Заборона УПЦ у Кропивницькому. Міські депутати підтримали відповідне звернення до парламенту

Заборона УПЦ у Кропивницькому. Міські депутати підтримали відповідне звернення до парламенту

Доповнено
Заборона УПЦ у Кропивницькому. Міські депутати підтримали відповідне звернення до парламенту
Фото: Суспільне Кропивницький

Депутати Кропивницької міської ради проголосували за звернення до Верховної Ради України, Кабінету міністрів та народних депутатів Олександра Дануци та Ігоря Мурдія, обраних на округах на території Кропивницької громади, щодо заборони діяльності в громаді Української православної церкви. Голосування відбулось 4 травня під час сесії. Це інформація від журналістів Суспільного, присутніх на засіданні.

За звернення проголосували 23 з 31 зареєстрованого на сесії депутата. Восьмеро – не голосували.

Заборона УПЦ у Кропивницькому. Міські депутати підтримали відповідне звернення до парламенту
Поіменне голосування за звернення. Фото: Суспільне Кропивницький
"Вважаємо неприпустимим подальше існування і діяльність в Україні в цілому та на території Кропивницької міської територіальної громади зокрема Української православної церкви, що виступає в єдності з російською православною церквою, тобто має керівний центр за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала частину території України", – йдеться у зверненні.

За чотири місяці це друге звернення Кропивницької міськради про заборону діяльності Української православної церкви в місті, сказав секретар міської ради Олег Колюка. За його словами, потрібно, щоб Верховна Рада надала механізм на припинення права Української православної церкви користуватись комунальним майном.

"Ми просимо ухвалити уже зареєстровані законопроєкти, які стосуються внесення змін до Закону України про свободу совісті. Ще один законопроєкт стосується припинення речових прав на нерухоме майно. Попередні наші звернення, на жаль, дієвого підтвердження не підтримали. Переговорів не було. Передостаннє звернення депутатів міської ради було направлено саме до настоятеля єпархії щодо відмежування від РПЦ і розглянути можливість переходу до ПЦУ. На жаль, жодної реакції й відповіді не було".

Для того, щоб заборонити Українську православну церкву, потрібно внести зміни в чинні закони України, говорить працівниця відділу комунікацій з громадськістю Кропивницької міськради Світлана Стешенко.

"Згідно з Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" діяльність релігійної організації може бути припинено у зв’язку з її реорганізацією (поділом, злиттям, приєднанням) або її ліквідацією. У разі порушення релігійною організацією закону та інших законодавчих актів її діяльність може бути припинено за рішенням суду".

Депутатка від фракції "Перспектива міста" Олександра Ткаченко – одна з тих, хто підтримав сьогоднішнє звернення.

"Якщо ми беремо Кропивницький, то більшість земельних ділянок, які знаходяться під територіями храмів, належать цим храмам. Це ж не громадська організація. Під єпархію виділялася конкретна земля, де храми побудувалися, тому просто заборонити або просто відібрати цю землю буде незаконно".

Депутатка від фракції "Пропозиція" Катерина Колтунова каже: громада Української православної церкви сама може змінити свою приналежність, доки не ухвалили зміни до законів.

"Є законні інструменти. Це коли громада сама переходить з УПЦ МП до ПЦУ. Це шлях просвітницької роботи з парафіянами тієї чи іншої церкви, парафіянами громади. І зрозуміло, що ці шляхи мають рухатись паралельно".

Депутат Василь Рубан від фракції "Європейська солідарність" підтримує звернення до Верховної Ради. У списку поіменного голосування значиться, що він не голосував. Вважає це технічною помилкою.

"Мені сказали телефоном, що моя картка не працює. Не будемо називати, які міста ухвалюють рішення розірвати договір експлуатації земельної ділянки Московським патріархатом. Це все через суди потім поновиться. Через Європейські суди. І ми більше клопоту зробимо нашим юристам".

Діяльність Української православної церкви поки можна заборонити тільки на підставі рішення суду за зверненням Держетнополітики, пояснив адвокат Василь Самолюк.

"Будь-які рішення органів місцевого самоврядування стосовно заборони будь-якої релігійної організації, у тому числі УПЦ, є на сьогодні незаконними. Стосовно відібрання землі потрібно розглядати кожну конкретну ситуацію. Якби держава з цього приводу ухвалила відповідний закон про заборону тієї чи іншої релігійної організації, і врегулювала перехідний період, статус священників, це б зняло до певної міри напругу в суспільстві й позбавило органи місцевого самоврядування необхідності приймати рішення, не властиві їм".

Депутати Кропивницької міської ради перевищили повноваження, втручаючись у внутрішні справи релігійної організації. За це законом України передбачена кримінальна відповідальність. Про це в коментарі Суспільному сказав керівник пресслужби Кіровоградської єпархії Української православної церкви протодиякон Іоанн Ганчин. За його словами, припинити діяльність будь-якої релігійної організації може тільки суд.

"У Кіровоградській єпархії Української православної церкви налічується близько 150 релігійних організацій. Це храми в Кропивницькому і західній частині області. У цих храмах ми молимося за припинення війни й перемогу України. Нам це дозволяє й забезпечує закон України. Депутати просять припинити діяльність релігійних організацій Української православної церкви на території Кропивницької міської ради. Але давайте розбиратися, що вони хочуть заборонити. Діяльність Української православної церкви й взагалі церкви як такої полягає насамперед у молитві. Молитві за наше місто, нашу область, нашу країну, за керівництво нашого міста, нашої області, нашої держави. Також діяльність церкви полягає в тому, щоб допомагати українській армії, молитися за військових, підтримувати їх матеріально й духовно. Тобто депутати хочуть заборонити нам підтримувати військовослужбовців і їхні родини. Хочу нагадати, що перед Пасхою в храмах нашої єпархії було зібрано понад 300 тисяч гривень для потреб ЗСУ. Окрім цього, депутати хочуть заборонити благодійні обіди для малозабезпечених сімей, підтримку переселенців з боку церкви, благодійну допомогу шпиталю. Тому що саме в цьому, окрім молитви, зараз полягає діяльність Української православної церкви на території Кропивницької міської ради".

Що відомо

  • Петиція про заборону діяльності Української православної церкви у Кропивницькому за чотири дні зібрала 460 підписів. Для її розгляду у міськраді достатньо було 450 підписів. Звернення на платформі електронної демократії міської ради зареєстрували 10 квітня 2023 року.
  • У Кропивницькій міськраді розглянули петицію про заборону діяльності на території міста Української православної церкви. Начальниця відділу комунікації Оксана Горбенко сказала на засіданні комісії, що такі дії не належать до повноважень органів місцевого самоврядування. На засіданні комісії вирішили розробити проєкт сесійного рішення зі зверненням до Верховної Ради України щодо заборони УПЦ.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок