Ціни на яйця, овочі і фрукти: як на ринок впливає війна та платоспроможність українців

Ціни на яйця, овочі і фрукти: як на ринок впливає війна та платоспроможність українців

Ексклюзивно
Ціни на яйця, овочі і фрукти: як на ринок впливає війна та платоспроможність українців
Ціни на харчі та безалкогольні напої у квітні 2023 року зросли на 22% у порівнянні з аналогічним місяцем торік. Фото: Суспільне Рівне

Стан ринку зумовлюється купівельною спроможністю українців, відтак скорочується асортимент доступних продуктів. Про це 12 травня в етері Суспільне. Спротив заявила керівниця аналітичного центру Аграрного союзу України Лариса Старікова. Вона зазначила, що зростання цін на продукти буде уповільнюватися.

Дані статистики

Ціни на харчі та безалкогольні напої у квітні зросли на 22% у порівнянні з аналогічним місяцем минулого року. Про це свідчать дані Державної служби статистики. Найбільше за рік подорожчали яйця — майже на 130 %. Риба, рибопродукти та овочі здорожчали на третину, а фрукти на чверть. Соняшникова олія з квітня 2022 року у ціні майже не змінилася.

"Можна говорити про дві тенденції: це дійсно зростання, тому що війна продовжується, тому що складнощі є й наростають з одного боку, з іншого боку — в нас є сезонні коливання цін на продукти, особливо на овочі, фрукти. Подивимося, яким чином будуть накладатися ці тенденції — одна до зростання, інша — до зниження. Поки що ми бачимо такий баланс, він має досить непогані результати як на військовий час", — коментує Лариса Старікова.

Що буде з ціною на яйця

Щодо ціни на яйця, то пік був у 2022 році, зауважила експертка. Це пояснювалося технологічними проблемами: у зв'язку з війною не могли своєчасно закупити закордоном компоненти, необхідні для виробництва:

"Висока ціна трималась дуже довго. Я бачу, що у порівнянні з минулим роком, коли ми бачимо динаміку до зростання інших продуктів, то ось з яйцями ситуація виглядає досить непогано. Вже, мабуть, пройшли такий пік неблагополуччя".

Урожай з деокупованих територій

Щодо розширення географії вирощування овочів у зв'язку з деокупацією частини Херсонщини, то Лариса Старікова зауважила, що ці території забруднені вибуховими, хімічними речовинами. Їхнє очищення потребує часу.

"Я не дуже б сподівалася на те, що деокупований південь вплине дуже суттєво на тенденції, які є. Звичайно, постачання ранніх овочів — це завжди була Херсонська, Запорізька, Одеська області. Зараз залишилася лише Одеська і ми це бачимо по цінах, асортименту. В цей час у нас зазвичай з'являються спочатку імпортні овочі, а потім вітчизняні. Завжди так було, але ми бачимо, які досить суттєві корективи вносить війна. На великій частині площ господарської діяльності немає, немає постачання продукції з окупованих територій", — пояснює вона.

Чи зміниться ціна на цибулю

Щодо вартості цибулі, то тут, зауважила керівниця аналітичного центру Аграрного союзу України, вітчизняні тенденції наклались на світові. Пік зростання цін буде уповільнюватися:

"Можна сказати, що з цибулею все більш-менш гаразд, з картоплею. Традиційно на початку літа і капуста, і морква мають пік зростання цін, вони будуть уповільнюватися".

Як на ціни впливає платоспроможність українців

У випадку з цінами, зазначила експертка, видно якраз "невидиму руку ринку": коли купівельна спроможність населення дуже обмежена, економіка майже не працює, у людей майже немає грошей і це впливає на ринок.

"І це тримає ціни на певному рівні з одного боку, з іншого боку це приводить до збіднення асортименту. Тобто ринки, можна сказати, що вони продукцією насичені, але стан ринків обмежується купівельною спроможністю населення. На жаль, вона падає, вона низька, на жаль, тут є великі проблеми".

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції

На початок