У Рівному відкрили пам'ятний знак жертвам гетто

У Рівному відкрили пам'ятний знак жертвам гетто

У Рівному відкрили пам'ятний знак жертвам гетто

Напівзруйнована стіна з менорою у вікні і валіза, як символ примусового переселення. Це пам'ятний знак жертвам рівненського гетто. Його встановили на місці, де був вхід в колишнє гетто. За вісім місяців його існування у 1941-42-му роках бранцями були 5 тисяч євреїв. Потім їх знищили за одну ніч.

У Рівному відкрили пам'ятний знак жертвам гетто

Це пам'ятний знак жертвам рівненського гетто. Його відкрили сьогодні на розі вулиць Соборна-Дорошенка.

Керівник організації "Рівненська єврейська громада" Герш Фраєрман:

– В цьому гетто було 5 тисяч євреїв, серед них 1300 дітей. Усі, які залишилися в Рівному після розстрілу в 5-6 листопада 41-го року, коли в Сосонках розстріляли 17,5 тисяч. Вони проживали тут в будинках, в кімнатах по 8-10 чоловік, незалежно від того, мали сім'ю чи ні. Всі разом. Є такий фільм, присвячений нашому гетто.

У 15-тихвилинну стрічку документального фільму "Приречені", про який згадує Герш Фраєрман, вмістили історію про вісім місяців життя євреїв у рівненському гетто в роки війни. В основі сюжету – архівні документи і фотографії, монографії і спогади рівнян. Сценарій до фільму написав керівник громадської організації "Мнемоніка" Максим Гон. Він також є співавтором цього пам'ятного знака. У ньому вмуровано кілька цеглин з будинку міжвоєнного періоду, що стояв на території гетто.

Керівник громадської організації "Мнемоніка" Максим Гон:

– Це цеглинки, які, вочевидь, пам'ятають і людське щастя, і ту біду, яка розігрувалася тут у 41-42-му роках. Стіна напівзруйнована, я думаю, символізм тут зрозумілий. Поруйновані, понищені життя. А менора, яка у вікні – це символ єврейської традиції людей, які пізно ввечері по п'ятницях вшановували Бога.

Валіза, за словами Максима Гона, символізує мізерні пожитки, які євреям дозволялося брати при поселенні в гетто. Пам'ятний знак встановили за спільнокошт "Мнемоніки" і єврейської громади німецького Дюсельдорфу.

Історик, представник єврейської громади м. Дюсельдорф Матіас Ріхтер:

– Рівне було дуже важливим місцем для історії Голокосту в Україні. Тому що саме тут була резиденція Коха. І тут загинуло дуже багато рівнян в роки Голокосту від куль. А також саме в цьому місті планувалися вбивства по всій Україні.

Рівненське гетто ліквідували у ніч з 13-го на 14-те липня 1942-го року. Тоді було убито майже 5 тисяч його бранців. Це був другий великий розстріл євреїв у Рівному після Сосонок.

Авторка: Валентина Гордич

На початок