"Реабілітація – це як ігротерапія". Як у Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень

"Реабілітація – це як ігротерапія". Як у Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень

"Реабілітація – це як ігротерапія". Як у Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень
Фото: Суспільне Дніпро

На початку березня в одній з міських лікарень Дніпра, на базі відділення реабілітаційної медицини, створили Центр реабілітації для поранених військових RECOVERY. Лікарі, які з 2020 року працювали тут з пацієнтами, отримали інноваційне обладнання та нові можливості для роботи.

За рік пройти реабілітацію у закладі зможуть понад 600 поранених. Як відбувається сучасна реабілітація бійців, що мотивує лікарів, а що є найтяжчим в їхній роботі та хто такі ерготерапевти – у репортажі Суспільного Дніпро.

“Маю велике бажання встати та жити, як раніше, як здорова людина”

39-річний Владислав з Дніпра працював екскаваторником. За плечима чоловік мав бойовий досвід – з 2015 по 2016 був в АТО. Після початку повномасштабного вторгнення вирішив знову стати на захист країни. У своєму підрозділі служив гранатометником. На Херсонському напрямку під час ближнього бою отримав кульове поранення.

“Куля ввійшла в груди й зачепила спинний мозок. Отримав поранення хребта, легень. Наразі в мене немає чутливості в нижній частині тіла, не можу ходити”, – розповідає Владислав.

У Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень
Владислав виконує вправи для відновлення. Фото: Суспільне Дніпро

Нині чоловік у реабілітаційному центрі. Це третій тиждень реабілітації. До цього він взагалі не міг утримувати себе, одразу падав. А зараз може до хвилини себе утримувати у вертикальному положенні.

“День починається з того, щоб прокинутися і вдягнутися, бо мені це робити складніше, ніж раніше. Поки вдягнуся, пересяду на візок – то вже тренування невеличке. Зараз це займає 10-15 хвилин, а до реабілітації тут я не міг цього робити”, – каже чоловік.

Кожен день Влад займається по дві години з фізичним терапевтом: це вправи на баланс та вертикалізацію. Кожна вправа займає декілька хвилин. Для Влада це складно, але є мотивація – стати на ноги та навчиться жити наново.

“За останні пів року, що я на лікуванні. це найкраще, що в мене було. Я маю дуже велике бажання стати та жити, як раніше, як здорова людина”, – розповів військовий.

“Це не просто робота – по графіку відпрацював і все. Кожен з нас цим живе”

У Павла – розлад зору й порушена координація рухів. Це результат інсульту, який командир роти отримав під час виконання бойового завдання на Запорізькому напрямку. У центрі на реабілітації вже понад місяць.

“В мене покращився баланс та відчуття в просторі. Якщо на третій день міг ходити тільки буквально 5-10 метрів, то зараз можу навколо лікарні обійти три кола. Ще займаюся з фізіотерапевтом – вже можу простояти на одній нозі 10 секунд, для мене це багато. Але найбільше мені потрібно відновлення зору”, – розповідає Павло.

У Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень
Павло відновлюється після інсульту. Фото: Суспільне Дніпро

Зараз у Павла – заняття з ерготерапевткою Регіною. Вона бере окуляри бійця і замотує праве скло, аби під час вправи бачило лише ліве око.

“Моє завдання, щоб зменшилося двоїння в очах. Зараз ліве око працює гірше, ніж праве. Тому працюємо із закритим оком. Для цього закриваємо праве око, щоб ліве працювало більше. І тренуємо боковий зір”, – пояснює ерготерапевтка.

Регіна два роки тому прийшла працювати у центр як волонтерка. Зараз вона – фахівчиня з ерготерапіїТерапія, спрямована на відновлення повсякденної діяльності людини.

За словами дівчини, до кожного пацієнта намагаються підійти індивідуально та врахувати саме запит бійця, що поки є рідкістю для реабілітації в Україні.

“Ми виходимо на вулицю, ходимо в магазини, я питаю, яке в пацієнта є хобі. Отримую цю інформацію, і вже від цього відштовхуюся, як ми будемо формувати заняття, щоб це було корисно для кожного окремого пацієнта. Ми весь час тут, це не просто професія, робота – по графіку відпрацював і все. Кожен з нас цим живе”, – каже ерготерапевтка.

“Ми не рятуємо життя, ми рятуємо функції”

Відділення реабілітації та фізичної терапії відкрили ще у 2020 році, а в такому форматі центр запрацював з березня 2023 року, розповідає завідувачка відділення Алла. Завдяки програмі RECOVERY вдалось отримати додаткове обладнання та збільшити потужності.

“За три роки ми перетворилися з відділення фізіотерапії на центр реабілітації, де нині працює мультидисциплінарна команда. Це був неймовірно складний процес перетворення. Раніше ми працювали зі своїми звичними нозологіями, то зараз ми входимо глибоко у спілкування з нашим пацієнтом”, – розповідає Алла.

До повномасштабного вторгнення відділення приймало в основному цивільних – лікували після черепно-мозкових травм, інсультів, інфарктів, ковіду. То зараз багато військових мінно-вибуховими травмами, ураженнями кінцівок, спинномозковими травмами, з ампутаціями тощо.

"Нині реабілітація – це як ігротерапія"

Завдяки інноваційному обладнанню центру вдалося збільшити потужності та розширити можливості. З’явилося 10 палат на 30 місць, а сама реабілітація змінила звичайні алгоритми на сучасні з елементами гри.

"Нині реабілітація – це як ігротерапія. Ми не рятуємо життя, ми рятуємо функції. Нас цікавить все, що відбувається з людиною після того, як вона стабілізована. Нам важливо, що людина не вміє робити: не вміє ходити, робити баланс тощо, тому ми й говоримо про реабілітаційний цикл”, – каже Алла.

У Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень
Обладнання, за допомогою якого, реабілітують поранених бійців. Фото: Суспільне Дніпро

В середньому реабілітація одного пацієнта триває три-чотири тижні. З ним обов'язково обговорюють, що він очікує від реабілітації, а також прописують план дії після виходу з центру. Завідувачка відділення каже, що головне – це повернути людину до соціуму та життя.

“Ми працюємо за міжнародною класифікацією функціонування й однозначно в нас документація не про аналізи та ліки, а в нас якраз про те, наскільки людина може жити сама, може переміщатися у квартирі, чи може людина сісти за кермо. Ми все це продумуємо, проговорюємо з пацієнтом, прописуємо, відпрацьовуємо тут і даємо рекомендації додому. На нас випадає все: стосунки в родині, стосунки в житті, чи може ця людина повернутися до суспільства, чи вона повернеться на війну”, – розповіла Алла.

Завідувачка відділення додає, що завдяки сучасному реабілітаційному обладнанню з віртуальною реальністю, яке забезпечує зворотний зв’язок з пацієнтом, реабілітація є більш успішною.

“Інноваційне обладнання має цікавий софтПрограмне забезпечення, бо він повністю вписується в реабілітаційний цикл. Ми можемо обстежувати пацієнта, завжди проводити дообстеження. Ставити ігри в рамках якогось порушення, і гра буде постійно виходити за межі. Так мозок постійно зайнятий грою, а ми будемо працювати над тим, що для людей нудно: зігнути-розігнути, підняти-опустити тощо”, – говорить жінка.

У Дніпрі працює новітній центр реабілітації для військових після тяжких поранень
В середньому реабілітація одного пацієнта триває три-чотири тижні. Фото: Суспільне Дніпро

Звідки кошти

Торік засновники оного з доброчинних фондів продали на аукціоні Christie’s скульптуру художника Джеффа Кунса "Мавпа із повітряних куль (пурпурна)" за понад 11 мільйонів доларів США. Всі гроші вирішили спрямувати на створення реабілітаційних центрів в Україні. Перший – у Дніпрі, а до кінця року планують відкрити ще дев’ять: у Вінницькій, Дніпропетровській, Київській, Львівській, Одеській, Рівненській, Хмельницькій та Черкаській областях.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок