Швеція підтримуватиме процес вступу України в ЄС — прем'єр Крістерссон

Швеція підтримуватиме процес вступу України в ЄС — прем'єр Крістерссон

Ульф Крістерссон
Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон. Фото: АР

Швеція продовжить підтримувати процес вступу України в ЄС, а також зосередиться на притягненні Росії до відповідальності за злочин агресії та викрадення українських дітей.

Про це сказав прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон на спільній пресконференції з учасниками саміту країн Північної Європи.

"Рішення про надання Україні статусу кандидата (в члени ЄС, — ред.) минулого року було історичним. І ми продовжуємо підтримувати процес вступу України, заснований на заслугах, і допомагати в реформаторських зусиллях, які прокладуть Україні шлях до початку переговорів про вступ до ЄС", — сказав він.

Крістерссон також наголосив, що президентство Швеції у Раді ЄС взяло на себе ініціативу "в роботі із забезпечення відповідальності РФ, зокрема за злочини агресії".

"Винних буде притягнуто до відповідальності. Дозвольте прямо зазначити, що це стосується питання примусової передачі Росією українських дітей. Це має мати наслідки. Швеція була першою країною ЄС, яка запропонувала санкції на цій підставі", — наголосив шведський прем'єр.

Він анонсував проведення у червні зустрічі високого рівня щодо захисту дітей, яка буде зосереджена на допомозі ЄС для системи захисту дітей України від "нецивілізованої війни Росії".

1 січня Швеція перебрала від Чехії головування у Раді Європейського союзу та пообіцяла подальшу підтримку України.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей та ордер на арешт Путіна

30 березня уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч вивезених з окупованих територій дітей до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

12 квітня Центр національного спротиву повідомив, що росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. Так, з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.

Що відомо про заявку України на членство в ЄС

На початку квітня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн офіційно передала президенту Володимиру Зеленському опитувальник, заповнення якого було необхідним кроком для надання Україні статусу кандидата в ЄС. На його заповнення пішло менш як місяць.

17 червня Єврокомісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами.

23 червня ЄС остаточно надав Україні статус кандидата.

Читайте також

Як Україна отримала статус кандидата в ЄС — репортаж з Брюсселя

Статус кандидата до ЄС: що це змінить для України та чи допоможе закінчити війну

ЄС ініціює повернення викрадених РФ з України дітей

Україна шукає можливості для повернення дітей з РФ — Офіс генпрокурора

Верещук розповіла, якою буде відповідальність для росіян за депортацію українських дітей

На початок