"Шкодую, що раніше не писав пісні українською", – Роман Бахарєв (BAH.ROMA)

"Шкодую, що раніше не писав пісні українською", – Роман Бахарєв (BAH.ROMA)

"Шкодую, що раніше не писав пісні українською", – Роман Бахарєв (BAH.ROMA)
Роман Бахарєв (BAH.ROMA). Автор фото Сергій Галушка / Радіо Промінь

Роман Бахарєв під іменем BAH.ROMA випустив першу з початку повномасштабного вторгнення пісню з назвою "199.9". Її прем'єра відбулася в межах шоу "Вікенд нової музики" на "Радіо Промінь".

Що означає назва пісні, чому змінилася назва його музичного проєкту та за що змушений був публічно просити вибачення – в інтерв'ю BAH.ROMA для Ксенії Івась.

"Люди, які не знають, що таке війна, не можуть нас зрозуміти. На початку я хотів ще щось довести своїм колишнім друзям з Росії, знаходив ресурс розмовляти, щось доказувати. Але зараз я просто роблю свою справу і більше ні з ким з них не спілкуюся."

Ти представив пісню "199.9". Що саме означають ці цифри?

Знаєш, я ніколи не любив пояснювати сенси, які я закладаю в пісню. Ніби ти народив дитину і маєш пояснити, чому ти її народив. Я взагалі навіть не уявляв, що мене покличуть на радіо з прем'єрою цієї пісні, тому що, коли я її робив, точно не думав про радіо. Я розумів, що це не для радіо трек, тому я дуже здивований, що я презентую сьогодні на "Радіо Промінь". Хочу просто подякувати, що маю можливість презентувати її саме у цій студії.

"199.9" – це присвята моєму колишньому другу, якого я зараз вважаю мертвим, який підтримує жахливу війну. Він зараз знаходиться по той бік барикад. Навіть незважаючи на те, що він не тримає зброю в руках, але знаходячись у Росії, працюючи, він все одно підтримує цю війну. Ця пісня якраз є моїм присвяченням тим людям.

Чому 199.9, а не 200? Що ця 0,1 дає?

Знаєш, це коли в церквах відспівують мертвих людей, у них там є кадило. І коли людина робить останній подих, кадило вже над нею, це вже майже-майже мертва людина.

У пісні 199.9 дуже багато болю. Це як мистецький образ?

Раніше, коли в мене виходило написати якусь гарну пісню, ми її так робили, щоб під формат якийсь підлаштуватися, щоб комусь сподобатися. Зараз у мене взагалі немає амбіцій комусь подобатися, є амбіція подобатися собі. Але іноді мене самого від себе нудить. Я зараз на шляху, щоб сподобатися собі більше. А що стосується пісень, то я зараз роблю тільки ті, які подобаються мені. Звісно, мені хочеться, щоб люди теж їх чули. І добре, що я маю таку нагоду презентувати цю пісню на радіо.

Шкодую, що раніше не писав пісні українською – Роман Бахарєв (BAH.ROMA)
Роман Бахарєв (BAH.ROMA). Автор фото Сергій Галушка / Радіо Промінь

18 квітня ти опублікував у соцмережах відео з вибаченнями. За що і перед ким ти вибачався?

Говорити я можу тільки за себе, розуміння приходить не завжди одразу. Усе життя я розмовляв російською мовою, писав на ній пісні, дивився в бік Росії, тому що хотів заробляти гроші. І коли в мене народилася донька, я вирішив свій вектор спрямувати в Росію, щоб вибратися з боргової клоаки, хоча це рішення для мене було дуже важким.

З початком повномаштабного вторгнення я зробив свої висновки. Але це був мій вибір. Зараз просто працюємо всі над тим, щоб якомога швидше здобути перемогу разом з країною.

Як відреагували твої підписники на вибачення?

У мене склалося таке враження, що українці чекали на це. Вони мене підтримали. Люди по той бік мене взагалі не зрозуміли. Я так розумію, що люди, що знаходяться там, які не знають, що таке війна, не можуть нас зрозуміти. Навіть колишні друзі казали мені: "Так в тебя ж не летит?" – то про що розмовляти? На початку я хотів щось довести, знаходив ресурс розмовляти, щось доказувати. Але зараз я просто роблю свою справу і вже більше ні з ким з них не спілкуюся.

Люди, які прийшли в коментарі, тебе нажахали чи, навпаки, підтримали?

Підтримали, я дуже за це їм вдячний. Читаю коментарі і думаю – нарешті це відбулося, тому що люди реально чекали від мене цього. Як моя аудиторія, так і ті, хто в якийсь час відвернулися від мене, не підтримували мою позицію. Я насправді радий, що це відбулося.

Шкодую, що раніше не писав пісні українською – Роман Бахарєв (BAH.ROMA)
Роман Бахарєв (BAH.ROMA). Автор фото Сергій Галушка / Радіо Промінь

У своєму відео ти казав, що наступні пісні будуть українською мовою. Якою буде твоя наступна пісня?

Наступна пісня буде дуже красива, про надію. Вона буде називатися "Останній день літа". Я написав її саме в останній день літа. Був неймовірно красивий захід сонця. Я жив тоді у друзів на Печерську на одинадцятому поверсі і дивився на цей захід. У мене була в руках гітара і я дописував останні рядки цієї пісні.

Я радий, що в мене з’являються такі пісні. Єдине, про що я дійсно жалкую, то це про те, що я раніше не писав пісні українською, бо в мене насправді виходить суперкласно. Зараз я маю таку можливість, і мені здається, що якраз настав час для тих пісень, які всередині мене жили. Майже щодня сиджу за інструментом і намагаюся писати якомога більше.

23 травня буде реліз "Останній день літа", уже все готово, чекаю на це з нетерпінням. Напевно, ще більше, ніж коли-небудь, хочу презентувати цю пісню, бо вийшло дуже класне аранжирування.

Я записав її в домашній студії моїх друзів у невеличкому містечку біля Оксфорду у Великій Британії. Саме там ми шукали барабани, звуки для цієї пісні. Я повернувся в Україну, записав тут голос і тут же відправив її в Лондон, щоб далі зводити.

Ми помітили, що у твого гурту змінилася назва акаунтів в соцмережах – BAHROMA на ВАH.ROMA. Чи існує тепер BAHROMA?

Є музиканти, з якими я граю пісні. Раніше я взагалі робив пісні з різними музикантами, з саунд-продюсерами, а наразі займаюся цим сам. Здобув деякий досвід, навчився чомусь і продовжую це робити. Мені подобається, як у мене зараз виходить, як починають звучати мої пісні. Але, звісно, коли я граю наживо концерти, я хочу відчувати енергію інших людей, які зі мною знаходяться на майданчику, і відчувати їхню підтримку.

У 2017 році в інтерв’ю для шоу "Селекція" ти казав, що у 2020 році гурт BAHROMA дасть сольний концерт в Палаці Спорту в Києві. Що пішло не так і що цьому завадило?

Я був доволі амбітним. Наприкінці 2009 року, коли тільки з'явився гурт BAHROMA, я вважав, що вже через рік ми будемо грати десь на стадіоні. Раніше я взагалі по-іншому сприймав себе і свою музику і думав, що це мейнстрим. Але згодом я зрозумів, що граю нішову музику, і моя аудиторія взагалі інша. Мені зараз дуже подобається відчувати і бути зі своєю аудиторією, йти з нею одним шляхом, так само вони відчувають мене. Зараз я не менш амбітний, але в мене тепер зовсім інші амбіції.

Над чим ти зараз працюєш?

Стосовно планів музичних, то, звісно, я їх будую і хочу записати альбом. Саме над новими піснями я зараз працюю. А що стосується мене як громадянина, то я займаюся волонтерською діяльністю, допомагаю.

Наразі є великий проєкт, який хочу взяти – відбудувати дитячий будинок у Фастівському районі. З початку повномаштабного вторгнення я допомагаю дитячим будинкам Київської області, їх п’ять наразі, це 360 дітей. Це різні діти – діти-сироти, з інвалідністю, з аутизмом. Зараз допомагати дітям дуже складно, тому що збори йдуть дуже повільно, тому будемо відкривати проєкт з відбудови дитячого будинку.

Шість років тому ти зазирав у майбутнє в пісні "Робот". Яким ти його уявляв і що з того справдилося?

Точно не таким. Я вперше в житті 24 лютого дізнався, що таке тваринний страх. Я прокинувся поруч зі своєю дитиною і вона мене запитала, що то за сирени. Мене паралізувало, я не міг поворухнутися, можливо, я відчував би по-іншому, якби не дитина.

Мені дуже хочеться, щоб ця війна закінчилася нашою перемогою і, звісно, якомога швидше. Цього всі бажають, це спільне бажання всієї країни. Я дуже хочу, щоб моя дитина змогла повернутися в Україну і я мав змогу проводити з нею кожен день. Я зараз хочу тільки одного – і ми працюємо над цим.

Редакторки текстової версії – Ірина Віцан і Міла Кравчук.

Підписуйтеся на подкаст "Вікенд Нової Музики" на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок