Позбавили мандатів: на Вінниччині депутати подають до суду на "Батьківщину"

Позбавили мандатів: на Вінниччині депутати подають до суду на "Батьківщину"

Позбавили мандатів: на Вінниччині депутати подають до суду на "Батьківщину"
Зібрання жителів Оратівської громади, які виступили проти позбавлення депутатства Анатолія та Сергія Саліїв. Фото: Галина Лошак

Понад 500 підписів зібрали жителі Оратівської громади на Вінниччині на підтримку підприємців Анатолія та Сергія Саліїв, яких позбавили депутатських мандатів в Оратівській селищній раді. Обидва представляли парію "Батьківщина". Що стало причиною їхнього відкликання та чому місцеві мешканці виступили проти, дізнавалося Суспільне.

За словами селищної голови Галини Лошак, на минулих виборах Анатолій Салій, його брат та син набрали "понад 70% голосів для "Батьківщини". Також за Сергія Салія віддали голоси 90% жителів села Сологубівка.

"Особистого конфлікту, як такого, не було. Працювали депутати, набрали 75 % голосів для партії, пройшли в депутати селищної ради. Їм прийшло повідомлення, що на конференції розглядатимуть питання про зняття їх із депутатів. Вони із цим не погодилися. І не погодилися люди, які їх обирали. Минулого року саме Салій Анатолій Вікторович переміг у номінації "Меценат року" на рівні області. Жодних доказів щодо порушення умов чи вимог партії не було. Тобто безпідставно знімають. Тому люди вийшли проти", – говорить Галина Лошак.

Позбавлення депутатства

За словами Анатолія Салія, процедуру позбавлення депутатства ініціювала керівниця Оратівського партійного осередку Леся Ларіонова. Вона також працює секретарем селищної ради.

"На виборах я планував іти від іншої партії. Але на прохання Лесі Ларіонової залишився в "Батьківщині". Погодився, оскільки був від цієї партії уже два скликання. Коли підрахували голоси, в територіальній громаді ми зайняли друге місце. Прізвище Салій принесло для "Батьківщини" 70% голосів. Що могло б образити секретаря то хіба мої зауваження до неї: коли на сесії виносилися питання по УПЦ, то вона намагалася вийти із залу, щоб не голосувати й не слухати. Я ж наполягав на її присутності. І це все, – говорить Анатолій Салій.

Як вважає депутат, процедура позбавлення мандату відбулася із порушеннями. Адже був пропущений перший крок: зібрання місцевих членів партії та голосування.

"Працював. Жодної сесії не пропустив. Намагався залучати додаткові гроші в бюджет, які можна було б заробити, наприклад, на оренді землі. Жодних порушень з мого боку не було. Але тут несподівано вирішили забрати мандат. Прийшло повідомлення із області, що маємо прибути на конференцію політпартії. Там винесли на розгляд питання про відкликання. Нашої думки ніхто не запитав. Причин не назвали. Образливо, що стільки зроблено роботи і так до мене віднеслися. Справа не в прізвищі Салій, а в тому, що громада хоче змін".

Із цим питанням, розповів Анатолій Салій, він звертався до Юлії Тимошенко під час її візиту у Вінницю.

"Вона пообіцяла розібратися із ситуацією. Але уже згодом перетелефонувала і сказала, що не може повпливати, адже рішення уже ухвалили на засіданні у Києві. Порадила добиватися своєї правоти через суд".

Позиція Лесі Ларіонової

Суспільне намагається звʼязатися із головою партійного осередку Лесею Ларіоновою для висловлення нею своєї позиції. Однак вона не відповідає на дзвінки та на повідомлення.

Подаватимуть до суду

У рішенні політичної ради партії "Батьківщина", зазначає адвокат Саліїв Віталій Загородній, вказано, що його та сина відкликали за "народною ініціативою". Крім того, жителі громади, навпаки, після вийшли на мітинг на їхню підтримку та зібрали понад 500 підписів у відкритому листі до Юлії Тимошенко.

"Підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою прописані у статті 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Згідно інформації Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області (листа від 01.05.2023 № 1363/03.01-18) порушень статті 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутатами місцевої ради Салієм А. В. та Салієм С. А. немає", – говорить адвокат Віталій Загородній.

Позбавили мандатів: на Вінниччині депутати подають до суду на "Батьківщину"
Зібрання жителів Оратівської громади на підтримку Саліїв. Фото: Галина Лошак

Ситуацію, що склалася, вирішуватимуть через суд.

"Нам не надали жодних документів. Лише повідомлення, яке Вінницька обласна організація ВО "Батьківщина" надіслала Оратівській селищній територіальній виборчій комісії, що, відповідно до ч. 2 ст. 39 закону України про статус депутатів місцевих рад, депутатів відкликали, і додаток витяг із протоколу. Мною були відправлені адвокатські запити щодо отримання протоколів", – говорить адвокат Віталій Загородній.

За його словами, на засіданні ЦВК вдалося взяти копії рішення політради "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".

"Ми подали дві заяви, від імені обох депутатів, про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Оратівської селищної ЦВК від 30.04.23 року та зупинення дії рішення політичної ради політпартії ВО "Батьківщина" від 26.04.23. Це, щоб не могли на сесії призначити наступних депутатів", – каже адвокат Віталій Загородній.

Сьогодні, 4 травня, Вінницьким окружним адміністративним судом задоволено частково заяву про забезпечення позову та зупинено дію рішення Оратівської селищної ЦВК. Тож тепер подаватимуть заяву до суду.

Ситуацію Суспільному прокоментував юрист

За словами правознавця Олександра Сарафанюка, в Оратівській історії з позбавленням мандатів місцевих депутатів криється інша проблема – партійний монополізм.

"Тепер, по Закону, якщо ти хочеш стати депутатом навіть селищної ради, ти, як мінімум, повинен звернутися до місцевої організації політичної партії, щоб та включила тебе у виборчий список. Тобто люди фактично позбавлені права бути обраними без політичних партій, а інші люди, виборці, позбавлені права обирати осіб без партійного минулого. Як правило, з партійного монополізму виникають інші проблеми – партійна корупція. Це продаж місць у списку, прибирання неугодних і таке інше, – пояснює Олександр Сарафанюк.

У випадку з депутатами Саліями їх фактично позбавили мандату, так як вони "неугодні" для Оратівського місцевого осередку ВО “Батьківщина”. Але сама процедура відкликання депутата за народною ініціативою дуже складна. Вона прописана у Законі України “Про статус депутатів місцевих рад”, а саме в статтях 5, 37-41 Закону. Рішення політичної ради політичної партії "Всеукраїнське Об’єднання "Батьківщина" може бути оскаржено у судовій інстанції. Тому у будь-якої особи, яка потерпіла від партійного свавілля, є можливість оскаржити рішення і спробувати поборотися за справедливість у суді".

Читайте також

  • Навчають жити самостійно: у Вінниці проходять заняття для дітей з аутизмом та порушенням розумового розвитку
  • Розчистили понад 100 звалищ: вінничани упродовж місяця збиралися на толоки

Вибір редакції

На початок