"Поля у вогні". Робота журналістки з Дніпра увійшла в шорт-лист фіналістів конкурсу "Честь професії"

"Поля у вогні". Робота журналістки з Дніпра увійшла в шорт-лист фіналістів конкурсу "Честь професії"

"Поля у вогні". Робота журналістки з Дніпра увійшла в шорт-лист фіналістів конкурсу "Честь професії"
Олександра Тронь. Фото: з особистого архіву

Оголошено шорт-лист фіналістів XIV конкурсу професійної журналістики "Честь професії 2023". Серед фіналістів за спецприз "Найкраща аналітика в локальному медіа" — робота журналістки Суспільного Дніпра Олександри Тронь "Поля у вогні. Як впливає війна на родючість чорноземів".

Як розповіла Олександра, ідея відзняти таке своєрідне відеодослідження виникла під час екотренінгу, який вона проходила влітку 2022 року. Під час нього разом з українськими та закордонними експертами вивчали та досліджували тему впливу від детонації снарядів, які шкідливі речовини при цьому вивільняються та який їхній вплив на навколишнє середовище. А також який досвід щодо відновлення екосистем мають ті країни, які пережили війну.

"Від 24 лютого 2022 року війська РФ нищать не лише життя українців та інфраструктуру України. Війна становить загрозу і для екосистем. Не лише зараз, а й в довготривалій перспективі. Серед екосистем найбільше від війни потерпають ґрунти. Тож я вирішила дослідити вплив бойових дій на родючість українських чорноземів", — говорить фіналістка.

У своєму проєкті журналістка використала відео колег з Суспільного Дніпра. За її словами, ще до того, як виникла ідея, вони виїздили на зйомки у райони, де фермери під обстрілами проводили посівну й збирали збіжжя, очищували за допомогою піротехніків поля від нерозірваних снарядів та уламків ракет. Тож вважає, що її робота — колективна.

"Для програми я записувала українських та закордонних експертів. Усі йшли назустріч. Зокрема, докторка Наомі Рінтул-Хайнс з Кентерберійського університету Крайст-Черч, яка є однією з дослідниць впливу на ґрунти у Франції після однієї з найбільших битв Першої світової війни — на річці Соммі. Вони й досі забруднені важкими металами. Вона провела порівняння з Україною і зазначила, що наша країна так само може втратити врожай щонайменше на сто років, саме через забруднення важкими металами", — каже фіналістка.

Потрапляння її спецпроєкту у шорт-лист фіналістів конкурсу "Честь професії" вона вже вважає перемогою, адже регіональні ЗМІ почули й оцінили.

Олександра говорить: РФ свідомо вчиняє екоцид на території України, що несе руйнівний вплив на довкілля, а відповідно й на здоров'я нації. Саме тому журналістам і активістам важливо висвітлювати екологічні злочини Росії в Україні.

"Ми маємо досліджувати та розповідати про можливі шляхи мінімізації їхнього впливу, шукати рішення щодо самозахисту та повернення стану навколишнього середовища до норми", — переконана фіналістка конкурсу.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок