Що згадують сумські акушерки про роботу під час війни

Що згадують сумські акушерки про роботу під час війни

Що згадують сумські акушерки про роботу під час війни
Фото: Суспільне Суми

Сумські акушерки Наталя Танчик та Ірина Биваліна, які працюють у "Клінічному перинатальному центрі Пресвятої Діви Марії" розповіли, як допомагали народжувати жінкам на початку війни та показали укриття, де породіллі з немовлятами перечікують повітряні тривоги.

“Хлопчиків більше народжується, а це ознака того, що буде війна. Тому ми зараз чекаємо, коли ж нарешті у нас будуть одні дівчатка. Ми щодня приходимо і чекаємо: дівчинка! Сьогодні – чотири дівчинки! Ура! А тоді – хлопчик, хлопчик, хлопчик!, - розповідають акушерки Ірина Биваліна та Наталя Танчик про свої робочі будні.

пологове Суми діти
Фото: Суспільне Суми

Жінки працюють у "Клінічному перинатальному центрі Пресвятої Діви Марії". Ірина – старша акушерка із 2017-го. Наталя ж допомагає народжувати жінкам впродовж 20-ти років. У день свого професійного свята – Міжнародного дня акушерки – згадують, як приймали пологи на початку повномасштабної війни.

“Нас всіх охопили паніка і стрес, але в нас не було часу на ці людські почуття, ми мали виконувати свої функціональні обов’язки”, - згадує старша акушерка Ірина Биваліна.

пологове діти Суми
Ірина Биваліна. Фото: Суспільне Суми

У бомбосховище пологового з початку повномасштабної війни спускалися вагітні, породіллі, лікарі, акушерки. Наталя згадує: матраци, медикаменти та інше приладдя в укриття перенесли одразу, 24 лютого. Тут під час тривог та вибухів і допомагали народжувати жінкам.

пологове Суми діти
Фото: Суспільне Суми

“Це в мене була ситуація, коли пролунала тривога, жінка була в пологовій залі, ми її сюди спустили, коли подивились – вже було повне відкриття. Але жінка стояла біля стіни. Вона присіла, і коли я подивилася, вже почалося врізування голівки. Прийшлося пірнати під кушетку і хапати дитину отам під кушеткою. Але коли я розігнула голову, я так вдарилася, що подумала, що прилетіла бомба і нас взагалі розбомбили”, - говорить акушерка Наталя Танчик.

Віктор – батько новонародженого розповідає, що його дружина народила два дні тому. Коли немає повітряних тривог, породілля перебуває в палаті.

“Принесли, поклали, розказали, що робити…”, - каже чоловік.

дитина пологове Суми
Фото: Суспільне Суми

Та якщо трапляються тривоги, говорить Ірина, породіллі разом з акушерками йдуть в укриття. Тут знаходиться харчоблок, пізніше облаштували дві пологові зали, ліжка для породіль, операційну.

“Навіть була така ситуація, що довелося проводити операцію кесарів розтин в операційній. Це був стрес, шок, але персонал не розгубився”, - згадує старша акушерка Ірина Биваліна.

пологове Суми діти
Фото: Суспільне Суми

У лютому 2022 року в пологовому народилося 99 немовлят, говорить Ірина. В лютому ж цього року – на 30 дітей більше. Спад народжуваності на початку повномасштабної війни, припускають медикині, трапився тому, що люди виїжджали з міста.

“Родини приїздили і просто забирали жінок", - каже Ірина.

акушерки Суми
Фото: Суспільне Суми

У холі медзакладу – світлини із малечею. Всі діти народилися у цьому пологовому, говорить Ірина Биваліна. Жінка зізнається – вона й сама тут народилася 4 травня – за день до професійного свята.

Без своєї роботи вже не уявляє себе, ділиться і акушерка Наталя. Згадує курйозні діалоги з породіллями.

“Перев’язуйте так пуповину, щоб вона красива була”. І нікому не доведеш, що ми просто клему накладаємо, вона сама відсихає, відпадає, та й все. “Ні! Ви перев’язуйте так, щоб коли вона купальник вдягне, то не позорилася”, - згадує акушерка Наталя Танчик.

пологове Суми діти
Фото: Суспільне Суми

Допомагати малюкам з’являтися на світ Наталя та Ірина вважають справою свого життя, яку збираються продовжувати – був би мир.

Що відомо

  • Кількість дітей, які народилися у "Клінічному перинатальному центрі Пресвятої Діви Марії" за рік повномасштабної війни - 1 414хлопчики - 795, дівчатка – 709; кількість пологів у лютому 2022 року - 99хлопчики - 48, дівчатка - 51; кількість пологів у лютому 2023 року - 129 хлопчики - 71, дівчатка - 58.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Вибір редакції

На початок