при тому прокидаємося, вже відчуваючи втому, не маючи сил до здійснення своїх буденних справ. При хронічній втомі людина не може виконувати те, що вона зазвичай звикла робити. Проте втома має у собі як психологічні, так і фізичні чи медичні аспекти. Ми можемо втомлюватись через перевищену напругу на роботі, багатофункціональність, монотонність роботи, ненормований робочий графік. Втома паралельно може підсилюватись унаслідок нездорової психосоціальної атмосфери. Ми втомлюємось ще й морально, психологічно.

Часом здається, що втомлений, немає сил і в цьому випадку — п'єш каву. Наскільки це правильно і чи можна так робити?

— Кава може допомогти, але це буде лише тимчасовий ефект. Треба розуміти, що втома, особливо хронічна, це та ситуація, коли у вас можуть бути певні збої у роботі серцево-судинної системи, може підвищуватись артеріальний тиск, може збільшуватись частота сердечних скорочень. І якщо у такому стані вживаєте каву, ви навпаки підсилюєте свої фізичні недуги. Тому тут потрібно бути обережними і насамперед розуміти, якого характеру ви маєте втому, чи не перейшла вона вже у хронічну стадію і чи не є втома результатом якихось певних захворювань.

Що робити, аби втома не перейшла у хронічну стадію і як розпізнати цей перехід?

— Хронічна стадія розпочинається, коли ви відчуваєте втому понад два тижні, коли також доєднуються прояви фізіологічні, певні збої у роботі нашого організму. Перші прояви хронічної стадії — порушення сну, коли людина втомлена, хоче спати, лягає у ліжко, але не може заснути, постійний головний біль, постійне відчуття тривоги, у тому числі психологічні розлади. Всі ці моменти є дзвіночком для нас, що потрібно або звернутися до лікаря, або починати боротися з втомою. Насамперед потрібно налагодити сон, десь дистанціюватися від перегляду новин, особливо у вечірній час, від перегляду фільмів, які не викликають у вас внутрішнього заспокоєння, а навпаки.

— Якщо не дається налагодити сон, які ще варіанти у боротьбі зі стресом будуть дієвими?

— Потрібно більше часу проводити на вулиці, повернутися до своїх звичних справ, згадати те, що колись вас надихало до цього стану, від чого ви отримували задоволення. Це може бути спілкування з близькими, з друзями. Проте, якщо під час втоми ви відчуваєте необхідність побути наодинці, то спокійно дозвольте це собі. Ви маєте розуміти, які емоції та почуття зараз вас переповнюють.

Також важливий момент — харчування. Як ми харчуємось, скільки разів на день, чи не є це харчування з фастфуду, яке навпаки підсилює втому. Якщо до втоми ви займалися спортом, варто повернути ці заняття. Звичайно, контролюйте свої навантаження, не робіть все одразу, поступово. Спорт нас загартовує, піднімає нам настрій. Пам'ятайте про позитив, гумор, те, що підвищує наш ресурс і працездатність.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок