У Києві відкривають українсько-білоруський волонтерський хаб. Чим він займатиметься

У Києві відкривають українсько-білоруський волонтерський хаб. Чим він займатиметься

У Києві відкривають українсько-білоруський волонтерський хаб. Чим він займатиметься
Тетяна Мартинова, Ірина Лукашенко, Юрій Федоренко, Іван Фурсенко та Альона Жаркевіч на пресконференції, присвяченій відкриттю українсько--білоруського хабу, 11 травня 2023 року. Фото: Укрінформ

Представники громадських організацій, створених білоруськими та українськими волонтерами, 11 травня оголосили про відкриття спільного хабу.

Хаб організовують громадські організації "Сустрэча. Воля до справедливості" та "Агенція розвитку демократії та інформаційних свобод".

За словами організаторів, завдання хабу —  допомогти військовим на передовій та сприяти розв‘язанню проблем, із якими стикаються політичні емігранти з Білорусі.

Керівник "Агенції" Юрій Федоренко розповів, що ідея об’єднання виникла кілька місяців тому. Після початку повномасштабного російського вторгнення він очолив київський обласний центр волонтерів, після чого почалася взаємодія між українцями та білорусами: "Практично кожен третій у цьому центрі — це був білорус. Вони працювали натхненно і багато, вони робили не менше, ніж робили українці. Вони вивозили людей разом з нашими українцями з Ірпеня. Вони доставляли ліки на тимчасово окуповані території Київської області. І я це бачив на власні очі", — розповів він.

Після деокупації Київщини волонтери сконцентрувались на допомозі бійцям на лінії фронту: "Білоруські колеги не ставили акцент виключно на тих бійцях, які є етнічними білорусами і які вмирають за Україну на полях боїв. Вони допомагали тим, хто до них звертався. Спочатку це дещо вражало, тому що я десь відверто очікував, що кожен допомагатиме виключно своїм, українці — українцям, білоруси — білорусам, росіяни — росіянам. У нас також багато колег з Росії, які разом з нами виборюють майбутнє не тільки для України, але й для своєї країни", — додав Федоренко.

За його словами, новостворений хаб займатиметься кількома напрямками діяльності. Серед основних:

  • допомога бійцям які зараз перебувають на передовій — як білорусам, так і українцям;
  • юридична допомога білорусам, які перебувають на території України, зокрема щодо їхньої легалізації;
  • допомога білоруським дітям.

Білоруська активістка Альона Лукашевич наголосила, що народи України та Білорусі "об’єднані спільним лихом — російським імперіалізмом": "Ми білоруси, ми — не режим Лукашенка, і ми всі відрізняємось. Ми опинилися тут, в Україні, тому що тікали зі своєї країни. І мабуть, дуже важливо сказати, що ми дуже вдячні Україні за те, що вона нас прийняла, не віддала режиму, підтримала і зрозуміла. У нас один ворог, будемо спільно із ним боротися", — зауважила вона.

Тетяна Мартинова, блогерка та засновниця руху "Досить боятися!" зауважила, що Україні важливо працювати із білорусами, які залишаються на території своєї країни.

"Ми дуже мало знаємо одне про одного, і це погано. На території Білорусі працює російська пропаганда, ходить, як у себе вдома. Вона не вся примітивна, на жаль. Вона знає свою справу, і у неї там розв’язані руки", — наголосила вона.

Білоруська активістка Ірина Лукашенко розповіла, що хаб проведе перший публічний захід 21 травня. Він буде присвячений політичним в’язням, яких утримує режим Лукашенка.

"У Білорусі це день політв’язня. Це — неофіційне свято, тому що у нас окупована країна. Але два роки тому у в’язниці загинув чоловік, і рік тому правозахисні центри вирішили, що цей день буде днем політв’язня і днем солідарності з білоруськими політв’язнями. Цього дня ми згадаємо їх, покажемо та розповімо, щоб наші друзі, які долучаться, знали, що відбувається в Білорусі, з людьми у Білорусі, як їх вбивають, катують. Підпишемо листи для білоруських політв’язнів, відішлемо їм. Звісно, не все пройде цензуру, але це буде такий внесок і нагадування, що вони не просто так там, що ми пам’ятаємо, що ми продовжуємо справу", — підкреслила вона.

"Офіційної української стратегії стосовно Білорусі на сьогодні немає. Немає стратегічної дії, немає наративів, немає інформаційної спеціальної діяльності. А білоруси опинилися в доволі глибокій халепі, оскільки вони окуповані у своїй країні, і виходить, що вони начебто й не цікаві навколишньому світові", — зазначив Толкачов.

Вибір редакції

На початок