З затримкою на два тижні. На Кіровоградщині закінчили посівну ярих зернових

З затримкою на два тижні. На Кіровоградщині закінчили посівну ярих зернових

З затримкою на два тижні. На Кіровоградщині закінчили посівну ярих зернових
Закінчили посівну ярих пшениці та ячменю.Новоукраїнський район. . Фото: Суспільне Кропивницький

На Кіровоградщині з затримкою на два тижні закінчили посівну ярих пшениці та ячменю. Керівниця департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова розповіла Суспільному, посіяли ярі зернові 3,5 тисячі господарств. Чому посівна цьогоріч затрималась і які були труднощі, розповів керівник господарства з Новоукраїнського району Микола Макодзеба.

За словами Миколи Макодзеби, посівна ярих тривала понад місяць, закінчили з затримкою на два тижні. Через дощі техніка не могла заїхати на поля. "Десь розпочали у кінці березня, а сіяли до 7 травня. Чекали погодних умов, щоб можна було зайти і якісно посіяти".

Має в обробітку чотири тисячі гектарів землі. З них півтори тисячі засіяли озимими та ярими пшеницею і ячменем. Працювати було кому, вдалось забронювати більшість військовозобов’язаних працівників. П'ятнадцятьох мобілізували.

“Знайшли ми спільну мову із військкоматами, і з районною адміністрацією, всі один одного розуміють, що й там треба, і тут треба. Найвідповідальніших ми забронювали людей, які сіяли. Десь близько 40 чоловік. Один за двох робив, а то й за трьох, і справилися”.

Керівник підприємства говорить, на полі зійшла яра кукурудза. Її сіяли після пшениці та ячменю. Цьогоріч кукурудзи посіяли 1240 гектарів. Це на 100 гектарів менше, ніж торік, коли збирали по 80 центнерів кукурудзи з гектара.

“Це тільки через те, що ми додали у сівозміну ріпак озимий, сьогодні його у нас 300 гектарів. Ми віддали всю душу нашим рослинам: і підживили, і вносили добрива, і сподіваємося, що у цьому році врожай буде кращий, ніж у попередньому”.

Керівниця департаменту агропромислового розвитку порівняла посівну минулого та цього року: “У тому році були виклики, пов’язані з дефіцитом паливно-мастильних матеріалів, була складна логістика. У цьому році головний наш виклик – це погодно-кліматичні умови, на два тижні пізніше почали основні проводити роботи. І наші аграрії буквально увірвалися у поле із настанням сухої погоди. Працюють цілодобово, техніка працює по 18-20 годин у полі”.

Механізаторів не вистачало. “У нас був дефіцит біля сотні працівників. Аграрії підлаштовуються, ми знаємо ситуації, коли керівник сам сідає за кермо трактора, його родина, працюють. Ті, хто досягли 60-річного віку, це важко, тому що і перевчити певним чином людей дуже важко”, – говорить Фурманова.

Ярими зерновими засіяли до 80 тисяч гектарів – такі ж площі ними засіяли торік. Кукурудзи у цьому році менше на 10-15%, аграрії переорієнтовуються на соняшник та ріпак. "Ці культури стають більш рентабельними", – вважає Валерія Фурманова.

Вибір редакції

На початок