В ISW пояснили, чому Путін не хотів призначати загальновійськового командувача на війні в Україні

В ISW пояснили, чому Путін не хотів призначати загальновійськового командувача на війні в Україні

Президент Росії Володимир Путін
. Президент Росії Володимир Путін у державній резиденції Ново-Огарьово під Москвою, Росія, 10 квітня 2023 рік. Фото: АР

Рішення президента Росії Володимира Путіна вторгнутися в Україну без чіткої і продуманої структури командування, а також його небажання призначити загальновійськового командувача мали довготривалий вплив на структуру російського командування в Україні. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Як відзначили аналітики, регулярна зміна командування Путіним призвела до дедалі більшої роздробленості російських збройних сил і дезорганізації командних структур. Це погіршує здатність російських збройних сил проводити злагоджену кампанію в Україні.

“Фракції не є специфічним явищем для російської армії, хоча їхня нинішня динаміка в російських збройних силах незвично впливає на процес прийняття рішень. Міністерство оборони (МО) Росії і Кремль навмисно не повідомляють про більшість цих командних змін”, — йдеться в аналітичному звіті.

“У квітні 2022 року західні офіційні особи повідомили, що Росія не мала жодного військового командира своїх військ в Україні з початку вторгнення 24 лютого 2022 року. Путін, ймовірно, прагнув представити себе як головнокомандувача і натхненника успішного вторгнення в Україну”, — відзначили аналітики.

Перехоплені російські військові плани показали, що Кремль очікував, що російські війська захоплять Київ за лічені дні, і Путін, ймовірно, хотів оголосити це швидке вторгнення особистою геополітичною перемогою.

Путін, можливо, не хотів призначати командувача цим вторгненням, щоб уникнути приписування військовому командувачу військової перемоги в Україні. Йдеться про ситуацію, подібну до тієї, що існувала між радянським лідером Йосипом Сталіним і маршалом Радянського Союзу Георгієм Жуковим під час Другої світової війни.

“Сталін мав обмежений і застарілий військовий досвід і, як повідомляється, заздрив військовим подвигам і славі Жукова. Путін не має військового досвіду, що, можливо, ще більше вплинуло на його рішення не призначати командувача вторгненням, який міг би перевершити його, привласнивши собі заслугу за очікувану драматичну перемогу”, — йдеться у повідомленні.

Як відзначили в ISW, Путін призначив першого командувача воєнними діями генерала армії Олександра Дворнікова у квітні 2022 року у відповідь на невдалу спробу Росії наступати на Київ, але замінив його наприкінці травня через нездатність Дворнікова виправдати високі очікування Путіна в перші місяці після відступу з Києва.

Хронологія змін у командуванні, зафіксована ISW, ґрунтується на офіційних російських заявах, а також на аналізі непідтверджених заяв і повідомлень з російських, українських і західних джерел. Точні дати змін у командуванні базуються на перших повідомленнях про зміни і можуть не збігатися з офіційною датою, коли вони відбулися. Ці зміни в командуванні, ймовірно, не були одномоментними подіями, пов'язаними з раптовими рішеннями, а радше були затяжними бюрократичними процедурами.

Читайте також

Нічна повітряна атака РФ, лівобережжя Херсонщини, паспорти РФ на окупованих територіях. 432 день війни. Онлайн

Бахмут і Мар'їнка залишаються в епіцентрі бойових дій — Генштаб ЗСУ

На початок