Посолка Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс заявила, що у питанні надання Україні винищувачів F-16 йдеться про "опанування складних технологій", а не про зволікання з ухваленням відповідного рішення.
Про це вона сказала в інтерв’ю Радіо NV.
Дипломатка зазначила, що прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак чітко заявив під час візиту до Києва, що Велика Британія зробить свій внесок, навчаючи пілотів на сучасних літаках, які потрібні Україні. Водночас за її словами, було зрозуміло, що це довгостроковий проект, оскільки "є проблема можливостей та доступності, а також проблема часу, який потрібен, щоб опанувати ці сучасні технології".
"Ми дивимося на винищувачі як на запоруку вашої майбутньої безпеки, тому зараз, відверто кажучи, я зосереджена на тому, що потрібно саме зараз. Йдеться про танки Challenger, які ми постачаємо, та на навчаннях українських солдатів, які ми проводимо, на артилерії, яку ми надали", — сказала Мелінда Сіммонс.
Посолка додала, що і прем’єр-міністр Великої Британії, і вона особисто бачать "два рівні" того, що Україні необхідно для бою зараз і що потрібно для безпеки в майбутньому.
"Винищувачі — у проміжку між цим "зараз" та майбутнім. Але це не зволікання, просто ми говоримо про дуже складну техніку", — підкреслила Сіммонс.
Що відомо про надання Україні військових літаків
У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-16. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.
25 січня 2023-го міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна хоче отримувати західні винищувачі. За його словами, захистити небо зараз — пріоритет номер один.
За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.
27 січня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію. 30 січня прем'єр Польщі Моравецький заявив, що країна може передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО. Президент Франції Макрон пізніше також заявив, що не виключає передачу українським військам винищувачів за умови, що це не послабить французьку армію, а Україна не атакуватиме російську територію.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон не виключив постачання військових літаків в Україну, однак заявив, що це не має призвести до ескалації або послабити французьку армію. "В принципі нічого не заборонено", — заявив Макрон, відповідаючи на відповідне питання журналістів під час своєї поїздки до Гааги сьогодні 30 січня, передає Le Parisien. Крім того, він додав, що Україна має надіслати офіційний запит, а також зобов’язатись не атакувати російські території.
Що відомо про передачу Україні винищувачів МіГ-29
1 вересня 2022 року Словаччина вивела з експлуатації свої 11 винищувачів МіГ-29. Ці бойові літаки може отримати Україна. У квітні прем'єр-міністр Словаччини Едуар Геґер обіцяв передати їх Києву.
9 лютого 2023 року Едуар Геґер пообіцяв, що влада Словаччини зробить все можливе, аби передати Україні винищувачі МіГ-29.
2 березня міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що Братислава розглядає можливість надати Україні 10 із 11 своїх літаків МіГ-29 радянського виробництва, які армія Словаччини торік зняла з озброєння.
8 березня президент Анджей Дуда заявив, що Польща готова передати Україні свої винищувачі МіГ-29 у рамках міжнародної коаліції. 14 березня прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що винищувачіможуть передати протягом 4-6 тижнів.
9 березня Словаччина і Польща домовились про спільну передачу винищувачів МіГ-29 Україні.
16 березня Дуда заявив, шо найближчими днями Польща передасть Україні чотири винищувачі МіГ-29, заявив президент Анджей Дуда. Ще 13 винищувачів і частину своїх ЗРК "Куб" передасть Словаччина, повідомив виконувач обов'язків прем'єр-міністра Едуар Геґер.
3 квітня стало відомо, що з Польщі в Україну вже прибуло кілька літаків-винищувачів МіГ-29. Перед тим перші винищувачі прибули зі Словаччини, а 17 квітня стало відомо, що країна вже передала Україні всі 13 заявлених винищувачів МіГ-29.
Уряд Німеччини 13 квітня схвалив заявку польського уряду на реекспорт Україні п'яти винищувачів МіГ-29 з колишніх запасів німецької Національної народної армії (ННА).
Читайте також
Резніков: "Щодо літаків – я впевнений, ми доб'ємо це питання"
Чи може НАТО надати Україні літаки для захисту неба. Пояснює Столтенберг
РФ побудувала одні з найбільших військово-оборонні споруди у світі — британська розвідка
"F-16 — як півзахисник у футболі. Вміє все потроху і робить це добре" — британський льотчик