"Спів був тихий". Як гурт "Муравський шлях" збирає фольклор на Харківщині під час війни

"Спів був тихий". Як гурт "Муравський шлях" збирає фольклор на Харківщині під час війни

"Спів був тихий". Як гурт "Муравський шлях" збирає фольклор на Харківщині під час війни
"Муравськкий шлях" записує фольклор. Фото: cultura.kh.ua

Майже 20 ліричних, обрядових та козацьких пісень привезли з експедиції Харківщиною учасники фольклорного гурту "Муравський шлях". Восени 2022 року колектив розпочав проєкт "Фольклор і війна". Фольклористи побували у Черкаській Лозовій, Дергачах, Шовкоплясах, Балаклії, Вишневій та Малинівці.

Про це Суспільне Харків розповіла керівниця гурту Галина Лук’янець.

За її словами, в експедицію поїхали, окрім збору нематеріальної спадщини, ще й для того, щоб підтримати виконавців, які залишилися на деокупованих територіях.

"Ми приїжджаємо у ті села, де ми колись записували традиції. Розшукуємо тих виконавців. І, якщо можна, досліджуємо, документуємо стан. Чи жива взагалі ця ідея під час війни", — розказала Галина Лук’янець.

Гурт "Муравський шлях" збирає фольклор під час війни на Харківщині
Керівниця фольклорного гурту "Муравський шлях" Галина Лук’янець. 1 травня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

За її словами, майже у кожному населеному пункті, куди приїжджала експедиція, фольклористи спілкувалися з трьома-чотирма людьми.

"Ми розуміємо, що війна, звісно, не може підтримувати фольклорну традицію. Вона її руйнує. Просто фізично руйнує людей, які через стрес помирають або ж виїжджають. На фольклорну традицію це дуже впливає. Проте люди пристосовуються до всього, навіть до таких ситуацій. Тим більше наші респонденти — люди похилого віку, вони вимушено пристосовуються. Навіть на такому рівні у людей є бажання спротиву. І такий от патріотизм", — поділилася Галина Лук’янець.

Ліричні, обрядові та козацькі пісні: як гурт "Муравський шлях" збирає фольклор під час війни на Харківщині
Учасники фольклорного гурту "Муравський шлях". 1 травня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Під час бойових дій та окупації частина колективів припинила свою діяльність, ділиться учасниця гурту Наталя Філатова-Білоус.

Ми бачили й сльози. й певний розпач. І знаєте, спів був тихий. Проходило немало часу, поки людина починала співати так, як у нас співають слобожанською манерою. Так, знаєте, голосно, щоб люстри дрижали

Ліричні, обрядові та козацькі пісні: як гурт "Муравський шлях" збирає фольклор під час війни на Харківщині
Учасниця фольклорного гурту "Муравський шлях" Наталя Філатова-Білоус. 1 травня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"У Черкаській Лозовій ми спитали бабусь, як вони називають росіян, а вони кажуть: "урки". Ми питаємо: "А ви знаєте, хто такі "орки"? Вони кажуть: "Ні, не знаємо. Ми знаємо, хто такі "урки" — це росіяни". І це теж фольклор. Тому що це так називають у цьому регіоні росіян зараз", — розказала учасниця гурту Наталія Філатова-Білоус.

За її словами, ті пісні, які вдалось зібрати, "звучать по-іншому для нас".

"Ми нарешті почали їх відчувати на такому рівні, знаєте, особистісному. Коли ти співаєш і чуєш пісню про козака, який загинув, ти одразу асоціюєш з тими подіями, які проживаєш нині", — пояснила Наталя Філатова-Білоус.

Ліричні, обрядові та козацькі пісні: як гурт "Муравський шлях" збирає фольклор під час війни на Харківщині
Учасники фольклорного гурту "Муравський шлях" розучують пісню. 1 травня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Коли ти чуєш про те, як дівчина тужить за своїм нареченим, ми починаємо це на особистісному рівні сприймати. Це показує те, наскільки у нашому фольклорі оспівуються вічні актуальні теми й те наскільки часто ми проходимо це коло, за яким слідує наступне, коли ми знову опиняємося в тій точці історії, де нас зустрічає війна", — розповіла Філатова-Білоус.

За словами керівниці гурту, цього року планують поїхати ще до трьох сіл Харківщини.

Читайте також

У Харкові попри обмеження культурних заходів зіграли прем'єру. Як реагують в обладміністрації

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок