Як країни ЄС переживуть пандемію. Єврокомісія дала прогноз

Як країни ЄС переживуть пандемію. Єврокомісія дала прогноз

Як країни ЄС переживуть пандемію. Єврокомісія дала прогноз pixabay

Європейська комісія опублікувала прогноз на літо 2020 року щодо того, як економіки країн Європейського Союзу переживуть пандемію коронавірусу. За даними аналітиків, найбільше скоротиться ВВП Іспанії, Франції, Чехії.

Згідно з прогнозом, економіка Польщі виявилася відносно стійкою у першому кварталі 2020 року, переважно через низький рівень уражених секторів та різноманітну економічну структуру. ВВП впав на 0,4% за чверть кварталу, що зумовлене значним падінням приватного споживання, тоді як інвестиції зменшилися помірно. Водночас польський будівельний сектор залишився на стабільному рівні, а в промисловому виробництві зафіксували лише легке скорочення. Очікується, що ВВП Польщі знизиться у другому кварталі, але поступово відновиться до 2021 року.

У Єврокомісії кажуть, що ВВП Німеччини скоротився на 2,2% за перший квартал, що свідчить про "технічний спад економіки". У країні була паралізована сфера послуг, виробництва, також впав і попит на ключових ринках. Експорт впав на 3%, інвестиції знизилися, а рівень безробіття наблизився до історичного мінімуму — 3,5%. Зважаючи на ці чинники, європейські аналітики прогнозують падіння економіки й у другому кварталі, попри те, що Німеччина однією із перших країн ЄС почала послаблювати карантинні обмеження. Водночас очікується, що інфляція у країні складе 0,4% цьогоріч і 1,5% у 2021 році.

Читайте також: "6 найзатребуваніших професій після пандемії"

Тим часом ВВП Греції, яка ввела карантин наприкінці березня, знизився на 1,6% за перший квартал. Особливо постраждав експорт країни, тоді як витрати уряду і приватне споживання не надто зачепила пандемія. Економічна активність зменшилася у сфері послуг, промисловості, сільськогосподарському секторі, будівництві. Водночас у другому кварталі очікується значне зниження внутрішнього попиту і продовження падіння експорту, який, утім, до кінця року почне відновлюватися. Очікується, що ВВП Греції знизиться на 9% у 2020 році та збільшиться на 6% у 2021. Зазначається, що "відновлення експорту Греції великою мірою залежить від України, яка є її основним торговим партнером". У Єврокомісії нагадали, що Греція є туристичною країною, тож літо 2020 року особливо вдарить саме по цій галузі.

Аналітики комісії кажуть, що в Іспанії за перше півріччя постраждала сфера послуг, однак економічні показники почали покращуватись у травні разом із послабленням обмежувальних заходів. Очікується, що найшвидше в країні буде відновлюватися виробничий сектор, але слабкий попит може перешкодити поверненню рівня промисловості до старих показників до кінця року. Перша половина року в Іспанії загалом видалася складнішою, ніж очікувалося, і, як наслідок, прогнозується, що ВВП за 2020 впаде майже на 11%. Крім того, в Іспанії зростатиме рівень безробіття, а інвестиції будуть відновлюватися повільно.

Читайте також: "Експерт розповів, коли почне зростати українська економіка"

У прогнозі йдеться, що ВВП Франції у 2020 році впаде на 10%, 8% з яких через весняні карантинні обмеження. Падіння експорту у країні перевищило падіння імпорту, скоротилося також приватне споживання. Очікується, що економіка Франції почне поступове відновлення з третього кварталу, але через триваліший карантин продовольчі, транспорті, туристичні та житлові послуги сектори зазнають подальших втрат. Прогнозується, що споживання буде набирати обертів з другої половини року, а у 2021 році ВВП зросте на 7%. Інфляція знизиться на 0,3% через падіння цін на нафту та слабкий попит на товари.

Також у Єврокомісії вважають, що ВВП Чехії залишиться нижче докризового рівня, але, завдяки своєчасним карантинним заходам (на початку березня), він скоротився лише на 3,3% у першому кварталі. Водночас, коли у другому кварталі країна ввела 7-тижневий жорсткий карантин, цей показник впав на понад 10%. Прогнозується, що економіка почне поступово відновлюватися з третього кварталу, але транспорт, туризм і сфера послуг страждатимуть і у цей період. У 2021 році ВВП зросте на 4%, частково повернувшись до попереднього рівня. Поки що приватне споживання залишиться основним джерелом доходу країни.

Що відомо

  • Президентка Центрального банку ЄС Крістіан Лагард вважає, що найгірший етап кризи, спричиненої пандемією коронавірусу, лишився позаду, але повернення до попередніх економічних умов є малоймовірним.
  • Міжнародний валютний фонд погіршив свій прогноз глобального економічного зростання на поточний та наступний роки через пандемію коронавірусу.
  • МВФ прогнозує падіння реального ВВП України у 2020 році на 7,7%.
  • Президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард заявила, що Європа може зіткнутися з серйозним економічним шоком, подібним до глобальної фінансової кризи 2008 року, якщо лідери країн не вдаватимуться до термінових заходів через спалах коронавірусу.
  • Директорка Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва вважає, що світова економіка "одужає" після пандемії у 2021 році.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди