Обвинувачуваний у коригуванні вогню по Яворівському полігону Косторний листувався із російськими журналістами — ЗМІ

Обвинувачуваний у коригуванні вогню по Яворівському полігону Косторний листувався із російськими журналістами — ЗМІ

Обвинувачуваний у коригуванні вогню по Яворівському полігону Косторний листувався із російськими журналістами — ЗМІ
Олександр Косторний, якого звинувачують у коригуванні вогню по Яворівському полігонуФото: Суспільне Львів

У Галицькому районному суді Львова продовжують досліджувати справу коригування вогню по Яворівському полігону. У держзраді обвинувачують 73-річного колишнього КДБіста Олександра Косторного. У судовому засіданні вивчають листування, яке слідчі знайшли на особистому комп’ютері обвинуваченого. Про це повідомляє видання "Судовий репортер".

За словами прокурора, ці переписки підтверджують антиукраїнську діяльність Косторного, його звʼязки з проросійськи налаштованими діячами і те, що він багато років був активним учасником та організатором різних заходів, які просували в Україні російську ідеологію.

Слідчі встановили, що Косторний допомагав російським ЗМІ створювати пропагандистські матеріали про Україну. У 2015 році листувався з журналісткою "Росія-1" Юлією Акчуріною під нікнеймом "Giulia Pimpante".

9 травня 2015 року Косторний відвідав Пагорб Слави у Львові для покладання квітів на могили і надів георгіївську стрічку.

"Коротко: з мене зірвали георгіївську стрічку на Пагорбі слави, її топтали, спалили, міліція нічого не робила. Зараз провів зібрання російських організацій Львівщини, є відео. Нацики написали запити до СБУ та МВД про російських сепаратистів у Львові, в неділю намагались організувати захід", — писав Косторний російській журналістці.

"Алессандро, у нашому ефірі сьогодні будете ви, невеликим фрагментом, але резюмує наш матеріал. В Росії виходимо у звичний час — о 22:50 на Росія-1. Посилання надішлю пізніше. Обіймаю міцно. Передавай вітання Наталі (дружині – ред.)", — відповідала журналістка Косторному.

Крім того, Косторний очолював російське товариство імені Пушкіна, воно керувало Російським культурним центром Львова, в приміщенні якого в 2017 провели обшуки.

"Йде обшук. Кримінальна справа проти газети. Чергову ізолювали, телефон забрали. Обшук відбувається без офіційних осіб РКЦ, а значить можливе закидання компромату. Їду на місце, пізніше повідомлю результати", — писав Косторний російській журналістці.

З росіянкою Акчуріною Косторний обговорював кримінальну справу 22 українських бійців 51-ї окремої механізованої бригади, які у липні 2014 через обстріли змушені були відступити з позицій поблизу Червонопартизанська на Луганщині та потрапили в полон. Тоді проти захисників розпочали кримінальне провадження за ухилення від військової служби. Цю історію у своїй пропаганді хотіли використати росіяни.

"Привіт, радий читати і буду радий бачити. Про такі історії і Україні мовчать. Намагаюсь дізнатись через тезку з Луцька, з яким ми бачились. Вирішіть відносно термінів. Якщо переймаєтесь щодо в'їзду, можу тебе зустріти у "бацьки", — писав Косторний російській журналістці.

Олександр Косторний підтримував зв'язок із іншими росіянами. У суді він розповідав, що керівництво КДБ поставило перед ним завдання створити в СРСР асоціацію детективних служб і підготувати відповідне законодавство. Однак Союз розвалився і пропозиції Косторного в Україні не були прийняті. Втім колишній майор КДБ продовжив займатися, як він каже, детективною діяльністю і, зокрема, підтримував звʼязки із товаришами з Росії.

У суді Косторний розповів, що керівництво КДБ поставило перед ним завдання створити в СРСР асоціацію детективних служб і підготувати відповідне законодавство. Однак Союз розвалився і пропозиції Косторного в Україні не були прийняті. Втім колишній майор КДБ продовжив займатися, як він каже, детективною діяльністю і, зокрема, підтримував звʼязки із товаришами з Росії.

На сторінці детективної асоціації є фотографії з 90-х років, як Косторний бере участь у черговому заході "детективів".

У 2013-му конференцію в Ялті відвідували російські детективи та колишні представники влади України, зокрема Партії регіонів.

Косторний допомагав в організації заходу іншому віцепрезидентові асоціації Олександру Берьозіну (під нікнеймом "akb 2008"), переписку з яким виявили слідчі.

Берьозін — детектив із Луганська, який з 2014 року долучився до терористичного угрупування "ЛНР" як "радник крайового атамана". Він також має депутатський мандат у парламенті "республіки" та є працівником "юридичного відділу апарату "Народної ради ЛНР".

Що відомо про справу Олександра Косторного

73-річного експрацівника КДБ підозрюють у держзраді та передаванні даних російським спецслужбам. За даними слідства, зібрана інформація допомогла військам РФ коригувати вогонь по Яворівському полігону у березні 2022 року. Кореспонденти Суспільного працювали у залі суду під час першого судового засідання 21 жовтня 2022 року.

73 річний Олександр Косторний винним себе не вважає. Він стверджує, що насправді надсилав товаришу схему території, де він збирає гриби.

Що відомо про ракетний удар по Яворівському полігону

Російські війська вранці 13 березня завдали авіаударів по Міжнародному центру миротворчості та безпеки на Львівщині.

За даними СБУ, тоді загинули понад 50 військовослужбовців та ще 150 військових отримали поранення.

У червні 2022 року затримали колишнього працівника КДБ Олександра Косторного за підозрою у коригуванні ракетних ударів по полігону.

Вибір редакції

На початок