День народження Марка Кропивницького: коли відзначати

День народження Марка Кропивницького: коли відзначати

День народження Марка Кропивницького: коли відзначати
Зображення: Суспільне Кропивницький

Фундатор українського професійного театру Марко Кропивницький народився 10 травня 1840 року — так свідчать офіційні документи, розповів Суспільному історик з міста Кропивницький Юрій Митрофаненко. Проте сам Марко Лукич відзначав дату свого народження 25 квітня. Історик розповів чому.

Місто Кропивницький — єдине назване на честь театрального діяча

Батько драматурга Лука Іванович Кропивницький святкував народження сина та зміг офіційно зареєструвати дитину із запізненням, розповів Юрій Митрофаненко. "Все життя Марко святкував День народження раніше офіційної дати. Мабуть, у нього були для цього вагомі докази. Хоч у документах вказана інша дата".

На думку історика, згадувати Кропивницького можна в обидва дні, і це не буде помилкою.

Марко Кропивницький з'явився на світ у селі Бежбайраки поблизу Новоукраїнки. У 1965 році село перейменували на Кропивницьке.

Батько Лука Іванович походив зі шляхетного роду проте, як писав драматург у "Автобіографії", був людиною "труда мозольного". Мати, Капітоліна Іванівна, була з родини колишнього кріпака. Коли синові виповнилося п'ять років, вона покинула сім'ю заради гусарського офіцера.

Батько хотів дати хлопцеві освіту, її він здобув у Бобринецькій повітовій школі. Тоді Кропивницький жив у своєї бабусі по матері. Його дядьки знались на музиці та літературі. "…Не проходило навіть вечора, — згадує драматург, — щоб в нашій господі не лунала музика або спів. Увечері до дядьків збирались товариші, найпаче в неділю, частувалися, співали (всі дядьки були в церковнім хорі) духовні концерти і світські пісні <…> а іноді і читали гуртом, найчастіше Гоголя і „Енеїду“ Котляревського".

Вибір редакції

На початок